Hotela sta kolajno, a ni bilo sproščenosti

Objavljeno 13. avgust 2016 19.25 | Posodobljeno 13. avgust 2016 19.27 | Piše: Rok Tamše

Kanuistični dvojec Sašo Taljat in Luka Božič ter kajakašica Urša Kragelj razočarani z olimpijskih iger.

Luka Božič in Sašo Taljat razočarana zapuščata olimpijske igre. Foto: Matej Družnik.

RIO DE JANIERO – Potem ko je kajakaš Peter Kauzer osvojil srebrno kolajno v slalomu na divjih vodah, so v Riu de Janeiru odločno narasla pričakovanja pred nastopi kanuističnega dvojca Sašo Taljat in Luka Božič ter kajakašice Urše Kragelj. Uvrstitev v finale je bila za oba čolna tako rekoč samoumevna, med drugim so bili letos vsi evropski podprvaki v Londonu. Taljat in Božič sta se odkrito spogledovala s kolajno v disciplini, ki jo MOK po teh igrah izloča iz svojega programa, ker jo bo zamenjal ženski kanu enojec. Primorca sta dopustila, da njune ambicije splavajo po brzicah stadiona Whitewater, tekmo sta končala na 7. mestu. »Vozila sva z zavoro, ni se nama uspelo sprostiti. Poskušala sva stopnjevati hitrost in krajšati linije veslanja, a se ni izšlo. Težko je, ko ti na tako veliki tekmi ne uspe doseči tistega, kar si si zadal,« je skrušeno govoril 26-letni Taljat, ki bo v prihodnje verjetno sam tekmoval v kanuju. Še bolj potrt je leto mlajši Božič: »Olimpijski nastop nama ni uspel najbolje. Bila sva dobro pripravljena, toda mislim, da sva preveč izgubila v prvih štirih vratih in potem s kazenskim pribitkom na 22. Lahko da nisva bila dovolj sproščena. Proga je bila kar zahtevna, ni nama uspelo razviti hitrosti, čeprav se je čoln na nekaterih delih dobro odzival.« Ostaja pa dejstvo, da sta bila preprosto prepočasna, da bi mešala štrene pri vrhu. Zmagala sta bratranca Peter in Ladislav Škantar iz Slovaške, druga sta bila Britanca Richard Hounslow in David Florence, tretja pa Francoza Gauthier Klauss in Matthieu Peche.

Podobno kot primorski dvojec je bila razpoložena kajakašica Urša Kragelj, ki je tako v polfinalu kot tudi finalu zasedla 9. mesto. V Rio je odpotovala s precej večjimi pričakovanji, potihoma je upala celo na možnost, da si privesla olimpijsko odličje. »Čeprav že v polfinalu nisem dobro odpeljala, sem bila vesela, ker sem se uvrstila v finale. Tam je šlo vse od začetka. Dobro sem se počutila, na startu sem bila sproščena, a mi kljub temu ni uspelo sestaviti dobre vožnje. Že na prvih protitočnih vratih sem ga polomila, imela sem nekaj dobrih stvari, toda imela sem še en dotik ter nekaj težav, na tako počasni progi pa se to hitro pozna pri času. Razočarana sem, po drugi strani pa nekaj pomeni tudi to, da sem se uvrstila med prvih deset na olimpijskih igrah. Ne morem skriti, da je bila slaba vožnja in da sem si želela boljše uvrstitve,« je bila iskrena 28-letna Kragljeva. Kajakaše in kanuiste po OI čakata še dve tekmi v svetovnem pokalu, zaključek sezone bo v našem Tacnu od 9. do 11. septembra. Ko bodo lahko navijači pozdravili srebrnega olimpijca Petra Kauzerja. V Riu bo na mirnih vodah nastopila še kajakašica Špela Ponomarenko Janić, predtekmovanje na 1200 metrov jo čaka v ponedeljek. Že zdaj pa se lahko slovenska ekipa pohvali z najuspešnejšim olimpijskim uspehom, saj so vsi štirje čolni prišli do finala (kanuist Benjamin Savšek je osvojil 6. mesto).