Krki evropski naslov v Belgiji

Objavljeno 02. maj 2011 03.50 | Posodobljeno 02. maj 2011 03.50 | Piše: S. N./STA

Goran Ikonić MVP turnirja, Dolenjci boljši od 2. ekipe Rusije

Kapetan KK Krka Jure Balažič
OOSTENDE – Košarkarji Krke so v finalu sklepnega turnirja pokala eurochallenge v Oostendeju v Belgiji premagali rusko ekipo Lokomotiv iz Krasnodarja s 83 : 77 (18 : 20, 43 : 41, 61 : 65).

Pokal evropskega izziva, finale, nedelja, 1. 5.
Lokomotiv Kuban Krka 77 : 83
Krka: Ikonić 12 (2 : 2), Murič 3, Pavič 13 (1 : 3), Djordjević 8 (3 : 4), Dragić 12 (2 : 3), Booker 20, Krivec 4 (2 : 2), Drobnjak 7 (1 : 1), Balažič 4 (2 : 2).
Lokomotiva Kuban: Jeretin 5, Massey 11 (1 : 3), Chalmers 9 (0 : 1), Vasilijev 2, Wilkinson 21 (9 : 13), Toporov 7 (2 : 4), Šukovcov 1 (1:2), Tucker 10 (2 : 2), Surovcev 8, Šeleketo 3.

Košarkarji Krke so zmagovalci pokala Eurochallenge, po kakovosti tretjega evropskega klubskega tekmovanja, ki ga organizira evropski del Fibe. V finalu so premagali rusko moštvo Lokomotiv iz Krasnodarja.

Za Krko je to doslej največji uspeh. Kot profesionalni košarkarski klub v Sloveniji obstaja manj kot dvajset let, je pa bil to že njen drugi nastop v finalih evropskih tekmovanj. Novomeščani so v sezoni 2002/03 igrali v finalu pokala Uleb in izgubili proti španski Pamesi.

Tekmovanje evropskega izziva je v evropski košarki uvrščen za elitno evroligo, v kateri nastopa 24 najboljših klubov, in za evropskim pokalom, v katerem nastopa 32 ekip. V tem pokalu ne nastopajo moštva iz najmočnejših evropskih lig – španske, italijanske, grške, srbske –, a to ne zmanjšuje uspeha Dolenjcev, ki so v finalu premagali drugouvrščeno ekipo ruskega prvenstva.

Zmagoslavje je še toliko slajše, saj je Krka v zadnjih štirih minutah tekme naredila velik preobrat in od zaostanka osmih točk prišla do zaslužene zmage. Na začetku 37. minute je semafor kazal rezultat 75 : 67 za Ruse, minuto kasneje je bilo že 75 : 74, dve minuti pred koncem pa 76 : 75 za Krko. Niz 16 : 0 so dokončali Zoran Dragić, Dušan Đorđević s trojko in Bojan Krivec z dvema prostima metoma.

Najboljši strelci pri Krki so bili Chris Booker z 20 točkami, Smiljan Pavič s 13 ter Goran Ikonić in Zoran Dragić, ki sta jih dosegla po 12, Ikonić je bil hkrati izbran za najkoristnejšega igralca turnirja.

V tekmi za tretje mesto je domači Oostende po podaljšku premagal ruskega Spartaka, za katerega je občasni slovenski reprezentant Miha Zupan dosegel 10 točk.