SVETOVNI PRVAKI

Objavljeno 14. september 2014 23.00 | Posodobljeno 15. september 2014 09.21 | Piše: STA, Mo. S., S. U.

Končni izid finala svetovnega prvenstva v košarki je 129 : 92.

MADRID – Košarkarji ZDA so v finalu svetovnega prvenstva v Španiji prepričljivo premagali Srbijo s 129 : 92 (35 : 21, 67 : 41, 105 : 67) in brez poraza ubranili zlato medaljo. Srbi so v finale prišli s polfinalno zmago nad Francozi. Ti so v soboto v boju za tretje mesto premagali Litvo; Slovenija je v četrtfinalu izgubila proti ZDA in osvojila sedmo mesto.

Arena Madrid, gledalcev 13.673, sodniki Seibel (Kanada), Rižik (Ukrajina), Viator (Francija)

ZDA: Curry 10 (4 : 4), Thompson 12, Rose, Faried 12 (2 : 4), Gay 11, DeRozan 10 (3 : 3), Irving 26, Plumlee 1 (1 : 2), Cousins 11 (7 : 8), Harden 23 (4 : 4), Davis 7 (3 : 4), Drummond 6

Srbija: Teodosić 10 (1 : 2), Simonović, Jović 6, Bogdanović 15 (4 : 4), Bjelica 18 (4 : 6), Marković 3 (1 : 2), Kalinić 18 (1 : 3), Birčević, Krstić 4, Raduljica 9 (3 : 3), Katić 2, Štimac 7 (1 : 1).

Prosti meti: ZDA 24 : 29, Srbija 15 : 21

Met za dve točki: ZDA 30 : 48, Srbija 31 : 50

Met za tri točke: ZDA 15 : 30 (Irving 6, Harden 3, Curry, Thompson po 2, Gay, Derozan po 1), Srbija 5 : 25 (Bjelica 2, Teodosić, Marković in Kalinić po 1)

Skoki: ZDA 44 (16 + 28), Srbija 32 (12 + 20)

Osebne napake: ZDA 25, Srbija 27

Pet osebnih: Bjelica

Reprezentanca ZDA je naslov prvaka osvojila tudi leta 2010 v Turčiji in ima zdaj pet naslovov (1954, 1986, 1994, 2010, 2014). Prvič doslej je Američanom uspelo ubraniti naslov – in to več kot prepričljivo. Na tem SP so vknjižili devet zmag in upravičili vlogo prvega favorita, čeprav so bili najmlajša ekipa prvenstva. Varovanci Mika Krzyzewskega so na turnirju v Španiji vse tekme dobili z najmanj 20 točkami razlike, kar doslej ni uspelo še nobeni reprezentanci. Obenem so si že zagotovili tudi nastop na olimpijskih igrah leta 2016 v Rio de Janeiru.

Irving najboljši igralec SP

Kyrie Irving, košarkar reprezentance ZDA, ki je na svetovnem prvenstvu v Španiji prepričljivo osvojila naslov prvaka z zmago nad Srbijo, je bil izbran za najboljšega  igralca prvenstva.

Košarkar severnoameriške ekipe NBA Cleveland Cavaliers je bil najboljši tudi v finalu proti Srbiji (129 : 92). Dosegel je 26 točk, od tega je za tri metal 100-odstotno (6 : 6).

Poleg Irvinga so v najboljši peterki prvenstva še Srb Miloš Teodosić, Francoz Nicolas Batum, Španec Pau Gasol ter Američan Kenneth Faried.

Američani so sicer prvi povedli, toda po prodoru Miloša Teodosića, enega najboljših evropskih organizatorjev igre, je Srbija v tretji minuti vodila že  z 12 : 5. Američani so hitro strnili vrste v obrambi in začeli zadevati z vseh položajev in le minuto po zaostanku s sedmimi točkami prišli do visoke prednosti. Z delnim izidom 15 : 0 so najprej povedli z 22 : 15, ob koncu uvodne četrtine je bilo 35 : 21, v četrti minuti drugega dela pa že 45 : 26. Američani so v tem delu vrgli 16 trojk in zgrešili le petkrat, Srbi pa niso našli pravega orožja niti za svoj napad in ob polčasu je bilo že 26 točk zaostanka.

Saša Đorđević, ki je kot igralec na SP osvojil zlato medaljo leta 1998 v Grčiji, je reprezentanco že v svojem prvem letu na mestu selektorja popeljal v finale, ki ga Srbom ni pripisoval skoraj nihče, zlasti pa po treh porazih v skupinskem delu ne.

Kapetan Srbije Nenad Krstić, Nemanja Bijelica, uspešna igralca v severnoameriški košarkarski ligi NBA, ter Teodosić s soigralci, so lahko po tekmi le čestitali tekmecem. Čeprav so dosegli največ točk v dvobojih z ZDA med vsemi reprezentancami, so prepričljivo izgubili. Proslavili pa so srebrno medaljo, ki je v domovini sprožila val navdušenja. Američani, najboljši strelec finala je bil Kyrie Irving s 26 točkami, pa so že 45 tekem zapored neporaženi. Zadnjič so klonili na SP leta 2006, ko so jih v polfinalu presenetili Grki.