BRALCI POROČAJO

Za koga hitri testi niso priporočljivi? Bralec je bil zmeden

Hitri test je bil negativen, čeprav je imel vse simptome covida 19. To je pozneje potrdil tudi PCR-test.
Fotografija: FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
FOTO: Leon Vidic, Delo

Na nas se je obrnil bralec, ki je cepljen in je zbolel za covidom 19. Imel je rahlo vročino, skelela ga je koža, imel je bolečine v udih, glavobol, žgečkalo ga je po grlu ... Za prvo orientacijo si je doma sam naredil hitri antigenski test, ki je pokazal, da covida 19 nima. Ko je odšel na PCR-test, pa je ta njegove domneve, da okužbo ima, vendarle potrdil.

Zanima ga, kako to, da je hitri test pokazal, da je lažno negativen, in ali morebitna nezanesljivost testov pomeni, da ljudje v prepričanju, da so negativni, širijo virus naokoli.

Pred mesecem dni je vodja svetovalne skupine za covid 19 Mateja Logar za MMC dejala, naj se cepljeni ob sumu na okužbo ne testirajo s hitrimi testi. »Polno cepljenim svetujemo, da se ne testirajo s hitrimi antigenskimi testi, ker pri njih niso dovolj zanesljivi, sploh v začetku bolezni, ampak se morajo testirati s PCR-testom,« je pojasnila.

Testiranje se svetuje tudi pri šolarjih, a je pri njih za začetno orientacijo dovolj, da otroku doma naredite hitri test. Če je ta pozitiven, bo treba opraviti tudi PCR-test, saj bo za otroka in njegove sošolce, s katerimi je bil v visoko tveganem stiku, odrejena karantenska odločba na podlagi PCR-testa, ki je bolj občutljiv na prisotnost virusa.

Ste tudi vi opazili kaj zanimivega? Pošljite nam fotografijo ali video. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije