BRALCI POROČAJO

Furs od njega terja 2000 evrov, čeprav še sploh ni izdal nobenega računa

Pri Fursu pravijo, da niso krivi.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Leon Vidic/delo
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Leon Vidic/delo

LJUBLJANA – Postati samostojni podjetnik (s. p.) je v Sloveniji preprosto, pa tudi zaželeno predvsem za delodajalce, saj jim na ta način ni treba zaposlovati ljudi, tudi če ti podjetniki delajo samo za eno podjetje.

Naš bralec nam je zaupal svojo izkušnjo, potem ko je aprila postal s. p. Zaradi narave dela (v Bruslju) je to moral storiti. Pri Finančni upravi RS (Furs) so mu svetovali, naj odpre 'atipični s. p.', da bi lahko njegovo davčno številko vpisal v register VIES na nivoju EU. To je tudi storil in postal davčni zavezanec. Čeprav poleti še ni posloval in izdajal računov, pa si je nakopal že precejšnje finančno breme.
 

Ni izdal nobenega računa, kazen pa 2000 evrov

Takole nam je povedal: »Izdal nisem nobenega računa ne v EU ne v Sloveniji. Začetek atipičnosti mojega s. p. je bil datum 18. 4. 2019. Nato pa sem dobil kazen 2000 evrov, ker nisem pravočasno oddal obračuna DDV za obdobje od 19. 4. do 30. 4. 2019. Obvestil nisem prejel, čeprav sem se prijavil za obvestila po e-pošti in sem si namestil njihovo mobilno aplikacijo. Seveda sem imel odprt tudi varen poštni predal, ki pa očitno velja samo za portal eVEM. Portal eDavki ima očitno drugačno politiko obveščanja, kljub temu da gre za eno poslovanje kot s. p., in a bi bilo verjetno smiselno, če bi bila portala eVem in eDavki povezana. Moja napaka je, da nisem vsakodnevno preverjal portala eDavki.«


Vsak dan preverjajte e-davke

Kdo izmed malih samostojnih podjetnikov pa vsak dan odpira portal e-Davki? Tega običajno uporabijo le enkrat na mesec za oddajo plačila prispevkov. Rešitev je seveda računovodski servis, ki skrbi za vse to, a za tega je bržčas treba odšteti najmanj 30 evrov na mesec.
 

Furs: Ni primerno valiti krivde na nas

Pri Fursu so na naše vprašanje glede zgornjega primera odgovorili tole: 

»V skladu z DDV zakonodajo (drugi odstavek 88. člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1) mora davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, predložiti obračun DDV ne glede na to, ali je za davčno obdobje, za katero predloži obračun, dolžan plačati DDV. Dodatno je v navodilu za izpolnjevanje obrazca DDV-O pojasnjeno, da če davčni zavezanec v celotnem davčnem obdobju ni imel poslovnih dogodkov, mora izpolniti obrazec tako, da v posamezno polje vpiše ničle. Vaša navedba, da zavezanec pred kaznijo ni prejel nikakršnega obvestila, ne drži. Davčni organ po roku za predložitev davčne zavezance (pred izdajo globe za prekršek) še dodatno poziva k predložitvi obračuna DDV (pozivi se davčnim zavezancem vročajo v sistem eDavki). Če davčni zavezanec ne predloži obračuna ali ga predloži po roku za predložitev (ki je določen v 88. členu ZDDV-1), lahko davčni organ davčnega zavezanca kaznuje za prekršek (v skladu z 8. točko prvega odstavka 141. člena ZDDV-1). /.../ Glede tega bi radi še omenili, da nam je neprimerno, da se krivda zaradi neaktivnosti davčnega zavezanca prevali na Furs.«

Naš bralec pa o tem, kar se mu je zgodilo, pravi: »Ne vem, ali bi se človek smejal ali zjokal. Vsekakor se strinjam z mnenjem, da se državljanom krade, medtem ko veliki dolžniki še naprej kopičijo svoj davčni dolg.«
 

Ste opazili kaj zanimivega? Imate zgodbo za nas? Pišite nam!

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije