ZMAGOVALEC

Hirscher podredil smučarsko elito, Skubeta ne

Objavljeno 17. marec 2012 17.05 | Posodobljeno 17. marec 2012 17.05 | Piše: S. U., STA

Marcel Hirscher ima pred zadnjo tekmo 25 točk prednosti pred Beatom Feuzem, ki se slaloma ne bo udeležil.

Marcel Hirscher. Foto: Reuters

SCHLADMING – Avstrijski alpski smučar Marcel Hirscher je zmagovalec zadnjega veleslaloma za svetovni pokal v sezoni. Z zmago je v velikem slogu osvojil tudi mali kristalni globus v posebnem seštevku discipline. Triindvajsetletni Salzburžan je v Schladmingu osvojil prvi mali globus v karieri, še pred zadnjo tekmo pa si je zagotovil tudi skupno zmago.

Ligety zapravil priložnost

Njegov edini izzivalec Američan Ted Ligety je namreč v prvi vožnji po veliki napaki na zadnjem, 29. mestu za vodilnim Avstrijcem Hannesom Reicheltom zaostal kar enajst sekund. V drugi vožnji je sicer nekoliko zmanjšal zaostanek, a je še vedno s 25. mestom (+ 10,03) ostal brez točk in zmage v posebnem veleslalomskem seštevku.

Avstrijci so v domačem Schladmingu pred desettisočglavo množico povsem zasedli zmagovalni oder. Triindvajsetletni Hirscher je prvo veleslalomsko vožnjo končal na drugem mestu (+ 0,22), Francoz Alexis Pinturault pa je na prvi progi na tretjem mestu (+ 0,24) za Hirscherjem zaostal dve stotinki sekunde. Francoz je na koncu osvojil četrto mesto (+ 0,75). Vodilni po prvi vožnji Reichelt je na drugi progi izgubil boj s Hirscherjem in z zaostankom 19 stotink sekunde zasedel drugo mesto. Tretji je bil še en Avstrijec Marcel Mathis (+ 0,55), ki je osvojil svoje druge stopničke v karieri. Avstrijci so enajstič v zgodovini na veleslalomih za svetovni pokal zasedli vsa mesta na odru za zmagovalce, prvič po 10. decembru 2000 v Val d'Iserju.

Hirscher že zmagovalec

Avstrijca, leta 2007 ga je na mladinskem svetovnem prvenstvu v slalomu ugnal eno leto starejši Škofjeločan Matic Skube, Feuz pa je bil takrat tretji, so v cilju premagala čustva.»V najbolj divjih sanjah si ne bi zamislil takega dneva kot današnjega. Zmagal sem na veleslalomu, dobil mali globus v disciplini in osvojil še zmago v skupnem seštevku, in to vse pred domačimi navijači. Za nameček sta se mi na stopničkah pridružila moštvena kolega. Sem zelo vesel in navdušen,« je dejal Hirscher, peti Avstrijec z velikim kristalnim globusom in prvi po Benjaminu Raichu, ki je skupni zmagovalec postal leta 2006. Pred tem so v skupnem seštevku zmagali še Franz Klammer, Hermann Maier in Stephen Eberharter.

Hirscherju se nasmiha tudi veliki kristalni globus. Za vodilnim Švicarjem Beatom Feuzem je pred današnjo tekmo zaostajal za velikih 75 točk. Feuzu se je veleslalom povsem ponesrečil in je ostal praznih rok. Hirscher (1355 točk) se je z zmago prebil v skupno vodstvo moškega pokala, prehitel je Feuza (1330) in si pred zadnjo tekmo v sezoni, nedeljskim slalomom, nabral 25 točk prednosti, kar bo Švicar zelo težko nadoknadil, tudi če bo startal v slalomu, v katerem sicer ne tekmuje. Feuz je sicer že pred časom napovedal, da ga na slalomu ne bo. Moral bi biti najmanj deseti.

Valenčiču se nasmiha uvrstitev kariere

V veleslalomskem seštevku je zmagovalec Kranjske Gore Ligety, ki je najhitreje prevozil drugo progo, ubranil srebrno kolajno, tretje mesto v posebnem seštevku discipline pa je osvojil Italijan Massimiliano Blardone, ki je bil diskvalificiran po drugi vožnji.

V nedeljo bo na sporedu še slalom, na katerem bo nastopil Mitja Valenčič, ki je na pragu najboljše uvrstitve v slalomskem seštevku. Trenutno je na 14. mestu v posebnem seštevku discipline. Slovenci na veleslalomu v Schladmingu niso nastopili. Edini Slovenec z dvema uvrstitvama med najboljših trideset Janez Jazbec je v veleslalomskem seštevku sezono končal na 40. mestu z osvojenimi 17 točkami.