RIO 2016

Iztok Čop: Olimpijske igre v Riu de Janeiru imajo dušo

Objavljeno 20. avgust 2016 15.54 | Posodobljeno 20. avgust 2016 15.54 | Piše: Rok Tamše, Poročevalec z OI v Riu de Janeiru

Vodja slovenske olimpijske reprezentance zadovoljen z izkupičkom v Južni Ameriki.

Iztok Čop se je dobro znašel v novi vlogi. Foto Leon Vidic

Nekdanji veslaški as, najuspešnejši slovenski športnik v samostojni Sloveniji Iztok Čop se dobro počuti v vlogi vodje olimpijske reprezentance. V Riu de Janeiru je okusil drugo plat največjega športnega dogodka na svetu. Lahko zapišemo, da je bil v zelo dobri formi, videvali smo ga povsod, z njegovim delom so bili zadovoljni tudi športniki. Dva dni pred koncem iger je potegnil črto pod sodelovanjem Slovenije na OI: »Kar se tiče rezultatskega izplena, je velik odstotek tistih, ki so bili v igri za kolajne, to upravičili. Poleg štirih medalj imamo kar nekaj uvrstitev tik pod zmagovalnim odrom. Zato smo lahko zelo zadovoljni. Druga stvar, ki me veseli, je ta, da je bila klima v reprezentanci zelo dobra, čeprav smo imeli v ekipi mnogo športnikov, ki niso imeli izkušenj z olimpijskimi igrami ali tekmovanji na tako visoki ravni. Vsi športniki, pa če so bili s svojimi nastopi zadovoljni ali razočarani, so v redu funkcionirali. Verjetno so se nekateri zabavali, a niso motili tistih, ki so jih tekme še čakale. Tudi sicer je bilo v olimpijski vasi mirno,« je dejal Čop.

Pred igrami smo na veliko pisali o številnih grožnjah, od terorističnih napadov do virusa zika. Izkazalo se je, da so še največ slabe volje povzročile slabe razmere v olimpijski vasi. »Za športnike je bilo v glavnem poskrbljeno. Na začetku ni bilo vse v redu z apartmaji. Verjetno so imeli drugi več težav kot mi. Pri nas se je zamašilo stranišče ali ni bilo tople vode, ampak to ni trajalo niti dva dni, vse to smo rešili v nekaj urah. Še največ problemov smo imeli s transportom na klic, kar smo lahko koristili ob avtomobilih, ki smo jih imeli na voljo. Vozniki namreč ne poznajo Ria, ampak temu smo se prilagodili in smo se začeli v glavnem sami voziti po mestu. Seveda smo izgubili kakšno uro v gneči ali smo malce zašli, toda s sodobno navigacijo na telefonih se da vse elegantno rešiti,« meni nosilec štirih olimpijskih kolajn in dodaja: »Igre so bile prijetne. Brazilci so drugačni kot mi in drugačni kot denimo Angleži, ki so gostili prejšnje olimpijske igre. Če vprašate mene, imajo te igre dušo, česae ne bi mogel reči za Atlanto 1996 in Sydney 2000. Tudi o Londonu bi se lahko pogovarjali, čeprav je bilo vse dobro organizirano, toda v Atlanti je bilo za športnike katastrofalno. Nekateri imajo dvojna merila, toda tu so nam bili organizatorji ne glede na hudo gospodarsko in politično krizo na voljo 24 ur na dan.«

Slovenci so bili v glavnem obvarovani pred pogostimi krajami. »Izginil je kakšen telefon, a ne moremo trditi, da je šlo za krajo. Večje vsote denarja in druge vredne stvari so lahko naši športniki hranili v sefu v pisarni reprezentance. Sam imam vse to zaklenjeno v nočni omari, čeprav se zavedam, da je lahko vdreti vanjo. Večjih težav v tem pogledu nismo imeli,« je pojasnil vodja reprezentance.

Letošnje olimpijske igre je močno zaznamovala dopinška afera v Rusiji. »S tem se veliko nisem ukvarjal, saj sem hitel s prizorišča na prizorišče, spremljal tekme in urejal tekoče zadeve. Upam, da ta tema ni zaključena. Kažejo se dvojna merila v sodobnem svetu. Mislim, da je večji problem od dopinga politika, ki stoji za tem. Sem za to, da se šport očisti, da se kaznujejo vsi, ki so goljufali ali jemali prepovedana poživila. To ne sme pavšalno doleteti le Rusov, saj tudi Američani niso povsem čisti glede tega, sume pa lahko najdemo tudi pri Angležih. Dobro bi bilo, da bi imeli iste kriterije za vse, ne pa da se politična kopja lomijo na hrbtih športnikov,« je dejal Čop.

Svetovni šport ne pretresa zgolj doping, temveč tudi korupcija, ki ni bila razkrita samo v olimpijski družini, ampak tudi v Mednarodni nogometni zvezi (Fifa) in še kje. Vsa podobna razkritja kličejo k prečiščenju celotnega svetovnega športa. »Težko sodim o tem. Sprašujem se, ali smo sposobni urediti ves šport. Tu je veliko vplivnih ljudi, mnogi od njih delujejo v ozadju. Vprašanje je, koliko od teh afer je resničnih, koliko je podtaknjenih. Pri teh stvareh sem bolj šibek, zato poskušam gledati na šport, ki se dogaja na tekmovališčih. Treba je razumeti, da so vpleteni različni interesi, ko gre za velike denarje. Tu za zmago ni pravil igre. Zato sem raje na strani prvinskega športa, pri pozitivnih vrednotah, za katere menim, da so še prisotne na olimpijskih igrah. Še vedno lahko spremljamo veliko kolegialnost med športnimi rivali na tekmovališčih. Vedno bodo obstajali takšni, ki bodo vse to izkoriščali za lastno korist. Če se jim to dokaže, morajo slediti sankcije,« je odločno sklenil Iztok Čop, ki ga jutri čaka le še zaprtje 31. poletnih olimpijskih iger v Riu de Janeiru, od koder se slovenska odprava vrača s štirimi kolajnami, zlato Tine Trstenjak, srebrnima Petra Kauzerja in Vasilija Žbogarja ter bronasto Ane Velenšek

Deli s prijatelji