OKREPITVE

Črnogorska tradicija Zmajev

Objavljeno 16. januar 2012 11.46 | Posodobljeno 16. januar 2012 11.46 | Piše: Drago Perko

Ko je igral v Rimu, je bil trener Lottomatice Sašo Filipovski Dašiću kot oče, bila sta na isti valovni dolžini.

Goran Jeretin in Vladimir Dašić v zelenih dresih (Foto: Drago Perko)

LJUBLJANA – Union Olimpija je na novo sestavila svojo ekipo, položaj pod košem in na zunanji liniji pa sta zasedla dva črnogorska reprezentanta, 32-letni Goran Jeretin in 23-letni Vladimir Dašić. »Kje pa, kakšna rešitelja neki. Tu sva, da pomagava Olimpiji po najboljših močeh,« začne starejši in izkušeni Jeretin, medtem ko mlajši in energije polni Vladimir naroča osvežilno pijačo in seže po sladoledu v bifeju v Stožicah.

Čudna sezona

»Vesel sem, da je prišel. Najboljša prijatelja sva,« takoj doda Vladimir. Jasno jima je, da je Olimpija v veliki krizi. »Nekateri igralci so odšli, to nama je jasno. A sva prepričana, da se bo položaj popravil.« Za obema je čudna sezona. Jeretin je začel v Litvi, konec decembra se je predčasno poslovil v Nemčiji, od sezone 2006/07 je zamenjal 12 klubov. »Tu sem, da stopim na žogo, ko bo treba. Mladi igralci, ki jih je tu kar nekaj, to potrebujejo.« Dašića so se hoteli odkrižati v Rimu. Potem so mu rekli, naj ostane. Vse je poslal k vragu, se odrekel pogodbi in čakal na nov klub. Menedžerji so ga prepričevali, naj se preseli v katerega izmed klubov Evrolige, ki še igrajo v Top 16. A ko je prišel klic iz Olimpije, dileme ni bilo več. Podobno je bilo tudi pri Jeretinu.

Oče Filipovski

»Sašo Filipovski mi je bil v Rimu kot oče. Sprva sva imela profesionalen odnos igralec-trener, sčasoma pa sva opazila, da sva na isti valovni dolžini,« pojasni Dašić, ki je bil tudi glavni krivec, da je prepričal Jeretina, naj se mu pridruži v slovenski prestolnici. To ne bo prva Jeretinova izkušnja s Slovenijo, v Crveni zvezdi je bil njegov trener Zmago Sagadin. »Vem, da je Filipovski Sagadinov učenec, zato mi je jasno, da se bo delalo trdo,« od realnosti ne beži Jeretin. V Beogradu je imel kar nekaj težav, da se je navadil Sagadina. »V letu dni sem naredil strahovit napredek. Vse to pa zaradi Sagadina in njegove doslednosti pri disciplini. Odstopanja ni bilo,« se Jeretin spomni dni v dresu Crvene zvezde. Bil je celo kapetan moštva, ki je leta 2006 osvojila zadnjo lovoriko, srbski pokal. Rdeče-beli so imeli do svojih igralcev precej dolga. Tudi do Gorana?

»Zvezda mi je dala vse, da sem lahko danes to, kar sem. Dolg pa sem jim že odpisal in odpustil.« Jeretin se zaveda, da njegova forma ni briljantna. »Četrtega januarja sem zapustil Nemčijo, zadnjo tekmo sem odigral 25. decembra. Potreboval bom nekaj časa.« Tudi Dašić na prvih dveh tekmah ni pokazal veliko. »Lovim se, iščem pravo formo,« upraviči svoj slabši debi. Spoznala sta se v Podgorici, kjer je Jeretin že delal pravo kariero (po prihodu iz rodnega Nikšića; igral je še na Cetinju in v Primorju), medtem ko je golobradi Vladimir šele prišel v klub. Dašića je kupil madridski Real, a o tem obdobju nerad govori, saj se ni naigral. Vmes je bil posojen Gran Canarii, temu je sledila selitev v Rim. »Naposled bi se rad ustalil. Dovolj mi je nenehnih selitev in sprememb,« iskreno pove Dašić, ki bo čez 20 dni postal očka. Njegovo dekle Marija živi v Podgorici. »Življenje se ti bo pošteno spremenilo, imel boš druge prioritete, na prvem mestu pa bo družina, verjemi mi,« kar mentorsko poduči prijatelja Jeretin, ponosni očka sina Luke. Oba sta več pričakovala tudi od igranja za reprezentanco, Črnogorci so neslavno končali Eurobasket v Litvi.

Nista prva Črnogorcav zelenem dresu

»Pustimo zdaj to, nič ne bo pomagalo, če se oziramo na to. Nismo naredili, kar smo bili sposobni, to je najhuje.« Šušlja se, da bi se radi okrepili – med kandidati sta Saša Pavlović in Saša Vujačič. »Pavlović ni kandidat, medtem ko je Nikola Peković z Vujačičem govoril že lani, takrat je bil Vujačič navdušen nad tem,« razkrije Jeretin, ki ima nekaj sorodnikov tudi v Sloveniji. Sicer pa Jeretin in Dašić nista prva Črnogorca, na katere računa Olimpija. Med prvimi je bil Slobodan Subotič, ki je igral v Hercegnovem. Sledil je Spasoje Spale Todorovič, ki ga je opazil legendarni Krešimir Ćosić, ko je vodil Olimpijo. Močan pečat je pustil Žarko Đurišič. Na tem mestu je treba omeniti še Ljuba Vujačića, Tomovića, Kovača … V zadnjem času pa so črnogorski pečat v Ljubljani, tak ali drugačen, pustili Marko Rakočević, Vladimir Golubović, Suad Šehović ter Milorad Šutulović. Kako uspešna bosta Dašić in Jeretin, bo jasno po koncu sezone. V Olimpiji štejejo le lovorike.

Deli s prijatelji