ZGODBA BRALCEV

Dva najditelja: eden se je počutil kot heroj, drugi kot kriminalec

Kaj narediti, ko najdete osebne dokumente?
Fotografija: Ste že kdaj našli izgubljeno denarnico? FOTO: Flexire Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Ste že kdaj našli izgubljeno denarnico? FOTO: Flexire Getty Images/istockphoto

Veste, kaj narediti, če najdete osebne dokumente ali bančno kartico? Če ste se kdaj znašli v vlogi tistega, ki je omenjene dokumente izgubil, najbrž veste, kako mučno je iskanje izgubljenih stvari; upamo, da ste imeli srečo in da so izgubljene stvari prišle v roke poštenemu najditelju, ki vam je izgubljeno vrnil. Če ne, ste imeli verjetno precej dela in stroškov s preklicevanjem starih in naročanjem novih dokumentov.

Čeprav večina ve, kaj je prav, se najditeljem pogosto zgodi, da ne vedo, kako postopati, ko najdejo izgubljene osebne dokumente. Zaradi slabih izkušenj, ki jih imajo, se dogaja, da najdeno pustijo na svojem mestu in se obrnejo stran, saj niso pri volji za ukvarjanje z birokracijo.

Dva bralca, ki sta dokumente našla in jih hotela vrniti lastnikom, sta imela zelo različni izkušnji, zato smo povprašali na policiji, kakšen je pravilen protokol. 

Veste, kaj narediti, če vam shekajo bančno kartico: Bralka Špela: zgodba o tem, kako so mi shekali bančno kartico. Najprej morate narediti to

Dva poštena bralca, dve različni izkušnji

Bralka Sanja, ki je sredi Ljubljane našla osebni dokument, vozniško dovoljenje in bančno kartico, je naprej lastnika skušala najti prek družabnih omrežij. Poslala mu je sporočilo in nato skušala najti njegovo telefonsko številko na spletu. Ker je telefon zvonil v prazno, na sporočilo pa ni bilo odgovora, je čez nekaj ur vse troje odnesla na policijsko postajo. Na njeno presenečenje so dokumente vzeli brez vprašanj in zapisnika, policist se je zahvalil in rekel, da bodo zadevo uredili. Lastnik dokumentov se je naslednji dan javil, se iz srca zahvalil in najditeljici poslal darilce.

Preberite še: Iščejo ženico z belim bišonom: ne boste verjeli, kaj je packa zagrešila (FOTO).

Povsem drugačno izkušnjo pa je imel naš bralec Miha, ki je našel osebni dokument v nakupovalnem središču. Pošteni najditelj ga je odnesel do varnostnika v nakupovalnem središču, tam pa so ga po njegovih besedah »popisali kot kriminalca«. Pravi, da je moral do podrobnosti opisati, kje in kako je našel dokument. »Na koncu sem se počutil, kot da sem naredil nekaj narobe, ne pa da sem opravil dobro delo. Človek po taki izkušnji res pomisli, ali bi naslednjič naredil enako.«

Kakšna je praksa in kakšni so postopki, če nekdo najde izgubljeno stvar, smo povprašali na PU Ljubljana, kjer so nam odgovorili tako: »V skladu z določili Pravilnika o postopku z najdenimi stvarmi je obveznost poštenega najditelja, da mora najdeno stvar vrniti lastniku ali pa jo izročiti policiji, ki o najdbi vedno sestavi zapisnik. Prav tako policija nato išče lastnika najdene stvari in objavi podatke na svojih spletnih straneh (v rubriki Najdene stvari) kot tudi na oglasni deski policijske postaje, na območju katere je bil predmet najden.«

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije