nanosrebro najdemo marsikje, nekateri se z njim tudi zdravijo. NIJZ uporabo potrošnikom močno odsvetuje." />
STROKA: MOČNO ODSVETUJEMO

Nosečnici v Sloveniji so priporočili, da vase vbrizga koloidno srebro

Koloidno srebro ali nanosrebro najdemo marsikje, nekateri se z njim tudi zdravijo. NIJZ uporabo potrošnikom močno odsvetuje.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images, Istockphoto
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images, Istockphoto

»Sem noseča in sem zbolela.« Tako se začenja zapis neke nosečnice na enem od družabnih omrežij, na katerega ste nas opozorili bralci. Njeni simptomi so: boleče grlo, hud kašelj, polno sluzi v pljučih. Zgodbo nadaljuje takole: »Po priporočilu sem nabavila koloidno srebro (s pršilko). Kako in koliko uporabljati pri prehladu, kašlju, bolečem grlu? Hvala.« 

O koloidnem srebru (slišati je tudi izraz nanosrebro) se veliko govori, kaj je res, pa smo vprašali na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Torej kakšno je stališče NIJZ do zdravljenja s koloidnim srebrom odraslih, otrok in nosečnic?

Uporabo nanosrebra močno odsvetujejo

Odgovor, ki ga je pripravil Samo Belavič Pučnik z NIJZ, je več kot jasen: »Uporabo koloidnega srebra potrošnikom MOČNO ODSVETUJEMO, še posebej občutljivim populacijskim skupinam, kot so otroci, nosečnice, doječe matere in starejši.« Usmeril nas je na njihovo spletno stran, kjer je moč prebrati več o vplivu na človeka. Tam pišejo: »Nanosrebro lahko vstopi v telo z zaužitjem, skozi kožo ali z dihanjem. Ko nanodelci srebra vstopijo v telo, jih telo ne more popolnoma izločiti. Največ nanodelcev srebra so našli v vranici, jetrih in ledvicah pa tudi v testisih in možganih.«

Nezaželeni učinek koloidnega srebra

»Izsledki različnih toksikoloških študij kažejo na strupenost nanodelcev srebra za jetra, njihov vpliv na imunski sistem ter možno genotoksičnost. Strupenost različnih nanodelcev ni odvisna samo od kemijske sestave nanodelcev, ampak tudi od drugih lastnosti, kot so velikost, način izdelave (vključno s prisotnostjo nečistoč), površinske prevleke na delcih, oblike delcev, kristalne strukture ... Veliko raziskav o morebitni škodljivosti nanodelcev srebra še poteka,« je zapisano na spletni strani NIJZ. Dodajajo, da je znani učinek dolgotrajne izpostavljenosti srebru v vseh oblikah – argirija. Ko pride do tega, se trajno sivo-modro obarvajo koža, lasje ali oči. Ne nazadnje pa NIJZ priznava: »Izpostavljenost in vpliv nanodelcev srebra (koloidnega srebra) na človeka sta še predmet raziskav in varna uporaba pri ljudeh ni potrjena.«
 

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije