Finci klonili proti Latviji, Kanada ugnala Slovaško

Objavljeno 11. maj 2014 00.49 | Posodobljeno 11. maj 2014 00.49 | Piše: STA, Mo. S.

Tudi drugi dan prvenstva je postregel s presenečenjem.

Utrinek s srečanja ZDA in Švice.

MINSK – Svetovno prvenstvo elitne skupine v hokeju v Belorusiji je tudi drugi dan postreglo s presenečenjem. Finci so morali priznati premoč Latviji z 2 : 3, z enakim izidom pa je v večerni tekmi ekipa ZDA za drugo zmago na SP premagala Švico. Kanada je Slovaško premagala s 4 : 1. Zmagale so še Norveška, Švedska in Nemčija po kazenskih strelih.

V skupini A sta v dveh tekmah favorizirani ekipi dosegli enaki zmagi. Norvežani so bili s 3 : 0 boljši od Italije, v skandinavskem obračunu pa je Švedska prav tako s tremi goli odpravila Dansko, sama pa gola ni prejela.

V večernem obračunu hokejskih velesil med Slovaško in Kanado je bilo po prvi tretjini neodločeno in brez golov, prvi pa so se razveselili Slovaki. Karol Sloboda je poskrbel za vodstvo, ki pa ga je pet minut pozneje izničil Joel Ward. Cody Hodgson je v zadnji tretjini popeljal svojo ekipo do prvega vodstva, dvoboj pa je bil še naprej tesen. Slovaki so ob koncu več tvegali, taka igra pa je Kanadi omogočala več prostora v napadu. Eno priložnost je izkoristil Kevin Bieksa, Ward pa je pred koncem tekme le še potrdil zmago Kanade.

V tej skupni je na lestvici prva Kanada s štirimi točkami, še brez točk sta na zadnjih mestih Italija in Danska.

Skupina B: na vrhu Američani

V skupini B imajo na vrhu stoodstoten izkupiček Američani, ki pa so se morali za tri točke krepko potruditi. Švicarjev poraz z Rusi v prvem krogu ni potrl, dvakrat so vodili, a so se Američani dvakrat vrnili. Odločitev je padla v 58. minuti z golom Tylerja Johnsona, Švici pa kljub igri brez vratarja v zadnji minuti ni uspelo izsiliti podaljška.

Hladen tuš pa so doživeli Finci. Čeprav Latvija ni reprezentanca, ki bi jo lahko podcenjevali, so Finci po golu Tuukke Mantyle za 2 : 1 zaspali. Latvijci so se vrnili, najprej je izenačil Kristaps Sotnieks, potem pa je Arturs Kulda v 52. minuti poskrbel za vodstvo. Latvijske prednosti Finci niso mogli več ujeti in na koncu je bilo 3 : 2. Nemci so se v uvodni tekmi dneva namučili s Kazahstanom in zmagali šele po kazenskih strelih.