Sarma je zaustavil Švico, dotolkel jo je Novagol

Objavljeno 11. oktober 2014 09.56 | Posodobljeno 11. oktober 2014 09.56 | Piše: Rok Tamše

Slovenski nogometaši so si v kvalifikacijah za euro 2016 priigrali prvo zmago.

Slavljenec Kevin Kampl je tekel kot maratonec in neutrudno preigraval Švicarje.

Uf, to je bila nova nogometna drama v Ljudskem vrtu! Tokrat v režiji slovenske reprezentance, ki je z odličnim vratarjem Samirjem Handanovićem in z izjemno požrtvovalno igro proti favorizirani Švici na svoji 200. tekmi pošteno izzvala srečo, ta pa ji je bila na koncu tudi naklonjena. Pred 8500 gledalci, ki so vseh 90 minut vztrajno podpirali izbrance selektorja Srečka Katanca, je gol za zmago z bele točke v 79. minuti dosegel Milivoje Novaković, potem ko je kazenski strel s turbo prodorom v kazenski prostor Švicarjev izsilil slavljenec s 24. rojstnim dnevom Kevin Kampl. »Bilo je težko, Švica je top reprezentanca. Sarma nas je rešil pred zgodnjim zaostankom. Mislim, da je on zaslužen za to zmago. Fantje so dali vse od sebe, zmagal je kolektiv s podporo navijačev. Vidi se, da je v Mariboru pozitivna energija in vse to te nagradi. Po enajstmetrovki se mi je odvalil kamen od srca. Težko je prevzeti odgovornost v takšni situaciji, toda bil sem odločen, izbral sem si kot, kamor bom streljal, hvala bogu, da sem zadel. Vemo, kako je... Če zadeneš, si kralj, če ne, pa tudi vemo, kaj... Toda ni pomembno, kdo je zadel, važno je, da smo zmagali,« je povedal prekaljeni golgeter Novagol, ki je v svoji 65. tekmi v dresu izbrane vrste dosegel 26. zadetek (rekorder je Zlatko Zahovič s 35 goli na 80 tekmah). »V tem trenutku moramo uživati, a že jutri razmišljamo o tekmi v Litvi. Spet bo zahtevna tekma, sploh ker bomo igrali na umetni travi, a nimamo veliko časa, da se privadimo na to podlago.« Torej je Kampl lahko uresničil napoved in med vožnjo proti Brdu pri Kranju, kjer so nogometni asi čakali današnji odhod v Litvo, soigralce počastil s pivom. Novagol je v smehu odvrnil: »Kevin mora dati za pivo, tako je obljubil. Zasluži si, da spijemo eno pivo na njegovo zdravje, kaj več pa ne, saj nas v nedeljo čaka pomembna tekma. Moramo odgarati še proti Litvi, da bi osvojili vseh šest točk v tem ciklusu.«

Katanec je molil k bogu

Poraz proti Estoniji v uvodnem krogu v kvalifikacijski skupini E je tako delno pozabljen in Katanec je ob tem še enkrat spoznal, da igra z dvema igralcema v konici napada ne deluje najbolje. Tokrat je ob Novakoviću začel Zlatan Ljubijankič, slovenska vrsta pa je bila v velikih težavah zaradi lukenj na sredini igrišča. »Tokrat sem poskušal, Švicarje sem želel presenetiti. Včasih nekaj zadeneš, včasih ne. Včasih tudi zadeneš pri menjavah, drugič se zmotiš. Ni rečeno, da bo ekipa igrala napadalni nogomet, če na igrišče postaviš deset napadalcev. Mora pa biti balans v igri, ki ga v prvem polčasu nismo imeli. To je bilo po zaslugi švicarske reprezentance. A v glavnem z dvema napadalcema v konici ne moremo igrati, to se je danes lepo videlo. Kampl je bil osamljen na sredini. Nisem si mislil, da bodo Švicarji stali tako dobro. Po pravici povem, da sem hotel že po 20 minutah zamenjati igralca, ker mi ni bilo všeč, kar sem videl. Toda minute so tekle in tekle, nisem hotel menjati igralca že po pol ure igre, da ne bi tega sprejel kot degradacijo. Molil sem k bogu, da bi se prvi polčas končal brez golov. Potem bi si namreč očital, zakaj nisem menjal po 20 ali 25 minutah tekme. Imel sem srečo,« je bil iskren Srečko Nacionale. Je pa zato popolnoma zadel z vsemi tremi menjavami (ob odmoru Jasmin Kurtić namesto Ljubijankića, pozneje še Dejan Lazarević namesto Valterja Birse in Nejc Pečnik namesto Andraža Kirma), ob tem so bili vsi igralci več kot lačni zmage.

Kampl je dal za pivo

Tekaško odlično razpoložen, borben in razigran je bil Kampl, ki se je kot metek spustil proti vratom Švice, ko ga je moral švicarski branilec Johan Djourou podreti za odločilni kazenski strel, ki ga je za Slovenijo dosodil Wolfgang Stark. Simpatični vezist je sprejemal rojstnodnevne čestitke z vseh strani in užival v veliki zmagi: »Djourou ni nič protestiral zaradi odločitve sodnika. Moral me je podreti, sicer bi lahko dosegel zadetek. Prav vesel sem, da sem padel.« Ko se je spomnil začetka tekme, se je zresnil: »Zelo težko je bilo v prvem polčasu. Švica ima fenomenalne igralce, igra zelo dobro. Mi smo poskušali odgovoriti s srčno igro, borili smo se vseh 90 minut. Navijači so videli, da hočemo, čeprav se nam ni vselej izšlo. Napake se dogajajo, potrebuješ pa srečko. Hvala bogu, da smo jo mi danes imeli. Dejstvo je, da smo premagali veliko moštvo, čez dva dni nas ne bo nihče vprašal, kako smo igrali. Vemo, da lahko igramo precej bolje.« Na svojo obljubo pa novopečeni 24-letnik seveda ni pozabil: »Seveda bom fante počastil s pivom, saj smo zmagali. Na eni izmed stojnic bomo že našli še kaj piva. Drugače bodo fantje užaljeni.« Škoda, da junak med vratnicami Handanović še vedno vztraja pri svojem medijskem molku. Prav vsi soigralci so izpostavili njegovo izjemno vlogo pri tej zmagi. Tudi Kampl: »Fenomenalen je bil. Vemo, da brez njega danes ne bi zmagali. Lahko bi bilo tudi 2:0 ali 3:0 za Švico po najbolj črnem scenariju.«

Petarda za San Marino

V preostalih dveh tekmah v skupini E je Anglija premagala San Marino s 5:0, v baltskem derbiju pa je bila Litva z 1:0 boljša od Estonije. Vrstni red po dveh krogih je: Anglija in Litva po 6 točk, Slovenija in Estonija po 3, Švica in San Marino 0. Jutri sta na sporedu tekmi Litva – Slovenija (ob 20.45) in Estonija – Anglija (ob 18.00), v torek pa San Marino – Švica (ob 20.45)