IZPOVED

Oba zavestno pustila službo: Na socialni lepše živiva kot prej, ko sva oba hodila v službo

Po spletu je zakrožila objava s foruma o življenju v Sloveniji in o tem, kako lahko družina z otroki prihrani več, če se odloči, da starši službo pustijo in prejemajo socialne transferje.
Fotografija: Pravi, da raje leži na kavču, kot hodi v službo, dokler ne bo plača takšna, da ji ostane še enkrat toliko. FOTO: Getty Images/Istockphoto
Odpri galerijo
Pravi, da raje leži na kavču, kot hodi v službo, dokler ne bo plača takšna, da ji ostane še enkrat toliko. FOTO: Getty Images/Istockphoto

Nekateri v Sloveniji trdijo, da nismo socialna država. Po prebranem spodaj, bo to težko še naprej trditi.

Neki par z otrokom (iz zapisa ni razvidno ali z enim ali več) se je namreč zavestno odločil, tako trdi avtor vrstic na enem od slovenskih spletnih forumov, da bo pustil službo, saj je ugotovil, da prihrani na socialni pomoči bistveno več, kot če je zaposlen. 

Če leži doma, jim ostane več

»Po plačilu osnovnih stroškov nam še vedno ostane 800 evrov za hrano in življenje. Kar nama nikoli ni, ko sva še hodila v službi. In dokler bo tako, ne grem nazaj v službo, če ni plača takšna, da mi ostane vsaj enkrat toliko, kot če ležim doma in občasno še kje delam.«

Za vrtec in najemnino desetkrat manj

Ko sta delala, sta skupaj zaslužila 1900 evrov, vrtec je družinski proračun olajšal za 300 evrov, najemnina za 500 evrov, potem pa so bili tu še drugi stroški. Odkar sta se odločila, da bosta brez službe (to je bilo mogoče, saj je podjetje izvajalo optimizacijo kadra in sta se z delodajalcem dogovorila, da ju dajo na seznam presežnih delavcev), plačujeta 60 evrov najemnine, vrtec pa ju olajša le za 30 (10-krat manj kot prej, ko sta bila zaposlena). Poleg tega, tako trdi, sta upravičena do neplačila RTV-prispevka in dodatnega zdravstvenega zavarovanja, kar pomeni mesečno še kakšnih 100 evrov stroškov manj. »Midva na socialni lepše živiva kot prej, ko sva oba hodila v službo.«

Ste tudi vi mnenja, da Slovenija ni socialna država? Ali je pri nas le delo tako necenjeno? Verjetno odvisno, koga vprašate (parlamentarce, delodajalce ali delojemalce), svoje komentarje pa lahko zapišete spodaj.
 

​Imate zgodbo za nas, na katero bi nas želeli opozoriti? Pošljite nam jo prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije