KONEC

Kinu Udarnik 
mesto obrnilo hrbet

Objavljeno 20. december 2015 18.04 | Posodobljeno 19. december 2015 18.08 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: Kino Udarnik

Mariborska občina je decembra mestni kino Udarnik obvestila, da ne bo prejel pričakovanega denarja za letošnje leto, in mu s tem zadala hud udarec. Argumenti Udarnika in delovanje občine so si v nekaterih točkah nasprotujoči.

Konec minulega tedna je mariborski mestni kino Udarnik prejel odločbo, da občina ne bo več sofinancirala njegove dejavnosti. Ob tem velja izpostaviti, da je to odločitev o nefinanciranju programa za leto 2015, o kateri so bili obveščeni decembra. To pomeni, da je ta kulturna ustanova v javnem interesu kar 11 mesecev čakala na 25.000 evrov, ki naj bi jih dobila na podlagi dveletne pogodbe z Mestno občino Maribor. Zdaj je ogrožen njen obstoj.

Poslanstvo zavoda Udarnik, katerega direktor je Srđan Trifunović, je bilo konec minulega leta močno ohromljeno, ker mu Slovenska kinoteka ni več smela posojati filmov na 35-milimetrskem traku. Na to so pri Udarniku že dolgo opozarjali. Kino Udarnik bi namreč moral dvorano, ki je v lasti državne Družbe za svetovanje in upravljanje, digitalizirati, kar bi stalo okoli 100.000 evrov, vendar Mestna občina Maribor projektu ni izkazala podpore, ki bi bila nujna, da bi lahko Udarnik pridobil državno sofinanciranje za tako velik projekt. Tega se na občini zavedajo, a obenem občinska strokovna komisija Udarniku očita, da ni izpolnil zastavljenih programskih ciljev, kar naj bi bil ključni dejavnik za odločitev o prekinitvi sofinanciranja. »Gre za situacijo, ko občinske službe ovirajo naš razvoj, hkrati pa nam očitajo, da razvoja ni. Mestni urad za kulturo in mladino še vedno ni raziskal možnosti, kako lahko z nami sploh sodeluje,« je dejal Trifunović. »Po štirih letih sestankov dobivamo isti odgovor, da še niso proučili možnosti sodelovanja. No, mi smo jih in jih tudi poslali občini. Če kdo česa noče narediti, tega ne bo naredil. Občina ve, da se nismo mogli prijaviti na razpis za digitalizacijo kina, ki je bil objavljen 14. marca, ker nismo mogli priložiti njihovega dokazila. Niso ga izdali, čeprav je v lokalnem kulturnem programu zapisano, da bi morala biti digitalizacija na vrsti prihodnje leto.«

Eden od očitkov komisije je tudi finančna nedisciplina zavoda Udarnik. »Naše poslovanje je močno odvisno od mestne kulturne politike, sredstva se pogosto izplačujejo z večmesečno zamudo.« Lani so prvo plačilo dobili šele julija, letos so bili o nefinanciranju obveščeni komaj decembra. »Prisiljeni bomo sprožiti upravni spor, ker je bilo v celotni zgodbi narejenih veliko procesnih napak. Komisija se je vtikala v vsebine, za katere nima mandata, na primer v poslovanje,« pojasnjuje Trifunović. »Verjamem, da bomo spor dobili. Če bi za njihovo namero o ukinitvi vedeli prej, bi ustrezno ukrepali, zaradi tega so nastali tudi realni stroški, ki jih bo treba pokriti. Poskušali bomo zbrati sredstva, nagovoriti družbeno odgovorna podjetja in vključiti civilno družbo, da bo pomagala zbrati denar in omogočiti nadaljnje delovanje.«

Ob ogledu vsebin, ki so se v kinu izvajale, in ob dejstvu, da so bili že 2013. označeni za organizacijo nacionalnega pomena, se postavlja vprašanje, zakaj je komisija Udarniku tako nenaklonjena, saj se zdi, da je njena odločitev prej subjektivna kot strokovna. Pojavili so se namigi, da naj bi šlo za načrtno ukinjanje kina Udarnik in namero po ustanovitvi art kina Maribor, katerega pobudnik naj bi bil Bojan Labovič, uslužbenec mestne občine, ki, kot pojasnjuje Trifunović, dela na uradu za kulturo in mladino. Na pobudo Laboviča naj bi bil novi mestni kino v preurejenih prostorih lutkovnega gledališča na Rotovškem trgu – naložba naj bi bila vredna 1,41 milijona evrov. »Zgodba z Bojanom Labovičem nas straši. Vodil je namreč vse razpisne postopke, na katere smo se prijavljali. Leta 2012 je v članku govoril, kako je čas, da Maribor dobi mestni kino, in nas s tem zanikal. Seveda ni higiensko, da nekdo z občine s svojo uradno dejavnostjo ustvarja razmere za zunajslužbene apetite.« 

Deli s prijatelji