DOSTAVA ČESTITKE

Bralec besen zaradi Pošte. Poglejte, kaj se je zgodilo

Navadno pričakujemo, ko pride do sprememb, so te na bolje. A ni nujno, da je vedno tako. Predvsem pa ne za vse. Zgodba o Pošti Slovenije in čestitki, ki je od Celja do Radeč potovala pet dni.
Fotografija: Čestitke, če ne želite doplačati za prednostno pošiljko, je treba poslati nekoliko prej. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Čestitke, če ne želite doplačati za prednostno pošiljko, je treba poslati nekoliko prej. FOTO: Dejan Javornik

Družba se spreminja, tudi digitalizira. Kljub temu nekateri ostajajo zvesti tradiciji in še vedno na roke spisane voščilnice in čestitke pošiljajo po tradicionalni pošti. Mogoče zato, ker so za prejemnika bolj osebne, ker vzbudijo tople občutke, ker kažejo na to, da se je pošiljatelj še posebej potrudil, da bi jim izrekel želje. A če smo bili vajeni, da so pošiljke po Sloveniji naslovnika navadno dosegle naslednji dan ali še kakšen dan kasneje, ni več tako.

Bralci ste nas opozorili na zgodbo, ko je oseba poslala čestitko 3. marca iz Celje, v ovojnici z znamko tipa B, naslovljena pa je bila na prejmnika v Radečah. Med krajema je po cesti 30 kilometrov razdalje ali dobrih 30 minut vožnje z avtomobilom. Koliko časa mislite, da potrebuje Pošta Slovenije za dostavo takšne pošiljke? Pošiljatelj trdi, da je na cilj prispela 8. marca. Očital jim je tudi, da namerno zadržujejo pošiljke, da bi uporabniki njihovih storitev doplačevali za dražjo storitev.

Iz Pošte Slovenije so pojasnili, da so s 1. julijem 2021, ko je bila Slovenija v primežu epidemije koronavirusa, uvedli ločevanje pisemskih pošiljk na prednostne in neprednostne: »Če se uporabniki odločijo za prednostni prenos, je njihova pisemska pošiljka praviloma dostavljena naslednji delovni dan po oddaji pošiljke v prenos (D+1, D je dan oddaje pošiljke v prenos). V primeru izbire neprednostnega prenosa pa je pisemska pošiljka praviloma dostavljena v treh delovnih dneh od oddaje pisemske pošiljke v prenos (D+3).«

O konkretnem primeru so dejali: »V tem primeru je bila izbrana storitev neprednostno. Pošiljatelj je pisemsko pošiljko oddal 3. marca,  pošiljka je prispela v treh delovnih dneh po oddaji v prenos, torej skladno s predpisano kakovostjo.« Sobote in nedelje ne štejejo v rok prenosa, so še izpostavili.

Očitki o zadrževanju pošiljk

Kaj pa pravijo na očitke, da naj bi namerno zadrževali pošiljke, za katere ljudje niso doplačali? »To ne drži. Pri prenosu pošiljk s korespondenco se zagotavljajo roki prenosa prednostnih in neprednostnih pošiljk v rokih, kot jih predpisuje Splošni akt o kakovosti izvajanja univerzalne poštne storitve. Skladno z omenjeno spremembo je torej pošiljatelj tisti, ki lahko izbere, ali bo njegova pošiljka dostavljena prednostno ali neprednostno.«

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije