ŠAMPION

Nadal ostaja uganka
za Rogerja Federerja

Objavljeno 27. januar 2012 13.30 | Posodobljeno 27. januar 2012 13.34 | Piše: T. S.

Španec Rafael Nadal se je prebil v finale odprtega prvenstva Avstralije v tenisu.

Rafael Nadal slavi zmago nad Federerjem. FOTO: AP

MELBOURNE – Na odprtem teniškem prvenstvu Avstralije v Melbournu je znan prvi finalist. Španec Rafael Nadal je v polfinalu premagal Švicarja Rogerja Federerja s 6 : 7 (5), 6 : 2, 7 : 6 (5), 6 : 4. V nedeljskem finalu se bo pomeril z boljšim iz današnjega dvoboja med Srbom Novakom Đokovićem in Britancem Andyjem Murrayjem. »Izpolnile so se mi sanje, ko sem se tukaj znova prebil v finale. V čast mi je bilo igrati proti Rogerju. Res je bil sijajen dvoboj. Fantastično je, ko imaš pred seboj igralca, ki igra popoln tenis in ne dela napak,« je bil vesel drugi nosilec Nadal, ki je slavil po dvoboju, dolgem tri ure in 42 minut.

Nadal je za Federerja še vedno precej velika uganka

V njunih 27 dvobojih je Nadal slavil 18-krat, na turnirjih za grand slam pa sta se srečala desetkrat, osemkrat je bil boljši Nadal. Tolikokrat sta se na najpomembnejših turnirjih srečali tudi teniški legendi Ivan Lendl in John McEnroe. Nadal bo za svoj drugi naslov v Melbournu, kjer je zmagal leta 2009, igral proti zmagovalcu dvoboja med branilcem naslova in prvim igralcem sveta Đokovićem ter Murrayem, ki se je prebil v zadnja dva finala v Melbournu.

Znani pa sta že obe finalistki pri posameznicah. V jutrišnjem finalu se bosta pomerili Belorusinja Viktorija Azarenka in Rusinja Marija Šarapova. V prvem ženskem polfinalnem obračunu je Belorusinja ugnala branilko naslova, Belgijko Kim Clijsters. Tretja nosilka je Clijstersovo premagala z izidom 6 : 4, 1 : 6, 6 : 3. Beloruska igralka si je priigrala svoj prvi finale na turnirjih velike četverice. »Počutila sem se, kot da ima moja roka 200 kilogramov, telo pa tisoč, vsa sem se tresla. Na koncu pa veliko olajšanje, ne morem verjeti, da mi je končno uspelo,« je dejala. Tudi v drugem ženskem polfinalu je bila finalistka znana šele po tretjem nizu. Nekdanja zmagovalka tega turnirja iz leta 2008 Rusinja Šarapova, četrta nosilka, je premagala Čehinjo Petro Kvitovo, drugo nosilko, z izidom 6 : 2, 3 : 6, 6 : 4. Dvoboj je bil ponovitev lanskega finalnega obračuna v Wimbledonu, ki ga je dobila češka igralka. »Zelo veliko mi pomeni, da sem se znova po vseh težavah s poškodbami lahko vrnila v finale turnirja za grand slam. Na tej stopnji igre sem nekoč že bila. Res sem si zelo želela te zmage, sploh ko na drugi strani stoji igralka, ki je v zadnjem času pokazala zelo veliko,« je dejala Šarapova. Finalni dvoboj na OP Avstralije bo odločal tudi o novi številki ena ženskega tenisa. Clijstersova je namreč v četrtfinalu izločila prvo nosilko, Danko Caroline Wozniacki, ki je tako izgubila prvo mesto na lestvici WTA. V finalu moških dvojic se bodo za naslov pomerili prva nosilca, ameriški bratovski dvojec Bob in Mike Bryan, ter indijsko-češka kombinacija Leander Paes-Radek Štepanek.