Ugasli žarometi vrgli Slovenijo iz ritma

Objavljeno 09. oktober 2015 22.44 | Posodobljeno 10. oktober 2015 01.07 | Piše: STA, M. U., S. U.

Novikovas je pokopal slovenske upe na neposredno uvrstitev na EP.

Kako bo v nadaljevanju?

LJUBLJANA – Slovenska nogometna reprezentanca je v predzadnjem krogu kvalifikacij za EP 2016 v Stožicah z Litvo igrala neodločeno 1 : 1. Zadnja tekma kvalifikacijskega cikla izbrance Srečka Katanca čaka v ponedeljek ob 20.45 v San Marinu.

Stadion Stožice, gledalcev 10.498, sodniki: Kuipers, van Boekel in Liesveld (vsi Nizozemska).

Strelca: 1 : 0 Birsa (45., 11 m), 1 : 1 Novikovas (79., 11 m).

Slovenija: Handanović, Jokić, Cesar, Ilić, Struna, Kurtić, Krhin, Lazarević (od 73. Pečnik), Iličić (od 90. Matavž), Birsa, Berić (od 62. Ljubijankić).

Litva: Zubas, Slavickas, Klimavičius, Žaliukas (od 89. Mikuckis), Freidgeimas, Žulpa, Panka, Novikovas, Černych (od 63. Česnauskis), Slivka (od 68. Petravičius), Spalvis.

Rumeni kartoni: Struna, Lazarević; Černych, Žaliukas, Panka, Petravičius.

Rdeči karton: /.

Slovenska vrsta si je z remijem proti Litvi zaprla vrata za neposredno uvrstitev v Francijo, potrditev tretjega mesta v skupini E, ki vodi v dodatne kvalifikacije, pa bo skušala potrditi v ponedeljek v San Marinu. Slovenci so se sicer doslej na velika tekmovanja vselej uvrstili prek dodatnih kvalifikacij, ko so po vrsti izločili Ukrajino za EP 2000 ter Romunijo in Rusijo za SP 2002 in 2010.

Katanec z začetno postavo ni presenetil. V odsotnosti poškodovanega Novakovića in kaznovanega Kampla, ta danes praznuje 25. rojstni dan, sta priložnost v prvi postavi dobila Berić in Lazarević.

V 29. minuti je Berić dosegel zadetek, vendar iz prehitka, tako da je ostalo pri 0 : 0. Deset minut pozneje je bil hitronogi Lazarević za malce prepočasen po podaji v kazenski prostor, v 45. minuti pa je Kurtić sprožil malce z leve strani, v roko zadel Žaliukasa, sodnik pa je dosodil najstrožjo kazen. To je zanesljivo izvedel Birsa.

V drugem polčasu so si gostitelji hitro priigrali dve obetavni akciji, v 54. minuti je Beriću Zubas strel obranil, dve minuti zatem pa je Birsa od daleč za malo zgrešil cilj. V 59. minuti je čez gol sprožil Iličić, štiri minute potem pa je sodnik prekinil tekmo, saj so na eni strani stadiona ugasnili žarometi. A svetlobe je bilo dovolj za nadaljevanje, ob delno ugaslih lučeh pa se je v 78. minuti zmračilo slovenskim navijačem, saj je sodnik dosodil najstrožjo kazen za Litvo po igranju z roko Ilića v kazenskem prostoru. Novikovas je bil zanesljiv z bele točke za 1 : 1.

Pečnik je imel v 82. minuti novo priložnost za Slovenijo, a je zgrešil cilj, kljub temu da so v izdihljajih tekme znova svetili vsi reflektorji, pa se domačim ni toliko razsvetlilo, da bi zmagali.