PO PORAZU

Srečko mora spet najti samozavestne borce

Objavljeno 28. marec 2017 10.11 | Posodobljeno 28. marec 2017 10.12 | Piše: Rok Tamše

Porazna igra in neuspeh slovenske nogometne reprezentance na Škotskem še odmevata.

Slovenski nogometaši so sklonjenih glav zapuščali Hampden Park, kjer so jih Škoti povsem nadigrali. Foto AP

Slovenska nogometna reprezentanca v 5. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo na gostovanju pri Škotski v Glasgowu ni pokazala niti delčka tistega, kar bi morala in kar so v njenem taboru tudi napovedovali ves prejšnji teden. Škoti so povsem razbili slovensko vrsto, že v prvem polčasu bi lahko vodili s 3:0, če Leigh Griffiths ne bi dvakrat zatresel okvirja slovenskih vrat in če v golu ne bi stal takšen as, kot je Jan Oblak. V drugem polčasu so Slovenci le navidezno umirili gostitelje, za katere je prišla v poštev le zmaga, če so se želeli priključiti ekipam, ki upajo na uvrstitev na mundial 2018. To jim je uspelo z zadetkom Chrisa Martina v 88. minuti, ki mu je izdatno botroval Jasmin Kurtić, da ne govorimo o odgovornosti osrednje branilske vrste. Škotski selektor Gordon Strachan je tako obdržal službo, slovenski šef Srečko Katanec pa preživlja novo obdobje negotovosti in upanja na boljšo prihodnost. »Zaslužena zmaga Škotske. Čestitke domači ekipi za zelo dobro igro. Mi nismo pokazali tistega, kar bi morali. V alibije ne bom šel. Odigrali smo daleč od tega, da bi lahko bili zadovoljni. Predvsem v prvem polčasu nismo pokazali nobene samozavesti, agresije, nobenega poguma. Slaba predstava. Za rezultat sem odgovoren jaz, prav tako za izbor igralcev,« je dejal Katanec, ki je zaupal fantom iz uspešnih jesenskih predstav proti Slovaški in Angliji v Stožicah, kjer je Slovenija osvojila štiri točke, v ekipo pa se je vrnil tudi Kevin Kampl. Toda vse skupaj sploh ni delovalo, Slovenci so tudi na tretjem gostovanju v teh kvalifikacijah zelo slabo vstopili v tekmo, podobno kot proti Litvi in Malti. Takrat so se rešili s točko in zmago, v Glasgowu pa so doživeli prvi poraz v tem ciklusu. Kje tičijo razlogi za to? »V alibije ne bom šel. Razlogov za to je malo morje. Veste, kakšne probleme imamo, a o tem ne bi govoril. Poklical sem igralce, ki v klubih ne igrajo, morda bi moral povabiti druge. Toda tega ne znam. Dokler bom tukaj, bom delal v skladu s svojo filozofijo,« je dejal Srečko Nacionale, ki ne beži od odgovornosti, da se je odločil za Bojana Jokića, Mirala Samardžića, Boštjana Cesarja, Reneja Krhina in Josipa Iličića, ki imajo težave z minutažo v svojih klubih. »Če dam v igro igralce, ki v klubih ne igrajo, potem ti ne morejo biti samozavestni kot sicer. Toda če bi moral dati v igro štiri, pet novih igralcev, pa tudi tisti v rezervi nimajo najboljšega statusa v klubih in imajo še težave s poškodbami... Lahko se odločim za drugo pot, torej da ne kličem fantov, ki ne igrajo v svojih klubih. Toda tega ne znam delati, saj je iluzorno poklicati nekatere nove fante, ki v svojih klubih igrajo, ampak ne vem, kje jih imamo,« je Katanec po svoje pojasnil, kako ne vidi boljših igralcev od teh, ki jim še zaupa. In dodal: »Če vi vidite deset drugih na takšni ravni, kot jo zahteva reprezentanca, potem jih naštejete, pokažite in jih bom poklical. Prvi sem za to. Nismo velesila, nimamo izbora 30, 40 igralcev, ki lahko odgovorijo na te zahteve. Ob tem pa ne morem menjati ekipe na vsaki tekmi.«

Kvalifikacije
so še dolge...

Pobiti slovenski asi na hodnikih Hampden Parka niso skrivali razočaranja po klavrni predstavi. »Zavedamo se, da smo odigrali slabo. Škoti so bili boljši, agresivnejši. Ves čas so pritiskali na našo zadnjo linijo. V prvem polčasu smo imeli srečo, da nismo prejeli gola, v drugem delu smo pa smo igrali bolje, toda Škoti so prišli do zadetka. Že proti Angliji in Slovaški smo igralci, ki ne igramo zadosti v klubih, dokazali, da lahko igramo dobro. Kvalifikacije so še dolge,« je dejal kapetan Boštjan Cesar. Vratar Jan Oblak je bil povsem jasen: »Danes si nismo zaslužili niti remija. Zelo težko mi gre to z jezika, toda treba je biti realen in priznati, da so nas Škoti nadigrali in zasluženo osvojili tri točke. Treba je dvigniti glavo in gledati v prihodnost. S tem porazom smo si otežili delo, ampak kvalifikacije so še dolge. Upam, da se bomo kaj naučili iz tega poraza. Verjetno več, kot bi se iz remija, saj bi bili zadovoljni s točko in bi prikrili slabosti.« V 5. krogu skupine F je Anglija brez težav doma premagala Litvo z 2:0, Slovaška pa je bila v gosteh boljša od Malte s 3:1. Vrstni red: Anglija 13 točk, Slovaška 9, Slovenija 8. Škotska 7, Litva 5, Malta 0. Slovenija se bo v 6. krogu 10. junija v Ljubljani pomerila z Malto, septembra jo čakata gostovanje na Slovaškem in domača tekma z Litvo. Oktobra sledi otoški paket: Anglija v gosteh in Škotska v Stožicah. Vse je še torej v glavah in nogah Katančevih fantov.