NA VRHU

Zmagal je Gabrovec, zmagal je slovenski šport

Objavljeno 18. december 2014 09.26 | Posodobljeno 18. december 2014 09.27 | Piše: Rok Tamše

Novi šef Olimpijskega komiteja Slovenije je že napovedal nov kurz in trdo delo.

Z Bogdanom Gabrovcem je zmagala mehka športna pot, zato mu je čestital tudi predhodnik Janez Kocijančič. Foto: Leon Vidic

Bolj kot dejstvo, da je Bogdan Gabrovec povsem zasluženo pridobil naklonjenost slovenske športne scene, da v prihodnjih štirih letih vodi OIimpijski komite Slovenije - Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ), po volilni skupščini krovne športne organizacije odmeva hud poraz ljubljanskega župana in voditelja politične stranke Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića. Obremenjen z neizmerno željo po uspehu in zmagah ne glede na sredstva je zakuhal tudi zaplete in milo rečeno nehigienične dogodke pred začetkom volitev, ko so bili v ospredju nadomestni delegati pri glasovanju. A vse to je bilo dovolj za minimalno prednost pred Andražem Vehovarjem v boju za uvrstitev v drugi krog volitev. Tam je Janković doživel hud poraz in popolno streznitev, saj mu je slovenska športna srenja, ki ji je na ves glas obljubljal dodatni denar, palec obrnila navzdol. Gabrovec je prejel 89 glasov delegatov, Janković pa le 51. Športna javnost, ki spada v civilno sfero življenja, ni dopustila vdora politike in politikantstva na svoje prizorišče, s tem je slovenski šport ohranil verodostojnost in ponos.

Ne bodo zgolj dvigovali rok

Gabrovec je prekaljen športnofunkcionarski maček, ki dela na dolge proge in ničesar ne prepušča naključju. Za vse to najdete potrdilo tudi v Judo zvezi Slovenije, ki jo je vodil dve desetletji. Velja opozoriti, da nikogar od zaposlenih in tistih v vodstvenih organih OKS ne čakajo ležerni dnevi kontinuitete po že rahlo upešanem Janezu Kocijančiču, ki je v zadnjem obdobju v privajanju na vlogo častnega predsednika bolj kot ne formalno predsedoval olimpijski družini. Gabrovec je neizmeren deloholik, stoodstotno predan športu (že nekaj časa je upokojen, v lasti ima podjetje Cevna pošta), ne prenaša polovičarstva in nedoslednosti. »Naj se ne sliši samovšečno, toda pričakoval sem, da bom zmagal v prvem krogu. Drugi krog smo dobili, ker je Andraž v svojem programu zelo dobro predstavil del, ki se mu reče izginulo prostovoljstvo v športu. Zadel je v polno. Ta del, ki je bil manj zastopan v našem programu, bomo vključili tudi v nov operativni načrt OKS,« je brez posebno vidnega navdušenja razlagal 61-letni Slovenjgradčan, ki je po rodu iz Maribora. O prvi nalogi v novi vlogi povedal: »Čim prejšnja realizacija operativnega načrta in strategije. V enem mesecu želimo sprejeti finančni načrt in program dela za leto 2015. Vsi člani izvršnega odbora bodo dobili naloge s področja dela OKS. Nihče ne bo le dvigoval rok pri glasovanju.«

Išče se generalni sekretar

Gabrovec je jasno povedal, da sedanji generalni sekretar Tone Jagodic, ki mu pogodba o zaposlitvi poteče februarja 2015, ni njegova izbira: »To sem mu že prej povedal. Pri izbiri novega generalnega sekretarja bo šlo za javni razpis. Želim nekoga, ki premore veliko znanja o športu, hkrati pa bo odgovoren za kadrovsko reorganizacijo, da bo znal ločiti dobre delavce od slabih in da bo motiviral strokovne službe.« Po konstituiranju novega vodstva 23. decembra bo šel Gabrovec v akcijo, med drugim bo proračun za mednarodno udejstvovanje skoraj v celoti namenil za socialni sklad, ki bo v pomoč mladim športnikom iz socialno ogroženih družin. »Verjemite mi, da tega ni malo. Podrobneje o tem v tem trenutku ne bi govoril,« je dejal novi prvi športni politik. Eden od prvih najzanimivejših dogodkov pa bo seveda izbira generalnega sekretarja. Kaj pa še prej, morda proslavljanje zmage? »Proslava bo bolj nežna, ker ne pijem alkohola, pa niti ne vem, ali bi bila primerna. V bistvu ne gre toliko za zmago kot za to, da nadaljuješ dobro delo v športu. Največ mi pomenita osebno zadovoljstvo in veselje. Verjetno bodo drugi prepoznali, da je to zmaga slovenskega športa,« je še povedal novi predsednik OKS. Mi smo dodali, da je zmagala tudi njegova mehka pot. »Res je, zmagala je mehka pot, judo je mehka pot.«

Vehi žrtev, Zoki luzer

Andraž Vehovar je skupščino zapustil zelo slabe volje. »Nisem razočaran nad razpletom, je pa ostal grenak priokus zaradi kupčkanja pred skupščino, a očitno je tudi to del zgodbe. To dogajanje me je močno razočaralo, vendar se človek vsak dan nauči kaj novega, in to je bila zame nova izkušnja. Prepričan sem, da mi je ragbi zveza odnesla drugi krog, bil sem šokiran, ko sem danes izvedel za zamenjavo, še bolj pa nad izgovori o administrativnih napakah in tiskarskih škratih,« je dejal Vehovar, ki ne misli več kandidirati za prvega moža OKS. Dodali bi, nikoli ne reci nikoli. Zoran Janković, ki tej skupščini v svojem boju za glasove pač ni prispeval športnega duha, je računal na boljši izkupiček: »V prvem krogu sem imel obljubljenih več glasov, kot sem jih dobil.« Ljubljanski župan je zdaj že vajen porazov. Podobno je bilo pred desetletjem, ko je kandidiral za vrh Evropske rokometne zveze, razočaran je bil tudi pred tremi leti, ko kljub zmagi Pozitivne Slovenije na državnozborskih volitvah ni postal predsednik vlade. Očitno ima vrednost le še v Ljubljani.

Člani novega vodstva OKS

Novi podpredsedniki OKS so Janez Sodržnik, Iztok Čop in Tomaž Barada. Člani izvršnega odbora so postali: Gregor Benčina in Ivan Levak (individualni letni olimpijski športi), Tjaša Andree Prosenc (individualni zimski olimpijski športi), Metod Ropret, Matej Erjavec, Branko Florjanič in Rok Vehovec (kolektivni olimpijski športi), Bojan Rotovnik in Milan Žvan (neolimpijski športi), Tomo Tiringer, Branko Žnidarič in Miran Kos (lokalne športne zveze), Dejan Crnek (šport za vse), Martina Ratej (predstavnica olimpijskih športov), Miroslav Cerar (individualni ustanovitelj OKS), Damjan Lazar (športna zveza, ki skrbi za invalide) in Vojka Ravbar (predstavnica sponzorjev). Posebno odmeva, da je mesto v OI izgubil hokej. 

Deli s prijatelji