VLADNA

Tina Maze brez službe?

Objavljeno 29. marec 2012 22.15 | Posodobljeno 29. marec 2012 22.15 | Piše: D. P.

Kdor od športnikov bi zaslužil preko določenega cenzusa, pomoči države ne potrebuje.

Tina Maze je bila na koncu šele osma.

LJUBLJANA – Na policiji, v vojski in na carini je zaposlenih 113 vrhunskih športnic in športnikov. Država jim poskuša pomagati in jim vrniti, kar naredijo zanjo. Konec koncev politiki radi pravijo, da so športniki najboljši ambasadorji in promotorji Slovenije v svetu. Teh 113 izbrancev prejema na mesec okoli 700 evrov, ki jim zagotavljajo eksistenco in jim omogočajo, da lahko trenirajo.

Selekcija pri dodelitvi?

Nekaterim to pomeni več, drugim manj. Še več, vlada naj bi resno razmišljala, da bi naredila selekcijo pri zaposlovanju. Tovrstni prejemki in zaposlitve so v izhodišču namenjeni tistim, ki se ukvarjajo z manj komercialnimi športi, manj zanimivimi za sponzorje in športne mecene. Vlada razmišlja, da bi uvedla mejo, do katere so športniki še upravičeni do pomoči države. Po neuradnih informacijah naj bi na enem izmed ministrstev razmišljali o meji 50.000 evrov; kdor bi v eni sezoni s pomočjo sponzorjev in nagradami zaslužil več, bi ostal brez nje.

Bodo pokazali solidarnost?

Država upa, da bodo tudi športniki v teh težkih časih pokazali toliko solidarnosti, predvsem pa razumevanja za tako potezo, s katero bodo šla sredstva za sponzorsko 'podhranjene' športnike in športnice. Že zdaj je jasno, da bi z uvedbo tega cenzusa brez službe v javni upravi ostali Tina Maze, Primož Kozmus, Dejan Zavec, verjetno pa tudi Peter Kauzer, čigar oče je pred časom okrcal politike zaradi odnosa ministrstva do trenerjev. Še vedno pa ni jasno, kaj bo država naredila z rentami oziroma pokojninami za nosilce olimpijskih medalj in naslovov s svetovnih prvenstev. Hrvati in Srbi so to rešili, Slovenci pač ne. Tokrat si lahko za zgled vzamemo Balkan, ki ga tako radi učimo ...

Deli s prijatelji