FILIP FLISAR

Brkati Flisar pridela 120 litrov

Objavljeno 18. marec 2012 15.43 | Posodobljeno 16. marec 2012 22.00 | Piše: Uroš Praš
Ključne besede: Filip Flisar

Pred sezono si je prvič omislil osebnega trenerja in lastnega serviserja.

Filip Flisar, dobitnik kristalnega globusa v smučarskem krosu. Foto: Črt Majcen

Car carjev, najjači, faca, prvi brki sveta ... so besede, s katerimi navijači opisujejo 24-letnega Filipa Flisarja. Pogovor z njim se je začel z vprašanjem laško ali union. Sicer zapriseženi ljubitelj vinogradništva in sommelier med smučarji, ki na domačih brajdah pod Piramido v Mariboru pridela približno 120 litrov vina na leto, si je privoščil hmeljski napitek iz steklenice z rdečo nalepko. V sproščenem pogovoru, ki je sledil, smo ugotovili, da ga nobeno vprašanje ne spravi iz tira in se lahko o vsem pogovarja sproščeno. Dve leti je minilo od njegovega nastopa na OI v Vancouvru in našega pogovora z njim. V letošnji sezoni ima prvič trenerja (Aljoša Planteu) in serviserja (Slavo Mulej), a on še vedno ostaja tisti preprosti navihani Štajerec, ki je z lastnim delom, odrekanjem in trmo dosegel zmago v skupnem seštevku smučarskega krosa (skicross), klub temu pa lahko o kakšnih poletnih treningih na Novi Zelandiji za zdaj le sanja. 

Z rolerji drvel 115 km/h

Pravi: »Kaj je lepšega kot osvojiti kristalni globus in pri tem imeti še ogromno rezerve.« S tem se je pridružil tistim redkim alpincem, ki se lahko pohvalijo s tem dosežkom. Ko govorimo o njegovih uspehih na snegu, kjer se po progi spusti s še štirimi sotekmovalci, kjer je kontakt skoraj obvezen in si vozijo po repih smučeh, velja omeniti, da se v prostem času vozi z gorskim kolesom in rolerji, smučk pa ne pusti v kotu niti po koncu sezone. S prijatelji je tako pred leti smučal na kamniti podlagi. Enostavno se je spustil po klančini v eni od gramoznic v okolici Maribora, za nameček pa se prijel še za avtomobil in vozil po makadamski poti. Nato si je nataknil rolerje in vajo ponovil še enkrat, le na cesti. Tako je na rolerjih drvel za avtom s 115 km/h.

Disciplina, ki ne dopušča napak

Ko smo že pri hitrosti, velja poudariti, da v njegovi smučarski disciplini ni prostora za napake. To se je pokazalo ravno pred kratkim, ko se je ubil njegov sotekmovalec in prijatelj Nick Zoricic iz Kanade. Ob tem se vprašamo, ali imajo tekmovalci sploh kakšen vpliv na postavljalce proge, in izvemo, da bolj malo. Sicer lahko predlagajo izboljšave, a kaj ko organizator v večini primerov tega ne upošteva. Kajpak ne moremo mimo njegovega zaščitnega znaka, brkov. Preseneča ga, da so ljudje to tako pozitivno sprejeli. Seveda pa imajo tudi temnejše plati. Motijo ga pri jedi, spanju, da o poljubljanju niti ne govorimo. Ko beseda nanese na ženske, ga povprašamo, ali so rezultati Saše Farič kdaj vplivali nanj. Seveda, odgovori, mi pa vrtamo dalje. Ali sta bila kdaj par? »Nikdar, sva kot brat in sestra.«

 

Ali ste vedeli?

Filip ima na hrbtni strani dlani tetovirano zvezdo. O svojih trebušnih mišicah pravi, da je sixpack varno shranjen pod nekaj izolacije. S tovarno Elan so sredi sezone razvili smučko, ki mu je na sedmih tekmah prinesla pet stopničk. Neumnost je tista lastnost, ki ga odvrne od ženske, sicer pa je romantik. V slast mu gresta prebranec in meso z žara.

 

Deli s prijatelji