BRALCI POROČAJO

Bralec na avtocesti ujel vozilo Tomos, a ni opazil ključne podrobnosti (FOTO)

Gaj je bil prepričan, da gre za moped, s čimer bi voznik kršil cestnoprometna pravila, saj mopedi ne sodijo na avtoceste.
Fotografija: V Sloveniji je vožnja z mopedom po avtocesti ali hitri cesti prepovedana. FOTO: Bralec Gaj
Odpri galerijo
V Sloveniji je vožnja z mopedom po avtocesti ali hitri cesti prepovedana. FOTO: Bralec Gaj

Na redakcijo smo prejeli fotografije bralca Gaja, ki je na primorski avtocesti v bližini Logatca opazil voznika dvokolesnika znamke Tomos. Gaj je bil prepričan, da gre za moped, s čimer bi voznik kršil cestnoprometna pravila, saj mopedi ne sodijo na avtoceste.

A po natančnejšem ogledu fotografije postane jasno: Gaj je spregledal ključen detajl, ki razkriva, da ni šlo za moped, temveč za motorno kolo.

 FOTO: Bralec Gaj
 FOTO: Bralec Gaj

Registrska tablica razkrije več

Iz velikosti in oblike registrske tablice je razvidno, da vozilo ni opremljeno z registracijo za mopede, ki veljajo za vozila do 50 km/h. Namesto majhne moped tablice ima vozilo klasično motoristično tablico, kar pomeni, da gre za motorno kolo, ki je po zakonu dovoljeno voziti po avtocesti – če dosega ustrezno hitrost.

FOTO: Bralec Gaj
FOTO: Bralec Gaj

Znamka Tomos je namreč proizvajala različna dvokolesa, tudi takšna, ki so presegala hitrosti 50 km/h. Med najbolj znanimi modeli sta Tomos 14 in Tomos 15, pozneje pa tudi BT50, ki je po tehničnih podatkih dosegal uradnih 80 km/h. Gre torej za vozila, ki izpolnjujejo pogoje za vožnjo po avtocestah, saj zakonski prag znaša 60 km/h.

Tehnično dovoljeno, a še vedno tvegano

Čeprav voznik po zakonu lahko vozi takšno motorno kolo po avtocesti, pa strokovnjaki opozarjajo, da to ni nujno varno. Kot je zapisal naš drugi bralec: »Ni priporočljivo, ker je vsaka hitrost na voznem pasu pod 90 km/h tvegana zaradi vozil, ki nas dohitevajo.«

Vozilo na fotografiji torej ni kršilo zakonodaje, saj gre po vseh vidnih znakih in specifikacijah za legalno registrirano motorno kolo, ne moped. A kljub temu je dobro razmisliti o varnosti počasnejših vozil na avtocestah, kjer lahko že zakonsko dopustne hitrosti pomenijo tveganje v prometnem toku.

Bralec Gaj je s svojim opažanjem sprožil zanimivo razpravo, vendar je zamenjal kategorijo vozila, kar je v prometni zakonodaji ključnega pomena. Barva, velikost in tip tablice namreč bistveno vplivajo na to, kaj je v prometu dovoljeno – in kaj ne.

Ali imate zgodbo za nas? Pišite nam.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije