OPAZUJE TININE TEKMICE

Massi priznal: Tini Maze sem tudi na silo spreminjal osebnost

Objavljeno 29. januar 2015 17.12 | Posodobljeno 29. januar 2015 16.38 | Piše: A. L.

Massi lahko šele po zlatih olimpijskih kolajnah iz Sočija Tini povsem zaupa. Prej ji ni mogel.

Tina Maze med pripravami na letošnjo zimsko sezono.

LJUBLJANA – Andrea Massi se dobro spomni tistega dne, ko je spoznal Tino Maze, smučarko, ki je z njegovo pomočjo posegla po zvezdah. Bilo je 25. aprila 2002, pripoveduje za Finance, ko je kot kondicijski trener prišel v laboratorij za fiziologijo športa doktorja medicine Radoja Milića in tam spoznal Tino. Videl je iskrice v očeh in telo, ki bi ob pravilnem vodenju lahko zdržalo vse. Zdaj na leto preživita na treningih od 7500 do 8000 ur, poleg tega, da sta v zasebnem življenju partnerja. To je bilo včasih težko ločiti, priznava. Predvsem Tini. Po napornih dopoldanskih treningih je bila včasih nanj jezna še popoldne, saj njena čustva niso prenesla dejstva, da jo lahko ljubimec sili v takšne napore.

Po zlatih olimpijskih kolajnah iz Sočija lahko Tini povsem zaupa: »Prej ji nisem.« Ob tem pojasnjuje, da Tina po Sočiju 2014 ne potrebuje več zunanje motivacije: »Ne potrebuje mojih izbruhov, zdaj je kot umetnica v najzrelejši dobi ustvarjanja in to je čudovito opazovati. Zlasti ker vem, da sem imel pri tem veliko zraven.«

Pohvalil telo Vonnove

Massi rad opazuje Tinine tekmice. Pohvalil je telo Lindsey Vonn, povratnice po poškodbi, ki je po njegovem mnenju posledica težav v zasebnem življenju: »Njeno telo je prototip za skoraj idealen smuk.« A brez pohval telesa svoje partnerice ni šlo: »Telo Tine Maze je fenomen na dveh področjih. Po prvem pregledu njene krvne in hormonske slike mi je bilo jasno, da je sposobna izrednih naporov, da je narejena za šampionske dosežke. Tudi biomehanika njenega telesa je blizu idealne.«

A Tina je bila po pripovedi Massija na začetku njunega sodelovanja športno in osebnostno na zelo nizki ravni: »Ker ni želela biti v središču pozornosti in je podzavestno zavračala dosežke, ki jih je pozneje dosegla. /.../ Zato je bila pri 25 ali 26 letih tudi pripravljena končati kariero, se zadovoljiti z nekaj zmagami v svetovnem pokalu.« Ob tem pojasnjuje, da je Tini sedem let spreminjal osebnost: »Sprememba se je dogajala tudi na silo, a drugače preprosto ni šlo, saj bi se zagozdili sredi poti, nekje med vrhunskostjo in tem, kar je Tina dosegla, med tema stopnjama pa je velika razlika. Tega procesa si nikoli več ne bi želel ponoviti, saj je bil tudi zame izredno naporen, povzročal je veliko trenj med nama.«

Koga poslati na svetovno prvenstvo?

»Mislim, da si pot na svetovno prvenstvo zaslužijo tisti, ki so izpolnili kriterije, a ti so pri Smučarski zvezi Slovenije za Vail 2015 postavljeni osupljivo nizko. Mislim, da si pot na svetovno prvenstvo zaslužijo obetavni mladi tekmovalci, kot je Ana Bucik, čeprav je njena mladost relativen pojem, saj potrebujejo izkušnje na velikih tekmovanjih. Starejši bi po mojem mnenju na velika tekmovanja lahko šli le, če so sposobni osvojiti kolajno,« pravi Massi, ki ocenjuje, da ni pošteno do športa, do smučanja in tudi do športnikov samih na največja tekmovanja pošiljati 30-­letnike, ki nimajo nikakršnega cilja, ki ne morejo niti blizu najboljšim, kaj šele osvojiti kolajne. »Svetovno prvenstvo ni sprehod, tam se bojujejo za kolajne.«

Deli s prijatelji