VEČNI DERBI

Vanoli si je privoščil veliko napako in Mariboru sam odprl pot do zmage

Objavljeno 09. maj 2016 09.12 | Posodobljeno 09. maj 2016 09.12 | Piše: Rok Tamše

Potem ko so nogometaši Olimpije v prvem polčasu derbija z Mariborom imeli veliko premoč in vodstvo, so se v nadaljevanju osredotočili na obrambno igro in izgubili vse tri točke. Zmaji in vijolični imajo po 33 krogih PLTS enako število točk, v prednosti pa so Ljubljančani.

Glavni krivec za poraz Olimpije je trener Rodolfo Vanoli, ki je izgubil taktični dvoboj s strategom Maribora Darkom Milaničem. Foto: Marko Feist

LJUBLJANA – V taboru Olimpije in med njenimi privrženci vlada veliko razočaranje, a upanje po šampionskem slavju po 21 letih še ni zamrlo. V 33. krogu Prve lige Telekom Slovenije se je zeleno-belim v velikem derbiju z Mariborom na domačem stadionu pred 14.500 gledalci zgodil najbolj črn scenarij. Zmaji so izgubili tekmo z 2:1 in Štajercem omogočili, da so se z njimi po točkah izenačili na vrhu prvoligaške lestvice. Kljub velikemu spodrsljaju je na poti do naslova državnega prvaka še vedno vse v rokah Ljubljančanov, saj bodo ostali prvi, če bodo zmagali na preostalih treh tekmah državnega prvenstva. Imajo namreč boljši medsebojni izkupiček v dvobojih z Mariborom (zmaga s 3:0, remija 2:2 in 0:0 ter poraz 1:2).

Olimpija od prevlade do bunkerja

V prvem polčasu je bil Maribor nebogljen, Olimpija je povsem dominirala, si ustvarjala priložnosti, a je svojo izkoristil le Rok Kronaveter. Med odmorom je bilo čutiti veliko vznesenost domačega občinstva, saj so zmaji resnično prevladovali, toda zgodilo se je ravno nasprotno. Igro so v svoje noge vzeli gostje izpod Pohorja ter s konstantnim pritiskom spravljali domače branilce v velike težave. Trener Maribora Darko Milanič je zadel v polno z dvema menjavama v odmoru (Marko Janković namesto Damjana Boharja in Jean-Philippe Mendy namesto Amirja Derviševića). Njegov kolega na ljubljanski klopi Rodolfo Vanoli pa je z navodili še dodal svoje v prid vijoličnim. Varovancem je namreč zaukazal poudarjeno obrambno igro s petimi igralci v zadnji liniji, kar se je v nadaljevanju izkazalo za rezultatski samomor. Gostje so najprej izsilili enajstmetrovko, po igranju z roko Dejana Kelharja (posnetki razkrivajo, da je bilo malenkost zunaj kazenskega prostora) je kazenski strel odlično izvedel Milivoje Novaković. Na drugi strani so gostitelji imeli redke, jalove poskuse proti vratom prvakov. Olimpija je bila v finišu tekme stisnjena v mišjo luknjo, igrala je klasični bunker, njeni branilci so se v glavnem neuspešno pretepali s postavnim Mendyjem, po nizu štirih, petih zaporednih strelih iz kota pa je globoko v sodnikovem podaljšku ljubljanska obramba še enkrat kapitulirala. Aleš Mertelj se je po preletu žoge odločil za močan strel proti vratom z desne strani, v gneči je spretno podstavil nogo kapetan Maribora Marcos Tavares in zabil gol za zmago Štajercev z 2:1.

Ni napadalcev, ni golov

»Prišli smo po zmago, ki gre z nami v Maribor. Za nami je razburljiva tekma. Polčasa smo si razdelili, v prvem je bila Olimpija dominantna. Izbrali smo način igre, ki bi moral prinesti bistveno več, vendar nam ni. Na agresivnost nasprotnika nismo znali kakovostno odgovoriti, čeprav smo vedeli, kakšna bo njihova postavitev. V drugem polčasu smo storili menjave, obvladovali smo igro, bili ves drugi polčas na njihovi polovici in dosegli zmagoviti zadetek. Jasno je, da smo zelo zadovoljni, po točkah smo zdaj izenačeni z Olimpijo. V treh tekmah bomo iskali same zmage, da bi uresničili svoj cilj,« je dejal trener Maribora Darko Milanič. Njegov kolega Rodolfo Vanoli je obžaloval, da je Olimpija v prvem polčasu dosegla le en zadetek, medtem ko je Maribor premoč kronal z dvema. »Poraz v takšni obliki boli, zadetka smo prejeli iz prekinitev. Moji igralci so odigrali dobro tekmo, toda za zmago na takšni tekmi potrebuješ še nekaj dodatne vrednosti. Tisti igralec, ki vstopi v igro, mora ustvariti razliko. Žal mi je za vse gledalce, ker vem, s kakšnimi pričakovanji so prišli na tekmo. Imamo še tri tekme, smo v prednosti, storili bomo vse, da pridemo do našega cilja in da državno prvenstvo končamo pred Mariborom.« Ob omembi izrazito defenzivne igre Olimpije v drugem delu tekme je Vanoli, ki je v 65. minuti poškodovanega branilca Denisa Klinarja zamenjal z branilcem Kenanom Bajrićem, napadalca Blessinga Elekeja pa malce pozneje z vezistom Juliusom Wobayem, odvrnil: »Če mi pripeljete še kakšnega napadalca, bo tudi naša igra drugačna. Eleke se je vrnil po poškodbi, igral je prvo tekmo po treh tednih. Imamo Wobaya, in to je to.«

V preostalih treh krogih bodo oboji šli po tri zmage, Mariborčani bodo hkrati upali, da bi zmaji klecnili vsaj na eni oviri, saj na koncu potrebujejo vsaj točko več od tekmecev za ubranitev naslova prvaka. Vijolični bodo v sredo gostili Rudar, čez vikend gostujejo pri Krki, v zadnjem krogu bodo v Ljudskem vrtu pričakali Gorico. »Če pogledamo, kaj vse se dogaja spomladi, ko smo tudi mi tekmecem prepustili nekaj točk, je vse mogoče. Ni zagotovila, da bodo osvajali točke samo zaradi tega, ker so Olimpija. To velja tudi za nas,« je bil jedrnat Milanič. Olimpijo čakata dve gostovanji, v sredo v Celju, nato čez vikend v Velenju pri Rudarju, sezono pa bodo zmaji zaključili na domačem stadionu proti Krki. Bo v Stožicah podobno oziroma še bolj slavnostno ozračje kot minulo soboto?

Krka proti drugi ligi

Vsi izidi 33. kroga Prve lige Telekom Slovenije – Zavrč : Celje 0:1 (500 gledalcev; Damir Hadžič 63.), Rudar : Luka Koper 0:2 (550 gledalcev; Joel Valencia 11., Leo Štulac 37.), Krka : Krško 0:0 (350 gledalcev), Olimpija : Maribor 1:2 (14.500 gledalcev; Rok Kronaveter 19.; Milivoje Novaković 80.-11m, Marcos Tavares 94.), Gorica : Domžale 0:2 (500 gledalcev; Matic Črnic 44., Antonio Mance 69.). Vrstni red strelcev: Andraž Šporar (Olimpija) 17 golov, Rok Kronaveter (Olimpija) 15, Blessing Eleke (Olimpija), Jean-Philippe Mendy po 14... Pari 34. kroga v sredo, 11. maja: Maribor – Rudar, Celje – Olimpija (obe ob 16. uri), Krško – Gorica (ob 18. uri), Domžale – Zavrč, Luka Koper – Krka (obe ob 19. uri).