»Tini je dano, da osvoji pet kolajn«

Objavljeno 09. februar 2015 11.52 | Posodobljeno 09. februar 2015 11.54 | Piše: D. P.

Filip Gartner, Tone Vogrinec in Tomaž Čižman o uspehih Tine Maze.

Tone Vogrinec. Foto: Ljubo Vukelič

Tone Vogrinec, nekdanji šef slovenske smučarske reprezentance: »Tina je fenomenalna. V ZDA sem Tini in Andrei poslal SMS, v katerem sem zapisal, da sta legendi za vedno. To bo težko ponovil kdor koli. Obdobje, v katerem nastopa Tina, je vedno dalo nova in nova imena, a Tina vztraja in kljubuje vsem. Po dveh zlatih medaljah v Sočiju je bilo vprašanje, kako se lahko kdo, ki je osvojil pri 30 vse, še motivira. Očitno je Tini in njeni ekipi uspelo sestaviti tak program, da teh ciljev ni le dosegla, ampak presegla. Mnogi podcenjujejo pomen kondicije, Tina ne. Največ je pridobila ravno v najtežjem delu smuka, idealno linijo pa je zadržala tudi tam, kjer je druge odnašalo. Če dodamo še izkušnje in tehnično znanje, potem tudi pet medalj na enem svetovnem prvenstvu ni misija nemogoče za Tino.«

Tomaž Čižman, dobitnik bronaste medalje v super G na SP v Vailu 1989: »V super G je Tina dobila medaljo povsem nenadejano, je pa dobila toliko samozavesti, da se ji je odprla pot do petih odličij. Petkova vožnja v smuku ni bila idealna, a je Tina med vsemi naredila najmanj napak. Na taki progi tako ali tako ni mogoče odpeljati perfektno. Je pa očitno, da je bila Lindsey Vonn povsem nebogljena, na zahtevnih predelih povsem nezanesljiva. Treba je vedeti, da je zadnje zmage dosegla na progah, ki niso bile tehnično zahtevne. Njena noga še ne dovoli, da bi bila vrhunska na taki progi, kot je ta v Beaver Creeku.«

Filip Gartner, nekdanji trener avstrijske, jugoslovanske in norveške reprezentance: »Tina je tako dovršeno opravila s smukom, kot lahko vsak tekmovalec samo sanja. Vidi se, da sproščeno in z užitkom tekmuje. Premore dovolj znanja in kondicije, vidi pa se, da se je v tej sezoni smučanja lotila drugače, to pa ji uspeva. Upajmo, da bo tako nadaljevala. Lahko vzame tudi pet medalj, katerega leska bodo, pa bodo odločale stotinke. Tako je bilo tudi na svetovnem prvenstvu leta 1999, ko je Lase Kjus vzel pet medalj. Pa slaloma, to je bila zadnja tekma, sploh ni veliko vadil. Rekel sem mu, naj gre na start. Ko ti gre, ti pač gre. Tako je zdaj pri Tini, ki ima znanje in dobro kondicijsko pripravo, predvsem pa ekipo, ki zna delati. Tini je dano, da osvoji teh pet medalj, a to si je sama izborila!«