SP V KOŠARKI

ZDA gladko, Avstralija presenetila Litvo

Objavljeno 03. september 2014 01.35 | Posodobljeno 03. september 2014 02.28 | Piše: STA, Ma. F., S. U.

Slovenija ostaja edina neporažena v skupini D.

MADRID – S tekmami v skupinah C in D se je na svetovnem košarkarskem prvenstvu v Španiji končal tretji krog. Za največje presenečenje so v slovenski skupini poskrbeli Avstralci, ki so Litvo premagali z 82 : 75, tako da je zdaj edina še neporažena v tej skupini Slovenija, danes je Korejce premagala z 89 : 72. Američani so zlahka premagali Novo Zelandijo z 98 : 71.

Slovenija se je več kot pol tekme mučila s trdoživimi Korejci, Litva, srebrna z lanskega evropskega prvenstva v Ljubljani, pa je bila sredi tekme z Avstralijo tudi že v popolnoma izgubljenem položaju. Avstralci, ki jim je v prvih 20 minutah šlo kot po maslu, so namreč vodili s 47 : 28 in zdelo se je, da jim zmaga ne more uiti, toda izbranci Jonasa Kazlauskasa se niso predali. Vztrajno so manjšali zaostanek, se v 30. minuti približali na štiri točke in poskrbeli za napeto končnico. A popolnega preobrata ni bilo.

Angola se je Mehičanom dobro upirala v prvem polčasu, ki so ga Afričani izgubili za točko. Toda nadaljevanje je bilo slabše, Mehika je nenehno povečevala prednost in zmagala za 24 točk. Prav toliko jih je zbral tudi najboljši mehiški igralec, Hector Hernandez, Gustavo Ayon pa je k prvi mehiški zmagi na tem SP prispeval dvojni dvojček s 17 točkami in 12 skoki. Pri Angoli sta po 13 točk dosegla Valdelicio Joaquim in Yanick Moreira.

Kiviji zdržali le eno četrtino

V skupini C pa so imeli manj težav Američani. Kiviji so v boju s favoriti zdržali eno četrtino, ko je bilo 27 : 20, potem pa so košarkarji ZDA stopili na plin in razlika je le še naraščala. ZDA so na koncu zlahka vzdrževale prednost, razliko pa so Novozelandci tik pred koncem spustili pod 30 točk. Anthony Davis je bil z 21 točkami najučinkovitejši pri Američanih, B. J. Anthony pa jih je za poražence dosegel 11.

Dvoboj Turčija – Ukrajina je bil negotov do konca; polčas so za točko dobili Turki, izenačeno je bilo še v 30. minuti, v zadnji četrtini pa so bili bolj zbrani in natančni Ukrajinci. Oleksander Mišula je tekmo končal pri 19 točkah, Igor Zajcev pa pri 12. Pri Turkih je bil najboljši Ömer Asik s 16 točkami in kar 20 skoki, Emir Preldžić je dodal 14 točk.

V večerni tekmi je Finska morala priznati premoč Dominikanski republiki z 68 : 74; ta je v zadnjih minutah s prostimi meti in dobrim skokom spretno branila prednost.

Izidi 3. kroga moškega košarkarskega svetovnega prvenstva v Španiji in lestvici: