OGORČENI BRALEC

To je Slovenija: zaradi petih evrov dobil izvršbo, plačal je več stotakov

Finančna uprava Republike Slovenije trdi, da vse obravnavajo enako. 
Fotografija: Finančna uprava RS v Ljubljani, 30. marca 2015. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Finančna uprava RS v Ljubljani, 30. marca 2015. FOTO: Leon Vidic, Delo

LJUBLJANA – Kot pišejo na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije, je bilo 10. septembra na seznamu 15.395 davčnih neplačnikov. Sezname, kdo je dolžan več kot 5.000 evrov, in to več kot 90 dni, objavljajo javno. Gre za vse dolgove do davčne uprave (socialne prispevke, DDV, odmero davka za stavbno zemljišče itd.).
 

Bodo ti na seznamih sploh kdaj plačali?

Seznam davčnih neplačnikov – samostojni podjetniki po abecedi
Seznam davčnih neplačnikov – pravne osebe po abecedi

Po pismu bralca, ki nam je v dokaz poslal davčno izvršbo, zato ker je ostal dolžan nekaj evrov in to spregledal, smo se vprašali, kako je mogoče, da so podjetja dolžna več kot 5.000 evrov in še vedno poslujejo.


Velikim je dopuščeno marsikaj, mali pa plačajo vsak cent

Spomnimo, Adria Airways naj ne bi plačevala prispevkov za socialno varnost 558 zaposlenim šest mesecev. Meni nič, tebi nič, normalno je poslovala. Jo je Furs kaznoval? Je izvedel davčno izvršbo? Tega ne razkriva, kajti gre za varovanje podatkov … 
Fotografija je simbolična. FOTO: Getty Images
Fotografija je simbolična. FOTO: Getty Images

Pa se vrnimo k primeru našega bralca. »Nisem pogledal davčne kartice nekaj mesecev in tudi nisem opazil e-obvestila, da mi bodo sprožili davčno izvršbo. Potem pa lepega dne vidim na bančnem računu: blokada. Pa ne na enem, na vseh treh mojih bančnih računih, odprtih pri različnih bankah. V šoku sem bil.«


Kot je dodal, je za nekaj evrov plačal davčno izvršbo z nekaj sto evri: glavnica plus obresti (to je bilo še najmanj), strošek sklepa o izvršbi – 10 evrov, strošek izvršbe pri banki – približno 40 evrov na posamezen TRR. In ker ima tri račune, je to trikrat 40, zato ker sklep o izvršbi Furs pošlje vsem bankam, kjer ima dolžnik odprt TRR. Denar potem poberejo, kjer je pač dovolj naloženega. Če tega ni, počakajo in še naprej ostaja blokada računa, stroški se še večajo. Torej je bralec za izvršbo približno 5 evrov, plačal 130 evrov + 5 evrov + obresti pri Fursu.


Furs trdi, da vse zavezance obravnava enako

Kako si lahko to privoščijo velika podjetja? Ali jih Furs obravnava enako kot samostojna podjetja ali manjša podjetja? Trdijo takole: »Na splošno lahko pojasnimo, da izvršbo začnemo cca 1 mesec po zapadlosti, absolutno pri tem Finančna uprava RS vse zavezance obravnava po enakih kriterijih. Za prispevke za socialno varnost ni mogoče dovoliti obročnega plačila, odloga plačila ali odpisa.«

Še nekaj nenavadnega: seznam davčnih dolžnikov, ki si ga lahko ogledate, omenja tiste, ki so dolžni več kot 90 dni. A pozor, Furs pošilja opomine po nekaj dneh ali tednih, izvršbo pa opravi po približno mesecu dni od zapadlosti … Čudno, dolžni na seznamu pa imajo dolgove že tri mesece in verjetno še naprej poslujejo. Dolga pa bržkone ne bodo nikoli odplačali.

Kot je videti, gre po sistemu spregledati dolgove velikim ...  V Sloveniji tako 'male ribe' plačujejo davke in nosijo bremena večjih neplačnikov, kjer gre po navadi na mesečni bazi za več sto tisoč evrov ...


A majhna podjetja in espeji ostajajo zavezanih rok. Država pa je tista, ki dovoljuje tak način ravnanja. 
 

 

Popravek, ki so ga poslali s FURS

Na naš članek se je odzvala Finančna uprava Slovenije, s katere so poslali popravek in zapisali, da izvršbo FURS začne za zapadle davčne obveznosti, ki presegajo 25 evrov. Preberite ga lahko na tej povezavi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije