Bronasti šahistki čestital tudi Janša

Objavljeno 13. marec 2012 19.01 | Posodobljeno 13. marec 2012 19.01 | Piše: P. J., STA

Ana Muzičuk je na evropskem prvenstvu osvojila odlično tretje mesto.

Šahistka Ana Muzičuk.

GAZIANTEP – Ana Muzičuk, slovenska šahovska reprezentantka, je na evropskem prvenstvu, ki se je končalo v turškem Gaziantepu, osvojila bronasto medaljo. To je prvo odličje za slovenski šah na članskih evropskih ali svetovnih prvenstvih. Na EP mu je bil doslej najbliže Duško Pavasovič, ki je v Dresdnu v Nemčiji aprila 2007 osvojil četrto mesto. Za uspeh ji je že čestital tudi predsednik vlade Janez Janša.

Predsednik slovenske vlade je v čestitki šahistki navedel, da se je v slovensko zgodovino zapisala kot prva prejemnica odličja na članskih evropskih oziroma svetovnih prvenstvih v šahu. Ob tem je poudaril, da je dokazala, da je mogoče z velikim talentom, močjo volje in s popolno predanostjo posegati po najboljših dosežkih. Šahistki Ani Muzičuk je zaželel veliko uspeha in to, da bi ime Slovenije še večkrat ponesla v sam vrh te kraljevske igre.

Dodatni kriterij razvrstil prve tri

Naslov je osvojila Rusinja Valentina Gunina, ki je Muzičukovo ugnala v zadnji partiji, Rusinja Tatjana Kozinceva pa je premagala Nano Dzagnidze iz Gruzije ter končala na drugem mestu. Gunina, Kozinceva in Muzičukova so zbrale po 8,5 točke, po dodatnem kriteriju pa sta bili Rusinji pred Muzičikovo, ki je končala na tretjem mestu.

Dvaindvajsetletna Ana Muzičuk, slovenska reprezentantka ukrajinskega rodu, je rojena 28. februarja 1990 v Lvovu in od leta 2004 nastopa za Slovenijo na mednarodnih tekmovanjih; pred tem je največji uspeh dosegla pred dvema letoma z naslovom mladinske svetovne prvakinje.

Rusinja boljša od Ane

Muzičukova je v dvoboju za naslov evropske prvakinje potrebovala le remi v zadnji, 11. partiji. Gunina je bila pred zadnjim krogom na drugem mestu s točko zaostanka, vendar je imela v dvoboju prednost belih figur. To je dodobra izkoristila in v končnico prišla s pobudo in prednostjo kvalitete. Imela je dva skakača in trdnjavo, Muzičukove pa le lovca in trdnjavo, zato se je dvoboj po 38 potezah končal z zmago Rusinje.

Pred zadnjim, 11. krogom je imela Muzičukova točko prednosti pred vsemi zasledovalkami. To si je priborila s štirimi zaporednimi zmagami; v 10. krogu je ugnala tudi branilko naslova Viktorijo Čmilyte iz Litve. Pred odločilno partijo je zbrala 8,5 točke, na naslednjih dveh mestih pa sta bili Rusinji Gunina in Kozinceva. Vse druge niso imele več niti teoretičnih možnosti za naslov prvakinje, saj je četrtouvrščena Francozinja Marie Sebag za Muzičukovo zaostajala že za 1,5 točke.