KOLAJNA

Žan Košir po bronu prideskal še srebro!

Objavljeno 23. februar 2014 10.41 | Posodobljeno 23. februar 2014 10.41 | Piše: Marko Uršič

Predzadnji dan XXII. zimskih olimpijskih igrah je deskar Žan Košir v paralelnem slalomu osvojil srebrno kolajno, zlato mu je ušlo za 11 stotink sekunde. To je že osmo slovensko odličje v Sočiju.

Košir, Wild in Karl so deskarski vrh. Foto: Matej Družnik

Deskarski Roger Federer je spet udaril! Žan Košir, čigar vzornik je švicarski teniški igralec, si je v olimpijskem paralelnem slalomu prideskal še drugo odličje na igrah v Sočiju. Devetindvajsetletni Tržičan je po osvojenem bronu v paralelnem veleslalomu včeraj v Roza Hutorju spet prikazal briljantno deskanje in si privijugal srebro; v finalu je bil v dveh vožnjah le za enajst stotink sekunde slabši od Rusa Vica Wilda. Američan z ruskim potnim listom je osvojil še drugo zlato. Tudi včeraj je deskal tako divje, da je Koširjeva srebrna žlahtna kovina še toliko vrednejša; bron je šel v roke Avstrijca Benjamina Karla. To je že osmo slovensko odličje v Sočiju, Žan, sedemnajsti slovenski športnik ali športnica z dvema medaljama na OI, je naš sočijski izplen zaokrožil na dve zlati, dve srebrni odličji in štiri bronasta. Zares zgodovinsko! »Želel sem si finale z Wildom, z njim sem prijatelj in tekmec. Menil sem, da bom še bližje, a sam take linije vožnje kot on nisem zmogel. Bal sem se velike napake, tako da je zasluženo zmagal. Dokazal sem, da sem napredoval, tokrat sem še stopničko višje. Res je tudi, da mi v tej sezoni še ni uspelo zmagati, na cilju nisem bil najbolj zadovoljen, kolajni bi bili lahko pozlačeni. A to so olimpijske igre, dve medalji, kdo bi si želel več,« je Košir z mešanimi občutki razložil po tekmi. In tudi še dodatno pojasnil povedano: »Spet sem, kar se mi dogaja že vso sezono, izgubil čisto na koncu. Nisem toliko razočaran, ker nisem osvojil zlate kolajne, bolj sem zaradi tega, ker sem v finalu naredil dve napaki, pa še vezi so se mi mehčale iz vožnje v vožnjo. A ne mislim iskati izgovorov, preprosto ne bi smel toliko stiskati, tako da lahko rečem, da sem naredil taktično napako. To so le olimpijske igre in treba se bo zadovoljiti s srebrom. Do najvišje stopničke pa bom očitno moral počakati do naslednjih iger. Za motiv je vsekakor srebro boljše od zlata.«

Wild in Košir sta bila sicer najhitrejša v kvalifikacijah, prvi Tržičan z olimpijskim odličjem pa je razložil tudi taktični prijem za finale, potem ko je bil v prvi vožnji ruski Američan hitrejši na slabši, bolj razriti progi. »V drugi finalni vožnji sem res napadel na vso moč, tudi če bi takoj odstopil, si ne bi ničesar očital. Pred zadnjo vožnjo sem tudi zategnil vez, zato sem bil hitrejši. Če ne bi bilo napake, ko me je zasukalo, bi se finale lahko končal tudi drugače.«

Ob vsem tem so slovenskemu deskarskemu junaku na misel prišle tudi težave, ki jih ima v tem športu. »Pa niti nimam finančnih težav. Nekako zberem 70.000 evrov, kolikor me stane sezona. Težave so drugje. Sam treniram, na treningih si sam postavljam vratca, vse delam sam. Pravzaprav mi je najlažje priti na tekmo. Tukaj v Sočiju so za vse poskrbeli drugi, postavili kole, posneli nastope. Ni preprosto, kosati se s svetom,« je še pripomnil Žan Košir.