1. SNL

Pušnikova Olimpija melje naprej, Maribor si je zabil dva avtogola

Objavljeno 21. september 2015 15.43 | Posodobljeno 21. september 2015 15.45 | Piše: Rok Tamše

Nogometaši Olimpije s sedmo zaporedno zmago povečali prednost na vrhu prvenstvene razpredelnice. Gorica po desetih krogih v Prvi ligi Telekom Slovenije zaostaja za štiri točke, prvak Maribor, ki je izgubil v Zavrču, pa za deset.

V Novi Gorici smo doživeli deja vu. V derbiju 10. kroga prvoligaškega prvenstva so nogometaši Gorice igrali napadalno, všečno, nizali, a hkrati tudi zapravljali izjemne priložnosti za zadetek, tako kot teden prej, ko so klonili proti Mariboru (1:4). No, proti Olimpiji so bili celo agresivnejši, v prvem polčasu zelo prepričljivi in dominantni, toda na koncu so se spet soočili z visokim porazom (0:3). Napaka kapetana in branilca Alena Jogana v izdihljajih prvega polčasa, ko je v nasprotnem napadu Olimpije nepravilno zaustavil kolega po traku Andraža Šporarja in gostom omogočil vodstvo iz enajstmetrovke, jih je ubila. Olimpija je prišla do psihološke prednosti, ki jo je s precej boljšo igro v drugem polčasu kronala z osvojitvijo novih treh točk in sedmo zaporedno zmago v tem prvenstvu. Toliko so jih imeli tudi Goričani pred dvojčkom porazov z vijoličnimi in zeleno-belimi, zdaj pa se zmrdujejo nad ničlo po dveh krogih. »Danes smo odigrali precej bolje kot prejšnji teden proti Mariboru. Bili smo taktično zrelejši in agresivnejši, a je spet šepala realizacija. Do deset minut pred koncem so fantje odigrali dobro, potem je sledila nekoliko brezglava igra in Olimpija je prišla do visokega vodstva,« je obžaloval trener Gorice Miran Srebrnič in poudaril: »To je bila prva tekma v letošnjem prvenstvu, ko nismo dosegli zadetka. Tako ne moremo reči, da realizacija škripa. Pripravljamo si priložnosti, v nekaj situacijah pa je bilo preveč egoizma pri igralcih v napadu. Verjamem, da se nam bo to vrnilo. Zdaj moram fante psihološko dvigniti, saj sem videl, da so bili v tej tekmi zelo borbeno razpoloženi, a so ostali praznih rok. Po tej plati so dali vse od sebe, zato jim nimam kaj očitati. Še več, zadovoljen sem z igro, z rezultatom pač ne morem biti.«

Srebrničev kolega Marijan Pušnik je priznal: »V odmoru sem moral močno povišati glas v slačilnici. Veliko stvari v naši igri ni bilo ustreznih, izgubljali smo zračne dvoboje, niti na bokih ni bilo tako, kot smo se dogovorili, premalo je bilo medsebojne pomoči in preveč soliranja v napadu. V drugem polčasu smo nekoliko spremenili način igranja in na koncu zasluženo zmagali. Gorica je zelo nevarna v napadu z Elekejem, Džuzdanovićem in Burgićem, odlično se priključujeta tudi Širok in Arčon, to pa smo tudi čakali vso tekmo. Vedeli smo, da se nam bo odprl prostor za zadetek, in tako je tudi bilo. Fantje s klopi so spet dvignili ritem naše igre.« Pušnik je v igro v drugem polčasu poslal tudi Nika Kapuna, ki je zabil evrogol za vodstvo z 2:0. »Glede menjav grejo trenerji od junaka do bedaka iz tedna v teden. Velikokrat bom zamenjal, pa kdaj ne bo najbolje. Včasih imaš srečo, drugič ne, je pa bolj pomembno, da dvignemo ritem igre v zadnjih 30 minutah. Mislim, da je to odločilo današnjo tekmo,« je menil strateg zmajev, ki je ob namigu na številne in zelo glasne ter na trenutke nešportne (metanje petard in bakel na igrišče) navijače Olimpije Green Dragons pripomnil: »Pohvala navijačem, bi jih pa prosil tudi osebno kot Marijan Pušnik, ne samo kot trener Olimpije, da bi navijali brez petard in podobnega. To bi še dodatno dvignilo kakovost celotnega kluba. Vesel sem, da so tako srčni, samo te stvari ne spadajo več na evropska igrišča. Navijajmo glasno, spodbujajmo svoje, pirotehnika pa je nepotrebna, ker se lahko kdo poškoduje.«

Eden najbolj potentnih igralcev Olimpije Rok Kronaveter je Gorici zabil dva gola že v 1. krogu DP, tokrat jih je spet počastil z dvojčkom, prvi zadetek je dosegel iz enajstmetrovke, drugega ob koncu tekme, ko se je iz oči v oči srečal z domačim vratarjem Grego Sorčanom. »Očitno bi bilo najbolje, če bi v vsakem krogu igrali proti Gorici,« se je pošalil Štajerec v ljubljanskem moštvu, ki je bil zelo hvaležen za izjemno podporo navijačev v novogoriškem športnem parku, za slabšo predstavo v prvem delu pa je dejal: »Ne vem, kaj bi lahko bil vzrok. Dobro smo se pripravili na tekmo, a nam potem nič ni uspevalo. Morda smo bili premalo agresivni in smo jim dopuščali dolge podaje. Po prvem zadetku se je vse spremenilo in v drugem polčasu je bilo veliko bolje.«

Na drugem koncu, v Halozah, pa se niso izkazali niti igralci niti navijači Maribora. Novi trener Krunoslav Jurčić je doživel premierni poraz na vijolični klopi, k čemur sta izdatno prispevala kar Marko Šuler in Marwan Kabha z avtogoloma. V končnici tekme, pa tudi že prej, so na plan udarili primitivizmi vseh vrst; iz obeh taborov se obkladajo z očitki, kdo je vse skupaj zakrivil. Tekma je bila pri izidu 2:1 nekajkrat prekinjena in podaljšana za približno 20 minut, igralci so vmes odšli v slačilnico, da so se umirili menda izzvani navijači Maribora. Opravičila ni za nikogar, ki se je vedel nešportno, prav tako ne sme biti pardona za slabo organizacijo tekme. »Težko je analizirati tekmo, ki jo izgubiš na tak način. Z dvema avtogoloma, ki pa nista bila običajna, ampak sta se zgodila ravno v trenutku, ko smo prevladovali na igrišču in bi lahko preusmerili tekmo v našo prid. Gostitelji so garali na igrišču, bili so dobro postavljeni in jim čestitamo za zmago. Prav tako se je naša ekipa trudila po najboljših močeh in igralci so res težko sprejeli ta poraz. Zdaj je najbolj pomembno, da jih psihološko dvignemo in da se vrnemo k navadam zmagovanja,« je dejal Jurčić.

V Celju in Novem mestu brez golov

Izidi 10. kroga v Prvi ligi Telekom Slovenije – Celje : Krško 0:0 (650 gledalcev), Krka : Rudar 0:0 (300 gledalcev), Gorica : Olimpija 0:3 (2500 gledalcev; Rok Kronaveter 44. – 11m, 88., Nik Kapun 79.), Zavrč : Maribor 2:1 (1800 gledalcev; Marko Šuler 37. – avtogol, Marwan Kabha 86. – avtogol; Damjan Bohar 76.), Domžale : Luka Koper 1:0 (800 gledalcev; Matic Črnic 43.). Vrstni red strelcev: Rok Kronaveter, Andraž Šporar (oba Olimpija), Blessing Eleke (Gorica) po 7 golov, Ezekiel Henty (Olimpija) 5... Pari 11. kroga: Rudar – Gorica, Krka – Celje (obe v sredo, 23. septembra, ob 16. uri), Olimpija – Zavrč, Maribor – Domžale (obe v sredo ob 18. uri), Luka Koper – Krško (v sredo ob 20. uri).