TRADICIJA

S puščico do miru v duši

Objavljeno 18. marec 2012 23.36 | Posodobljeno 18. marec 2012 23.36 | Piše: Drago Perko

Kjudo izvira iz Japonske in ima 1600-letno tradicijo, pri nas pa za jesen napovedujejo prvo državno prvenstvo.

VRHNIKA – »Lok in puščica sta orodje za dosego duhovnega ravnovesja,« nam Klemen Frank s prijateljema Primožem in Bojanom malce mistično opiše svoj hobi, šport, borilno veščino, imenovano kjudo. Panoga izvira iz Japonske in se je razvila okoli leta 600 po Kristusu, v slovenskem prevodu pa bi jo lahko imenovali »pot loka«, saj kju pomeni lok, do pa pot. Tekmujejo bolj malo. Prvo državno prvenstvo bo letos jeseni, ustanovili so tudi svojo zvezo. Vsako leto se nekajkrat dobijo na posebnih seminarjih, ki jih vodi mojster iz Japonske. Pomaga, da fantje in dekleta v marsičem napredujejo. »Pri vsem tem rezultat ni pomemben. Za tarčo ti je vseeno, gre bolj za iskanje duhovnega ravnovesja, samo streljanje pa je podobno meditaciji. Če še poenostavim – pomembna je pot, cilj pa je posledica,« še izvemo.

Kjudo strelci iz leta v leto napredujejo, a se zavedajo, da jim še nekaj manjka. To spoznavata tudi Klemen in Primož, ki se s kjudom ukvarjata že sedem let. Z uvajanjem nove tehnike morajo spremeniti celoten način streljanja, kar je za telo in psiho vedno znova velik izziv. »Ta šport nas očiščuje,« nadaljuje Klemen, ki pojasni, da pred vsakim strelom veljajo posebni običaji. Prizna, da so jih včasih preskakovali, a so kmalu spoznali, da imajo razlog in namen. Danes tradicijo spoštujejo.

Je to šport za dedce?

Kje pa! Morda v Sloveniji (uradno naj bi bilo približno 15 tekmovalk in tekmovalcev), v zahodni Evropi pa prednjačijo dekleta. Zanima nas, zakaj. »Mislim, da se ženska energija bolj zlije v harmonijo z lokom,« razloži Primož. Fantje povedo, da je pevka Jadranka Juras lep čas trenirala z njimi, zdaj pa je že nekaj časa ni, ker ima toliko obveznosti.

Lok je narejen iz bambusa ali plastike, izdelujejo jih na Japonskem pa tudi na Madžarskem. Stane do 300 evrov. Če pravilno ravnate z njim, ga lahko uporabljate tudi tristo let. Tetiva stane 15 evrov in je narejena iz posebnih vlaken. Japonci recepta za izdelavo ne izdajo, se pa Klemen pohvali, da jo znajo narediti tudi sami. Pristna rokavica, ki pomaga pri napenjanju tetive, stane do 200 evrov. Slovenci so jo malce prikrojili, tako da stane le okoli 40 evrov, a se obnese.

So vas prepričali?

Običajno streljajo v obleki, imenovani hakama, za katero je treba odšteti okoli sto evrov. Cena puščic, ki jih pošiljajo v tarčo s hitrostjo tudi do 200 km/h, se vrti okoli 15 evrov. Če vas zamika, ste dobrodošli na Vrhniki pri Klemenu Franku ali pa v Murski Soboti pri Danilu Horvatu.
 

Deli s prijatelji