BREZ DENARJA

Nič več državnega denarja za športne trenerje

Objavljeno 08. marec 2012 18.26 | Posodobljeno 08. marec 2012 18.26 | Piše: T. L.

Več kot 120 slovenskih trenerjev je ostalo brez plač.

Prepričani morate biti, da je otrok na varnem tudi, kadar ga nimate na očeh!

LJUBLJANA – Kriza in varčevalni ukrepi očitno ne izbirajo žrtev, še posebno pa prizadenejo vse, ki se financirajo na plečih državnega denarja. Tako je pred več kot 120 športnimi trenerji negotova prihodnost, saj so prejeli dopis, da je vlada »do uveljavitve rebalansa proračuna države za leto 2012 sprejela sklep o začasnem zadržanju izvrševanja državnega proračuna na integralnih postavkah državnega proračuna, s katerim se ustavi prevzemanje vseh novih finančnih obveznosti«.

Ostali brez večine dohodka

Časnik Delo poroča, da so se februarja slovenskim trenerjem, ki so vodili nacionalne panožne športne šole, iztekle pogodbe z ministrstvom za šport, ki so za večino pomenile kar okrog 80 odstotkov mesečnega dohodka, zdaj pa so vprašljivi že prihodki v naslednjem mesecu. Nekateri med njimi so tako rekoč čez noč ostali brez dela, saj so imeli pogodbe s klubi vezane prav na pogodbo z ministrstvom, za večino pa je bil to glavni vir financiranja.

Komisija, ki je vodila razpis za novo sofinanciranje panožnih šol v naslednjem obdobju, je sicer zaključila postopek in že pripravila predlog izbora za sofinanciranje, a bo sofinanciranje možno šele, če bo izplačilo kot izjemo odobrilo ministrstvo za finance, sicer pa najverjetneje po sprejemu rebalansa državnega proračuna, a tudi le, če bo rebalans potrdil predvideni strošek. Športniki upajo, da bo njihove plače rešilo že finančno ministrstvo, v nekaterih zvezah razmišljajo tudi o premostitvenem kreditu za plače trenerjev, a nimajo zagotovil, da bodo po rebalansu ta sredstva dobila povrnjena.

Ogroženi so programi za delo z mladimi

Z atletske, plavalne, košarkarske, badmintonske, kolesarske, kajakaške, judoistične, namiznoteniške, gimnastične, veslaške in drugih zvez je že slišati zahtevo, da se reši položaj več kot 120 trenerjev. Na zvezah pri tem ne skrivajo, da se bojijo, kdo se bo izpostavil, in želijo, da bi to prevzel Olimpijski komite Slovenije (OKS), posamezniki so tudi za jasno stališče fakultete za šport, saj gre pri vseh teh trenerjih za njihove diplomante.

Športniki opozarjajo državo, da so ogroženi programi za delo z mladimi in da uspehi, kakršnih smo vajeni, v bodoče ne bodo več mogoči.

Deli s prijatelji