POGREŠANA ZVEDNICA

Čez noč izginila na dopust brez vrnitve

Objavljeno 17. november 2015 17.22 | Posodobljeno 17. november 2015 17.24 | Piše: Moni Černe

Nekdanja zvezdnica malih ekranov je zagrenjena zapustila Slovenijo.

KRESNICE – Pevska, radijska in televizijska zvezda 90. let prejšnjega stoletja Deja Mušič je vse, česar se je dotaknila, spremenila v uspeh. Pesmi v zimzelene melodije, radijske oddaje v pojem poslušanosti, televizijski program v šov, ki je podiral rekorde gledanosti. 
Začela je kot solistka v skupini Make Up 66, kratek čas sodelovala z uspešnimi Moulin Rouge, v sredini 80. let se je pridružila skupini De Gazelas, v tem času je soustvarjala tudi radijsko oddajo Lestvica slovenskih diskotek. V devetdesetih je bila aktivna v Deja Mušič bandu in, kdo se jih ne spomni, v Karaokah na nacionalni televiziji. Takrat se začel njen vseslovenski ples s kvartetom Gimme 5.

Deja se je v močni želji po samostojnosti odselila od doma v Spodnjem Kresniškem Vrhu v najemniško stanovanje v Logatcu. Njen sostanovalec je bil prijatelj in vedež Danijel Šmid - Danny, a med cimroma se je zataknilo pri denarju. Jasnovidec menda ni plačeval najemnine in stroškov, vsaj redno ne, Deja pa sama vsega ni zmogla. Preselila se je v najemniško stanovanje v Ljubljano, na Rudnik, in pretrgala stike z vsemi, ki so jo izkoriščali. Poznavalci pravijo, da je bila lahek plen za medijske komolčarje in dvoličneže.

Deja prijateljem Slovo brez slovesa

V pismu, objavljenem na spletu, je Deja Mušič »prijateljem, prijateljicam, dobrim svetlim dušam« med drugim namenila naslednje besede: »Naj izrabim to priložnost in se vsem, prav zares vsem, ki ste na kakršen koli način mislili na mene, zahvalim od srca, ki skrbno varuje in hrani lep spomin na stare čase, ki so bili vredni vsakega diha in izdiha. Bilo je vredno ... Glasba je skrenila iz svoje izvorne smeri, zato tudi meni ni bilo več dobro sodelovati v igrah, ki jih moje srce težko razume. Jih ne zavračam, ne sodim ... Naj podelim z vami, da sem dobro, da še vedno soustvarjam in tkem zanimive zgodbe z Vesoljem in planetom, da rada ujamem zanimive trenutke življenja v naravi skozi fotoobjektiv, da še vedno verjamem v dobro, ki se končno prebuja med ljudmi, in še vedno ostajam zvesta pozitivni naravi življenja. In če se zgodi kaj manj dobrega, je tudi to za nekaj dobro. Vedno je. Rada vas imam, še vedno ... Čas je za lepši dan in bolj mirne noči. Deja«

Potem je ognjevito deklo izginilo. Čez noč in brez slovesa.

Na prste ene roke lahko preštejemo ljudi, s katerimi je ostala v stiku: prijatelj, prijateljica ali dve in družina.

Obrnila se je vase, pot jo je vodila v Indijo, kjer je budizmu, religiji, v kateri se je našla, najbližje. Vračala se je v Slovenijo in spet odhajala v svet. Preživela je z mamino pomočjo.

Pred približno petimi leti se je zaljubila v približno 15 let mlajšega Šveda. Deja bo 24. novembra praznovala 53. rojstni dan.

Z moškim s severa Evrope se je poročila in se ustalila na Švedskem. Otrok nima. Srečna je in zdrava, smo izvedeli. Je strastna fotografinja. V Slovenijo pride na obisk z možem, tako naj bi napovedala sama, naslednje leto. Zanesljivo vemo tudi to, da so jo avgusta letos glasbeni veljaki poizkusili prepričati, da bi naredili poslovilni koncert v Stožicah. A o tem noče niti slišati.

Dve tragediji

Deja Mušič se je rodila v Ljubljani leta 1962 kot tretji, najmlajši otrok ter edina hčerka v družini. Oče in mati sta v iskanju boljšega življenja prišla iz Sanskega Mosta v Bosni. Pevkin oče je v Litiji živel od 1954., zaposlil se je pri Slovenskih železnicah, kjer je delal do tragične smrti. Garač in mož beseda, povedo tisti, ki so ga poznali, je bil tistega dne konec 60. let na službeni intervenciji, da vzpostavi prvotno stanje namerno premaknjenih tračnic. Med odpravljanjem napake se je iztiril tovorni vlak, na očeta se je usul tovor in ga ubil. Deja je bila stara pet let. Njena mati, danes 80-letna gospa, ki je pokojnemu možu sledila v Slovenijo leta 1959, je ostala sama s tremi majhnimi otroki. Sokrajani o njej govorijo v presežnikih. »Pametna, delavna, skrbna, energična, ženska in pol,« hitijo pripovedovati. Družinski prijatelj, ki želi ostati anonimen, poudarja, da je Fatimo Asijo, Dejino mamo, ki še vedno cepi drva in tudi druga fizična dela postori sama, najbolj razžalostilo, ker ji je njena edina hčerka pred štirimi leti dejala, da odhaja iz Spodnjega Kresniškega Vrha na počitnice, a je po vsem tem času še ni bilo domov. Dejin najstarejši brat Mirzet je bil ob razpadu SFRJ pripadnik specialnih enot. Na dan, ko so Karaoke gostovale v Litiji, je družina izvedela, da je padel v vojni na Hrvaškem. Pokopali so ga z vojaškimi častmi poleg očeta v Sanskem Mostu. 

 

Deli s prijatelji