HILLSBOROUGH

VIDEO: 25-obletnica tragedije: dan, ko je življenje v Liverpoolu obstalo

Objavljeno 15. april 2014 19.01 | Posodobljeno 15. april 2014 19.01 | Piše: STA, S. U.

15. aprila 1989 je v Sheffieldu na polfinalni nogometni tekmi pokala FA življenje izgubilo 96 navijačev Liverpoola.

LIVERPOOL – Ob 15.06 je življenje v Liverpoolu znova zastalo. Zvonovi so zazvonili 96-krat, s tem pa so se spomnili na tragedijo na stadionu Hillsborough, ko je 15. aprila 1989 v Sheffieldu na polfinalni nogometni tekmi pokala FA življenje izgubilo 96 navijačev Liverpoola.

Na spominski slovesnosti se je zbrala velika množica ljudi, po poročanju britanskih medijev okoli 24.000, med njimi so bili zdajšnji igralci Liverpoola, tisti, ki so zanj igrali pred 25 leti, manjkali pa niso niti člani mestnega tekmeca Evertona. Zbrane sta nagovorila trener Liverpoola Brendan Rodgers in strateg Evertona Roberto Martinez.

Blatter in Platini obžalujeta

Na 96 umrlih navijačev sta se spomnili tudi največji nogometni organizaciji. Predsednik Svetovne nogometne zveze (Fifa) Sepp Blatter je v pismu zapisal: »Rad bi izrazil sočutje z družinami in prijatelji 96-erice, ki je tragično izgubila življenje v tragediji na Hillsboroughu. Prav je, da jih počastimo in se spomnimo na nedolžne žrtve 15. aprila 1989.«

Prvi mož Evropske nogometne zveze (Uefa) Michel Platini je v izjavi za javnost zapisal: »Misli Uefe in evropske nogometne družine ostajajo z družinami tistih, ki so izgubili življenje v tragediji pred 25 leti.«

V gneči je umrlo 96 ljudi

Liverpool in Nottingham sta se pred 25 leti pomerila v polfinalu angleškega pokala. Na stadionu v Sheffieldu so odgovorni na stadion spustili množico Liverpoolovih navijačev. Tribune so bile prepolne, nova množica navijačev, ki jih je na stadion spustila policija, pa je navijače v prvi vrsti povsem stisnila ob železno ograjo. V gneči in norem stampedu je umrlo 96 ljudi, sodnik pa je tekmo prekinil po šestih minutah, ob 15.06. Takrat je bilo jasno, da navijači ne skušajo vdreti na igrišče, ampak si z begom s tribun in preskakovanjem železne ograde rešujejo življenja.

Angleške oblasti so 20 let prikrivale dokumentacijo, ki je šele leta 2012 razkrila napake v delu policistov in drugih, ki so skrbeli za varnost in reševanje, britanska policija pa je krivdo za tragedijo sprva pripisala navijačem.
 

Deli s prijatelji