SUM

So bile olimpijske kvalifikacije Vanesse Mae na Krvavcu prirejene?

Objavljeno 10. julij 2014 20.36 | Posodobljeno 10. julij 2014 21.57 | Piše: STA, S. U.

Četverici, med drugimi tudi Vladu Makucu, štiriletna prepoved delovanja zaradi primera Mae.

Vanessa Mae.

LJUBLJANA – Na seji izvršilnega odbora Smučarske zveze Slovenije (SZS) so obravnavali primer slovite violinistke Vanesse Mae, predvsem sum, da so bile kvalifikacijske olimpijske tekme januarja letos na Krvavcu v Sloveniji prirejene. Vanessa Mae je na olimpijskih igrah februarja letos v Sočiju zastopala Tajsko z očetovim priimkom Vanakorn.

Kvalifikacijsko normo je dosegla januarja na Krvavcu v sumljivih okoliščinah. Tajci naj bi SK Triglavu plačali, da so tekme priredili tako, da se je Maejevi uspelo kvalificirati na OI v Soči.


Izvršilni odbor Smučarske zveze Slovenije (SZS) je izrekel štiriletno prepoved delovanja v okviru SZS štirim osebam zaradi primera slovite violinistke Vanesse Mae in utemeljenega suma, da so bile kvalifikacijske olimpijske tekme januarja letos na Krvavcu v Sloveniji prirejene. Med kaznovanimi je Vlado Makuc, vodja panoge za alpsko smučanje.
 

Komisija SZS je pregledala okoliščine tekme, pridobila dokumente ter opravila pogovore, o kršitvah pa je Jurij Žurej, direktor SZS, na seji IO na sedežu zveze v Ljubljani govoril več kot pet minut. Komisija SZS, ki je pripravila poročilo, je zapisala, da obstaja utemeljen sum prirejanja izvedbe tekme in prirejanja časov, da je ena tekmovalka lahko izpolnila olimpijsko normo. Žurej pa je zatrdil, da pri vsem tem »ne trdimo, da je za kršitve vedela tekmovalka, za katero naj bi bila tekma pripravljena«.

Šov talentov?

»Na startnem seznamu je bila oseba, ki ni nastopila, dosežena je bila visoka uvrstitev tekmovalke, ki je padla. Datumi tekem na listinah niso ustrezali dejanskemu stanju, tako nepravilno napisan datum pa je bil poslan na Mednarodno smučarsko zvezo (Fis); 18. in 19. januarja naj bi bila na Krvavcu tajska mladinska tekma, ki ni bila ustrezno prijavljena pri nas. Časi se niso pravilno merili, saj je bila ena izmed tekmovalk druga, čeprav je padla in je sama dejala, da je zaostala več sekund. Četrta je bila tekmovalka, ki je sploh ni bilo na Krvavcu. Tekmovalce naj bi se nagovarjalo, kako naj vozijo. Mnoge drugi dan po vseh nepravilnostih sploh niso prišle na Krvavec. Obstaja sum, da ene tekme časovno dejansko sploh ni bilo mogoče izvesti,« je nizal Žurej.

»Obstaja utemeljen sum kršenja statuta SZS, njenega etičnega kodeksa, pravil Fis in veljavne slovenske zakonodaje. Zlorabljena je bila blagovna znamka SZS, ki je bila navedena kot soorganizator, čeprav to ni bila in za tekme sploh ni vedela, ker je vse skupaj izpeljal klub. Komisija predlaga, da se sprejmejo ustrezni ukrepi proti članom SZS in tistim, ki so pogodbeno vezane s SZS. V primeru, da je šlo za kršitev zakonodaje, pa, da se preda dokumente tudi ustreznim državnim organom,« je dejal Žurej.

Enzo Smrekar, predsednik SZS, je navedel, da so ga na nedavnem kongresu Fis v Barceloni tudi nekateri delegati pobarali, kako je kaj pri nas s šovom talentov. »Sprva sploh nisem vedel, o čem govorijo, šele pozneje so mi povedali, na kaj naj bi namigovali,« je dejal Smrekar. Srečko Medven, generalni sekretar organizacijskega komiteja pokala Vitranc v Kranjski Gori, je dejal, da tisti, ki so pri tem sodelovali, nimajo več česa iskati v športu. »Žalostno je, da je del teh ljudi v vodstvu alpskega odbora zveze in se postavlja vprašanje kredibilnosti odbora. Na seji IO o imenih zaradi varstva podatkov in zaščite prič javno niso govorili, na zaprtem delu seje pa so člani spregovorili tudi o ukrepih proti njim.«

Deli s prijatelji