HOKEJ

Objavljeno 15. april 2012 22.03 | Posodobljeno 15. april 2012 22.03 | Piše: S. U., STA

Slovenija za uvod po razburljivi končnici premagala Veliko Britanijo.

Risi so pripravljeni.

LJUBLJANA – Slovenska hokejska reprezentanca je v prvi tekmi svetovnega prvenstva divizije I v Ljubljani premagala Veliko Britanijo s 3:2 (2:1, 0:1, 1:0). Gole za Slovenijo so dosegli Žiga Jeglič, David Rodman in Tomaž Razingar. Slovenija bo v drugem krogu v ponedeljek ob 20. uri igrala z Japonsko.

Slovenija: Velika Britanija  3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

* Dvorana Stožice, gledalcev 9800, sodniki: Kubus (Slovaška), Carnathan (ZDA), Traub (Kanada).
* Strelci: 1:0 Jeglič (Sabolič, 4.), 1:1 Shields (Dowd, Peacock, 7.), 2:1 D. Rodman (Mušič, 13.), 2:2 Peacock (Shields, 22.), 3:2 Razingar (Pajič, Tavželj, 57.).
* Kazenske minute: Slovenija 14, Velika Britanija 14.

Dolgo pričakovano prvenstvo druge kakovostne ravni v Sloveniji se je začelo. Domači hokejisti, ki ne skrivajo želja po takojšnji vrnitvi med elito, od koder so lani izpadli, so v uvodni tekmi na začasni ledeni ploskvi v Stožicah pred polno dvorano in skoraj 10.000 gledalci, doslej največ na hokejskih tekmah v Sloveniji, uspešno začeli projekt in, sicer ne brez težav, premagali Veliko Britanijo s 3:2.

Na uvodnih tekmah SP je Madžarska presenetljivo gladko s 5:1 premagala Japonsko, v popoldanski tekmi pa je kazalo na podoben razplet, saj je Avstrija vodila proti Ukrajini prav tako s 5:1, nazadnje pa je bilo le 5:4.

V prvih sedmih minutah dva gola

Pred tekmo Slovenija - Velika Britanija pa so prvenstvo tudi uradno odprli, nato pa se je začel lov Slovenije na prvo zmago na SP. Vsaj v prvem delu so bili domači igralci še nekoliko zadržani, čeprav je Žiga Jeglič že v četrti minuti po odbitku potisnil plošček v mrežo vratarja Stephena Murphyja. A Slovencem igra ni tekla, kot bi si želeli, posledica pa je bilo tudi britansko izenačenje v sedmi minuti, vratarja Roberta Kristana je s strelom z leve strani premagal Colin Shields. Slovenci bi nato lahko naredili več ob številčnih prednostih, sredi tretjine so imeli tudi dvakrat skupaj dobro minuto celo dva igralca več, česar pa niso izkoristili. Aleš Mušič, Tomaž Razingar in Robert Sabolič so si sicer priigrali nekaj priložnosti, za olajšanje pa je v 13. minuti, ko so bile moči že izenačene, poskrbel David Rodman in po gneči pred vrati Britancev še drugič našel pot ploščku v mrežo. Do konca tretjine so sicer nato imeli domači premoč in še nekaj polpriložnosti, izid pa se ni spremenil.

Britanci prevladovali v drugi tretjini

Britanci so dober vtis iz prve tretjine v drugi še nadgradili. Že takoj na začetku so poskrbeli za šok v Stožicah, saj so po lepo izvedenem protinapadu prišli sami pred Kristana in Craig Peacock ga je premagal za 2:2. Protinapad je bil nasploh močno orožje Britancev, saj so se v tem delu tekme po takšnih akcijah trikrat ali štirikrat znašli pred Kristanom, a na srečo Slovenije niso zadeli. Slovenci so bili večinoma prepuščeni navdihu prvega napada, ki je imel tudi smolo, saj je strel Saboliča v 25. minuti vratar obranil, odbiti plošček pa je s projektilom Blaž Gregorc poslal v prečko. Po akcijah Saboliča, Tičarja in Jegliča je bilo nato še nekajkrat vroče pred vrati Murphyja, a ne dovolj, da bi britanski vratar klonil še enkrat in tretjina se je končala z neodločenim izidom in spomnila na zadnji medsebojni obračun pred dvema letoma v Tivoliju, ko je Slovenija na SP iste ravni zmagala šele po podaljšku.

Kapetan odločil tekmo

Stvari bi se lahko na slabše obrnile že v osmi sekundi nadaljevanja, toda gol Britancev je sodnik upravičeno razveljavil zaradi igre v vratarjevem prostoru. To je bilo opozorilo Sloveniji, da bo treba zelo resno odigrati do konca. A so imeli Slovenci še naprej precej težav pri organizaciji napadov, Velika Britanija pa je še vedno pretila s protinapadi, po katerih se je moral izkazati Kristan. Toda na drugi strani je bila četa Matjaža Kopitarja nenevarna pred Murphyjem, streli preveč redki, britanski čuvaj pa je ustavil še te redke polpriložnosti. Ko je že kazalo, da bodo vse bolj čvrsti Britanci prišli do podaljška, je za olajšanje na ledu in tribunah poskrbel kapetan Tomaž Razingar z golom z desne strani v 57. minuti. Toda 'Raza' je nato po nespametnem prekršku moral na klop za kaznovane. Tekmeci so imeli v zadnjih dveh minutah številčno prednost, v zadnjih 50 sekundah pa so poskusili še brez vratarja. A gola ni bilo več in slovenski hokejisti so na koncu vendarle iztržili tri dragocene točke v boju za elito.

Rezultati 1. kroga:

Japonska : Madžarska 1 : 5 (0 : 2, 0 : 2, 1 : 1)
Janadori (58); Magosi (6), Horvath (10), Sofron (34), Pozsgai (40), Mihaly (56)

Ukrajina : Avstrija 4 : 5 (1 : 1, 2 : 4, 1 : 0)
Timčenko (14, 35, 58), Pobjedonoscev (33); Geier (3), Latusa (21), Kirisits (22), Welser (23), Koch (30)

Ob 20.00:
Slovenija : Velika Britanija  3 : 2 (2:1, 0:1, 1 : 0)
Jeglič (4), D. Rodman (13), Razingar (57.); Shields (7), Peacock (22)

V nadvse razburljivem srečanju je zmago Slovenijo priboril Tomaž Razingar šele slabe štiri minute pred koncem.