PRESEŽENE KOLIČINE

Bralca šokiral račun: ni zapustil Slovenije, pa mu je operater zaračunal trikrat toliko, kot bi ga ista stvar stala na Kitajskem

Bralec je porabil zakupljeno kvoto podatkov in ugotovil, da mu operater presežek med nacionalnim gostovanjem, torej v Sloveniji, kjer njegov operater ne zagotavlja pokritosti, zaračuna 0,10 evra za vsak megabajt. Če bi gostoval v kitajski prestolnici Pekingu, bi mu za isto količino zaračunali le tretjino tega zneska.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Mavric Pivk

Gostovanje pri mobilnih operaterjih znotraj EU in zunaj Slovenije je od regulacije precej prijaznejše našim denarnicam. A včasih težave nastopijo doma.

V uredništvo smo prejeli zgodbo bralca, ki je pri operaterju T-2 prekoračil gigabajt zakupljenih podatkov, ki jih ima v paketu mini. Pričakovano je moral presežek plačati, presenetilo pa ga je naslednje: ker se je to zgodilo v Sloveniji med gostovanjem v omrežju Telekom Slovenije – bralec se je nahajal na območju, kje ima T-2 nekoliko slabšo pokritost –, so mu zaračunali 0,10 evra pribitka za vsak preneseni megabajt. 

0,10 evra za megabajt se sicer sliši malo, a dandanes se prenos podatkov meri v gigabajtih, kar je tisočkrat več.

Bralec trdi, da je za prenesenih 68,7 megabajta moral plačati okoli sedem evrov, skupaj z davkom. »Znesek 7 evrov sicer ni visok in zaradi tega nihče ne bo lačen,« pravi bralec. Hkrati sprašuje, kaj bi bilo, če bi slučajno vklopil kak videoposnetek na Youtubu: »Tu velja, da prenos podatkov v najvišji kakovosti lahko zavzame prek 200 megabajtov na minuto oz. po računici T-2 bi za ogled enega samega kratkega štiriminutnega videospota moral plačati okoli 80 evrov?!«

Še bolj ga je šokirala primerjava cenika T-2 za domače gostovanje z gostovanjem v tujini. Podatkovno gostovanje, denimo, na Kitajskem, po veljavnem ceniku T-2 stane 0,03 evra za vsak megabajt, kar je več kot trikrat ceneje kot v središču Ljubljane.

Pri T-2 so potrdili navedbe bralca

Po pojasnila smo se obrnili na T-2. »Iz vprašanja vašega bralca razberemo, da je prekoračil količino zakupljenih podatkov v mobilnem paketu. Ker ne vemo, kateri naročniški paket ima pri nas naročen, konkretno ne moremo odgovoriti. Da v bodoče do tega ne bi več prihajalo, vašega bralca vabimo, da se oglasi v eni izmed naših poslovalnic, kjer mu bodo glede na njegove potrebe predlagali optimalno izbiro paketa.« Potrdili so tudi navedbe bralca, da se naročniku zaračuna pribitek za prenos podatkov v omrežju Telekoma Slovenija in znotraj Slovenije 0,10 evra za vsak megabajt (obračunski interval je 1 kilobajt).

Kaj pa, če bi bil bralec na Kitajskem? »Cena za prenos podatkov na Kitajskem je od 0,03 evra za megabajt oz. 0,003 evra za 100 kilobajtov naprej, odvisno od izbranega lokalnega operaterja,« so potrdili in dodali, da je obračunski interval na Kitajskem in povsod zunaj EU/EEA 100 kilobajtov.

Iz zgoraj zapisanega je razvidno, da je prenos podatkov na Kitajskem res ugodnejši, kot je med gostovanjem pri slovenskem operaterju v Sloveniji. Kako je mogoče, da je tako? »Gre za poseben medoperaterski dogovor z nekaterimi operaterji izven EU. Dogovor je stopil v veljavo s 1. majem 2022.«

Kako se vaši naročniki lahko izognejo temu, da bi jih presenetili tovrstni dodatni izdatki? »Naročniki se tovrstnim neprijetnim presenečenjem na računu za telekomunikacijske storitve lahko izognejo na več načinov. S spremljanje porabe preko našega portala Horizont, z nastavitvijo obveščanja o dosegu porabljenih količin, z blokado prometa glede na vrsto zakupljenega podatkovnega prenosa v T-2 omrežju ali omrežju nacionalnega operaterja. Z nastavitvijo omejitve zneska porabe

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije