STO DNI

Športni šef Gabrovec: Pri nas ni provizij

Objavljeno 28. marec 2015 18.58 | Posodobljeno 28. marec 2015 18.58 | Piše: Rok Tamše
Ključne besede: Bogdan Gabrovec

Bogdan Gabrovec je kot predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije prestal prvih sto dni.

Bogdan Gabrovec. Foto: Jure Eržen

V minulih dneh je Bogdan Gabrovec preživel prvih sto dni v vlogi predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije in tudi proslavil 62. rojstni dan. Kot je znano, je že takoj na začetku dodobra zavihal rokave ter svojo delavnost in učinkovitost iz Judo zveze Slovenije, ki jo je vodil dve desetletji, prenesel v krovno športno organizacijo. V zadnjem obdobju najbolj burijo duhove razprave o zakonu o omejevanju točenja alkoholnih pijač na športnih prireditvah. OKS oziroma njegov novi generalni sekretar Edvard Kolar je v javnosti že zastopal stališče, da se mora omenjeni zakon ohraniti. Ob tem je bil del športne javnosti neprijetno presenečen, saj se je ustvarilo mnenje, da se OKS pri tem vprašanju razhaja s svojo bazo. Zato smo prvega moža najprej povprašali o tej vroči temi. »Kar se tiče tega zakona, OKS dela na dveh področjih. Prvo področje je, da bi bila v zakonu o športu ta meja vnosa alkoholnih pijač na prizorišče tako omiljena, da bi bila čim bližje tekmovališču. Odpadla bi tudi znana časovna omejitev točenja uro pred tekmo in med njo. Prepričan sem, da bo po drugi strani večina športne srenje podprla, da se alkohol ne bi vidno oglaševal in točil na tekmovališču oziroma da ga ljudje ne bi uživali na tribunah. Zadnja meja dostopa do alkohola naj bo tam, kjer se opravlja pregled vstopnic, torej ob vstopu na tribuno. S tem da je treba biti pozoren v dvoranah, ki so del vzgojno-izobraževalnih ustanov. Tam je treba biti previdnejši. To je kompromisna rešitev glede na vse razprave, ki jih poslušamo v zadnjih mesecih. Tu bi še pripomnil, da se je treba dogovoriti tudi za korektno delitev dobička od prodaje alkoholnih pijač med klubi, društvi in zvezami, ki organizirajo tekme, na eni in upravljavci objektov na drugi strani,« Gabrovec s tem predlogom nedvomno pomirja in zmanjšuje prepad do tistih, ki so pobudniki sprememb v tem zakonu.

Dobrodošla zamenjava ministrice

Kako mu je sicer minilo prvi sto dni na čelu OKS? »To je bilo sto dni dela. Na politični sceni se morda vladi dopustiti, da se nauči delati, pri nas pa tega ni bilo. S tem ni nič narobe. V tem obdobju smo postorili vse, kar je bilo nujno treba. Uveljavili smo nov sistem vodenja olimpijskega komiteja. Spremenili smo upravljanje organizacije, poslovni del pa je doživel popolno rekonstrukcijo. Področja so natančno razdeljena, vsi delajo tisto, kar znajo, in na ustrezen način, njihovo delo in rezultati pa so sproti spremljani in tudi izmerljivi. Opravili smo nekaj kadrovskih rošad, rešitve smo poiskali med zaposlenimi znotraj OKS, le na glavne položaje smo postavili nove ljudi, tudi generalnega sekretarja,« je pojasnil Gabrovec, ki mu ne grejo na roko turbulentni dogodki na ministrstvih za obrambo (nejasna usoda ministra Janka Vebra) in izobraževanje, znanost in šport (zamenjava ministrice). Tako določeni postopki stojijo. »Zadovoljni smo, da se bo zgodila zamenjava na čelu ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Kaj več ne bi komentiral. Želimo si, da bi bile zakonske podlage na podlagi novega nacionalnega programa športa čim prej urejene. Z ministrstvom za obrambo bi radi podpisali nove sporazume, a moramo s tem še počakati.«

Po sponzorje v tujino

Eno je državna sfera, drugo pa pridobivanje novih pokroviteljev, ki jih nikoli ni premalo. »V prvi treh mesecih smo pridobili toliko novih partnerjev in pokroviteljev kakor v preteklosti v letu ali letu in pol. Govorim o partnerjih, ki niso v lastništvu države. Gre torej za zasebni kapital. V to smer gremo tudi v prihodnje. Želimo si mednarodnih pokroviteljev, ki bodo strateško sodelovali s slovenskim gospodarstvom, tu mislim predvsem na gradbena podjetja, in bodo razumeli, da je treba podpirati tudi šport. In to ne zgolj simbolično, ampak konkretno. Petega maja bomo na dnevu slovenskega športa, ki bo namenjen lokalnemu okolju, predstavili naše nove poslovne partnerje. V hotelu Union bomo na prireditvi, ki jo bo prenašala tudi nacionalna televizija, zbirali denar za športnike iz socialno ogroženih družin. Pri tem ne bo šlo za klasično zbiranje denarja, kot smo ga vajeni iz medijev, ampak bodo naši novi pokrovitelji prispevali denar v poseben fond, od koder bomo podpirali šport na lokalni ravni, ki je bil doslej preveč zapostavljen. Moramo vedeti, da so športniki iz manjših okolij vse preveč odvisni od že tako finančno oskubljenih občin,« je razkril šef OKS. V maju bo tudi odprtje pisarne Sport Accorda v mariborskem Rotovžu. Z njo bodo skrbeli za nacionalne športne zveze in lokalni šport tudi v neolimpijskih panogah. Ob tem dogodku bodo oznanili tudi sodelovanje s Slovenskimi železnicami.

Vse to se v časih, ko vsi govorijo o pomanjkanju in krizi, zdi zelo obetavno za slovensko športno družino. Ko gre za pridobivanje oziroma trošenje denarja, se je Gabrovec dotaknil še dveh zadev: »Na žalost je bilo v preteklosti ogromno športnih delavcev naravnanih tako, da so najprej postavili v ospredje sebe s tako imenovano provizijo. Mi delujemo brez tega. Pod mojim vodenjem ne bo nobenih provizij za noben posel ali pokrovitelja, ki bo pridobljen. To zato, ker se mi to zdi nešportno in pritlehno. OKS bo do konca ostal neprofesionalen. Res pa je, da včasih člani raznih komisij in odborov v OKS niso dobili povrnjenega nobenega potnega stroška za udeležbo na sestankih. Zdaj smo se dogovorili, da 50 odstotkov potnih stroškov za avtobus ali vlak dobijo povrnjeno. Skupno gre za 270 ljudi, ki so člani raznih organov, komisij in odborov. Spremenili smo le to, čeprav so to v nekaterih medijih interpretirali drugače.« 

Deli s prijatelji