INCIDENTI

Škandali na slovenski sceni: vihtenje pesti, prepoved petja in kopiranje

V zadnjih letih so se na slovenski glasbeni sceni odvijali številni škandali in incidenti. Zadnji med njimi še odmeva, pevka Vanja Kuštrin od nacionalke pričakuje zeleno luč.
Fotografija: Robert Pešut Magnifico je leta 2002 za Emo spisal zmagovalno skladbo, kar pa ni bilo všeč Patriku Greblu. FOTO: MATEJ DRUŽNIK
Odpri galerijo
Robert Pešut Magnifico je leta 2002 za Emo spisal zmagovalno skladbo, kar pa ni bilo všeč Patriku Greblu. FOTO: MATEJ DRUŽNIK

Pred kratkim je na slovenski sceni završalo, ko je pevka Vanja Kuštrin javno razkrila, da ji urednik oddaje Slovenski pozdrav Andrej Hofer prepoveduje petje na nacionalki. Ker njena glasba menda ni primerne kakovosti. Kuštrinova z vsemi sredstvi pritiska na nacionalko, od generalnega direktorja Igorja Kadunca pa smo po njeni objavi na facebooku prejeli odziv.

Z nacionalke so nam sporočili, da se je Kadunc na prošnjo pevke z njo sestal in ji na sestanku razložil, da je urejanje oddaj, kamor spada tudi vabljenje gostov, popolnoma v pristojnosti urednikov. »Po pogovoru z gospo Kuštrin je odgovornega urednika razvedrilnega programa TV Slovenija prosil, da posreduje gospe Kuštrin in njemu v vednost odgovor, in to je slednji tudi naredil.
Robert Pešut Magnifico je leta 2002 za Emo spisal zmagovalno skladbo, kar pa ni bilo všeč Patriku Greblu. FOTO: MATEJ DRUŽNIK
Robert Pešut Magnifico je leta 2002 za Emo spisal zmagovalno skladbo, kar pa ni bilo všeč Patriku Greblu. FOTO: MATEJ DRUŽNIK

Ker v elektronskem sporočilu Vanja Kuštrin navaja, da ni zadovoljna z odgovorom urednika Andreja Hoferja, ji je generalni direktor po elektronski pošti 29. januarja in nato še 31. januarja ponovno odgovoril, da je urednikovanje oddaj v domeni urednikov in da k povedanemu na sestanku in prvotnemu dopisu nima kaj dodati.

Generalni direktor namreč ne more posegati v programsko ureditev,« so nam še sporočili z nacionalke in dodali, da je generalni direktor 10. februarja od Kuštrinove ponovno prejel elektronsko sporočilo, na katero bo v prihodnjih dneh tudi odgovoril. Na nacionalki vztrajajo, da Kuštrinova pri njih zaradi odločitve urednika ne more nastopiti, a vztrajna pevka trdi, da bo dosegla, da jo v oddajo vzamejo. Na to, kako se bo zgodba razpletla, nam torej ne preostane drugega kot počakati.
 

Kršenje avtorskih pravic


V javnosti je v zadnjih letih odmevalo mnogo incidentov, nekateri so dosegli neverjetne razsežnosti. Najodmevnejši je bil zagotovo tisti iz leta 2010, ko sta se oglasila nemška avtorja Grant Stevens in Micki Meuser, ki sta pesem z naslovom Man of the World v okviru skupine The Window Speaks izdala leta 1987 (založba EMI), in razkrila, da je ponarodela pesem Na božično noč, ki jo je skupina Pop Design izdala leta 1989 na albumu Slava vojvodine Kranjske, plagiat.

Po besedah članov skupine naj bi pesem izdali pod lastnim imenom zato, ker niso našli avtorja izvirnika, ki so ga slišali samo po radiu. Miran Rudan in Tone Košmrlj sta pogosto potovala v München po glasbila, in to pesem velikokrat slišala po radiu ter jo posnela na kaseto. Ker naj ne bi našla pravega avtorja, se je kot avtor glasbe lažno podpisal kar Košmrlj. Avtorske pravice so bile na preizkusu tudi v primeru oddaje Jonasa Žnidaršiča, ki se je leta 1996 z nacionalne televizije preselil na komercialno televizijo POP TV. Tam je dobil svojo oddajo Brez zavor.
Leta 2010 se je izkazalo, da je pesem Na božično noč, pod katero sta se podpisala Rudan in Košmrlj, plagiat. FOTO: MEDIASPEED
Leta 2010 se je izkazalo, da je pesem Na božično noč, pod katero sta se podpisala Rudan in Košmrlj, plagiat. FOTO: MEDIASPEED

Zapletlo se je, ko je Tomaž Domicelj jasno in glasno povedal, da mu ime oddaje ni všeč, saj je leta 1985 izdal album s prav takim imenom, zato je proti Pro Plusu sprožil tožbo, sodišče pa je izdalo začasno odredbo o prepovedi uporabe imena, zato so oddajo preimenovali v Brez zapor. Sodni spor se je po sedmih letih končal v korist toženca, Pro Plusa, Domicelj pa je takrat dejal, da je bil v sporu moralni zmagovalec.
 

Raperji, politiki in fizično nasilje


Leta 2010 se je v nemilosti slovenske javnosti znašel raper 6pack Čukur, ko je na zborovanjih za parlamentarne volitve nastopal za kandidatko stranke SDS Zofijo Mazej Kukovič. Raper se je takrat branil, da je Zofija njegova velenjska prijateljica. A zdaleč ni bil edini glasbenik, ki se je s podporo politike spustil v nevarne vode in tvegal ugled. Nuša Derenda je denimo za stranko SDS odpela himno Za Slovenijo živim, Magnifico je kandidiral na Jankovićevi listi, raper Nikolovski pa leta 2011 na listi stranke Zares.

Priljubljeni Magnifico se je sredi afere znašel tudi leta 2002, ko je na Emi slavil trio Sestre, kar je bilo v tistih časih za nekatere puritance preveč. Medtem ko so nekateri bentili pred televizijski sprejemniki, se je v zakulisju odvijala prava drama, saj sta med seboj fizično obračunala Magnifico, avtor zmagovalne skladbe, in Patrik Greblo, ki je navijal za drugouvrščeno skladbo Karmen Stavec Še in še.
6pack Čukur se je javnosti zameril, ko je nastopil za Zofijo Mazej Kukovič. FOTO: MEDIASPEED
6pack Čukur se je javnosti zameril, ko je nastopil za Zofijo Mazej Kukovič. FOTO: MEDIASPEED

Stavčeva je po porazu zajokala, Greblo pa je Magnifica podžgal z izjavo, da je vse podkupljeno in da Sestre nimajo kaj pokazati ter da so Karmen že tretje leto zapored zaj*****. Zapele so pesti in Greblo je večer končal na urgenci, Sestre pa so tisto leto na Evroviziji dosegle eno najboljših slovenskih uvrstitev.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije