DRUŽINA MILIĆ

Teniško jabolko s košarkarskega drevesa

Objavljeno 04. julij 2016 15.45 | Posodobljeno 04. julij 2016 15.45 | Piše: Drago Perko

Devetletna Ela Nala Milić je zmagovalka prestižnega turnirja v Pulju, ki velja za najmočnejše tekmovanje teniških upov.

ela Nala Milić veliko obeta. Foto: SMRIKWA BOWL.

Tenis ni poceni šport, zato je vzgoja mladih igralcev in igralk po navadi pravi družinski projekt. Tudi v družini Vesne in Marka Milića je tako, v teniške vode svojčas izvrstnega košarkarskega para pa se je podala njuna devetletna hči Ela Nala. Dobro ji gre od rok in nog, saj je na neuradnem svetovnem prvenstvu za otroke v hrvaškem Pulju osvojila prvo mesto. Postala je zmagovalka tako imenovanega Smrikva Bowla, ki velja za najmočnejši teniški turnir na svetu za otroke. V moški konkurenci je prvak postal Američan Kaylan Bigun. Ela je prva Slovenka, ki je dobila naslov v 21 letih tega turnirja. Za nagrado je poleg tradicionalnega kolesa prejela teden dni vadbe na prestižni teniški akademiji Patrick Mouratoglou Academy, za nameček ji pripada še Wilsonova oprema. S pomočjo te blagovne znamke so ji odprta vrata na velike in odmevne turnirje. V Istri je nastopilo še sedem slovenskih igralcev in igralk. V Pulju so bili tudi Tinkara Vraničar, Nikolas Car, Nejc Strašek, Mak Mikovič, Kiara Šolaja, Ana Tara Praček in Žiga Švec. Sodelovalo je 115 otrok z vsega sveta, med njimi je bilo kar 93 takšnih, ki v nacionalnih prvenstvih spadajo med tri najboljše v državi.

Avstrijcu uspelo

Milićeva je v finalu v dveh nizih premagala Francozinjo Camilio Samel Druz, v polfinalu je bila z 2:0 boljša od Kitajke Ren Yufei, v četrtfinalu je z 2:1 padla Nizozemka Rose Marie Nijkamp. Da je lahko turnir v Pulju izvrstna odskočna deska, je dokazal Avstrijec Dominic Thiem. Leta 2003 je zmagal na Smrikva Bowlu, danes pa je v elitni deseterici na svetovni lestvici ATP. Elo je na turnirju spremljala družina, oče Marko je v ta namen uredil obveznosti, ki jih ima na Košarkarski zvezi Slovenije, pri navijanju v sklepni fazi turnirja pa so pomagale tudi vse slovenske družine, katerih tekmovalci so predčasno izpadle. Pred Elo so novi izzivi, z zmago pa se ji na široko odpirajo vrata v teniški svet. Tega se zavedata tudi Vesna in Marko, ki hčerki stojita ob strani. Uspeh je še toliko večji, saj večina Eline konkurence ne hodi več v šolo, ampak se mladi upi v celoti posvečajo igri z loparjem in žogico. Na teden trenirajo po 30 ur, na mesec 120, Ela pa komaj šestino tega časa. Milićevi imajo v rokavu še enega aduta, nad tenisom je navdušena tudi Elina mlajša sestrica Tara.