Roglič dokazal, da spada v svetovni vrh

Objavljeno 11. avgust 2016 11.20 | Posodobljeno 11. avgust 2016 11.21 | Piše: D. P.

Zlato je osvojil Švicar Fabian Cancellara, naš Primož Roglič deseti.

Primož Roglič misli na Tokio, kjer bi rad popravil 10. mesto. Foto: Reuters.

Za kolesarji je kraljeva preizkušnja, na Copacabani pa so za novega kralja kronometra okronali švicarskega veterana Fabiana Cancellaro. Srebro je pripadlo Nizozemcu Tomu Dumoulinu (zaostal je 47 sekund), bron pa Britancu Christopherju Froomu (minuto in dve sekundi za zmagovalcem). Slovensko čast je več kot dostojno obranil Primož Roglič, ki se je z zaostankom dveh minut in 40 sekund zavihtel za 10. mesto. S tem je poravnal najboljši dosedanji kronometrski izkupiček, ki si ga zdaj deli z Janijem Brajkovičem (10. mesto na igrah v Londonu). Kolesarji so imeli včeraj zahtevno delo. Dobrih 54 kilometrov dolg kronometer so premagovali v dežju in vetru. Švicarskemu veteranu to ni prišlo do živega. Na uvodnih kilometrih je pokazal, da je razred zase. Na treh kontrolnih točkah od štirih je bil najhitrejši, proga pa mu je bila pisana na kožo, saj je bila podobna tisti v Pekingu leta 2008, kjer je prvič postal olimpijski prvak v tej kategoriji. Z včerajšnjo zlato medaljo Švicar, prijel se ga je vzdevek Spartakus, končuje uspešno kariero. Piko na i izvrstni sezoni je postavil Froome, ki je letos že slavil na dirki po Franciji. Do brona, osvojil ga je tudi pred štirimi leti, je pripeljal v zadnjem kosu dirke. Za slabe štiri sekunde je prehitel Španca Jonathana Castrovieja. Peti je bil Avstralec Dennis Rohan. Zaradi težav s kolesom (moral je razjahati in sesti na rezervno) je izgubil preveč časa, da bi segel po medalji. Naš debitant na igrah, doma pa iz Kisovca pri Zagorju, se je hrabro lotil tekme. Medalja je bila velika želja, mesto med elitno deseterico pa realnost. Da se bo zgodilo to, je nakazoval že na vmesnih časih. Na prvem in drugem merjenju je bil 8., na tretjem 9., na zadnjem pa 10. »S končnim rezultatom sem zelo zadovoljen. Dal sem svoj maksimum. Si pa želim, da v prihodnje ta rezultatski mejnik, 10. mesto, premaknemo še višje. Trasa kronometra je bila zahtevnejša kot na cestni dirki. Svoje je naredilo vreme. Nisem vedel, kako hitro lahko izpeljem ovinke, ker je prvič v tem mesecu deževalo,« je povedal Roglič po prihodu v cilj. Pred fanti so se merila tudi dekleta. Američanka Kristin Armstrong je tretjič zaporedoma osvojila zlato. Na 29,9 km dolgi progi je premagala Rusinjo Olgo Zabelinsko in Nizozemko Anno van der Breggen. Armstrongova, ki ravno danes, v četrtek, slavi 43. rojstni dan, je olimpijsko zlato v kronometru osvojila v Pekingu 2008, Londonu 2012 in zdaj še v Riu.