KVALIFIKACIJE

Prepovedano objokovati poraz s Švico, ker morajo že jutri premagati Estonijo

Objavljeno 07. september 2015 19.01 | Posodobljeno 07. september 2015 19.01 | Piše: Rok Tamše

Slovenski nogometaši so bizarno zapravili možnost, da se neposredno uvrstijo na euro v Franciji.

BASEL – Zakaj, zakaj, zakaj? Zakaj so slovenski nogometaši v pičlih 14 minutah iz rok izpustili zmago v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo. Izbranci Srečka Katanca so imeli 80 minut tekme s Švicarji vse niti igre v svojih rokah. Tik pred koncem prvega polčasa je po lepi podaji Josipa Iličića mojstrsko zadel Milivoje Novaković. Slovenija je kmalu po odmoru vodila že z 2:0, ko je po prerivanju z glavo mrežo gostiteljev zatresel kapetan Boštjan Cesar. Sledila je neizkoriščena priložnost Iličića za povišanje vodstva. Potem pa prvi šok! Novaković je moral zaradi izpahnjene ključnice v 55. minuti zapustiti igrišče, zdravil se bo od šest do osem tednov. Katanec je v ogenj poslal Nejca Pečnika, slovenski voz je začel drveti navzdol, potem ko je domači selektor Vladimir Petković na juriš poslal še tri napadalce s klopi. Vse to se mu je obrestovalo, dva od njih sta zabila tri gole, Josip Drmić dva in Valetnin Stocker enega. Drmić je zmagoviti gol za Švicarje zabil v sodnikovem podaljšku, v tragični 94. minuti.

Katanec prizanesljiv do igralcev

»To je nogomet. Dogajajo se takšne in drugačne stvari. Čestitke Švici, zadeli so trikrat, mi le dvakrat. Imeli smo še priložnosti, a nam ni uspelo doseči zadetka. Za prvih 75, 80 minut nimam fantom česa očitati. Lahko jim le čestitam v vsakem pogledu. Očitno se zelo počasi učimo. Ne zavedamo se, ali je prva ali 90. minuta in da je treba včasih žogo poslati na tribune. Fantom sem svoje povedal, treba je dvigniti glave, že v torek nas čaka nova tekma. Jokati za nazaj je brezpredmetno. Čaka nas nov težak boj z Estonijo. Seveda je to šok, ampak moramo se pobrati, ker nas čaka težja tekma od današnje,« je povedal Katanec, ki je o padcu zbranosti in pomanjkanju fizične moči govoril tudi po dveh tekmah z Anglijo v teh kvalifikacijah, ko so njegovi izbranci prav tako imeli v rokah vodstvo oziroma vsaj končni neodločen izid, pa so vsakič položili orožje. Zakaj, torej? »Po tekmi z Anglijo sem marsikaj povedal... Poglejte tiste izjave o tem, kaj nam manjka, tega ne mislim ponavljati. Nekateri so me zelo kritizirali zaradi tega. Ne bi zdaj o tem,« se šef ni hotel spustiti v seciranje slabosti svojih mož pred jutrišnjim obračunom z Estonijo, ki pomeni boj za tretje mesto in uvrstitev v dodatne kvalifikacije, ki bodo na sporedu novembra. Švicarji so namreč že nedosegljivi na drugem mestu, saj imajo šest točk več, do konca pa so le še tri tekme.

Kampl: Nihče ne bo spal

Valter Birsa je odigral zelo dobro tekmo dobrih 60 minut, potem je kot običajno fizično padel, Katanec ga je zamenjal z Renejem Krhinom pri izidu 1:2 v 83. minuti, takoj zatem pa je sledilo izenačenje. Žalostno je, jezni in razočarani smo. Morda smo s tem porazom že izgubili boj za drugo mesto, ampak imamo to srečo, da tudi tretje mesto omogoča pot na euro. Tako kot smo imeli mi srečo v našem dvoboju v Mariboru, so jo oni imel na tej tekmi. Težko bo spati, toda na hitro se moramo regenerirati, saj moramo biti v torek pravi proti Estoniji,« je povedal Birsa.

Bojan Jokić je nespretno podal Krhinu pred zadnjim zadetkom Švicarjev. »Po vodstvu z 2:0 si ne bi smeli privoščiti takšnih napak in izgubiti. To je nogomet, porazi se dogajajo,« Jokič ni bil preveč zgovoren. Zato je več časa novinarjem namenil Kevin Kampl, ki je odigral eno najboljših tekem v reprezentančnem dresu. »Imeli smo tudi priložnost za vodstvo s 3:0, ampak ni šlo več. Potem smo bili živčni pa tudi fizično smo padli. Nekateri igralci pač ne igrajo redno v klubih in potem zmanjka tistega občutka za igro vseh 90 minut. Morali bi bolje odreagirati pri izidu 2:2, saj nam bi že točka pomenila zelo veliko. Tu smo izgubili zmago, proti Angliji doma pa točko. Manjkajo nam torej štiri velike točke Zdaj moramo igrati za tretje mesto, bo pa zelo težko. Nihče od vas ne bi bil zdaj rad v naši slačilnici, nihče od nas ne bo spal. Moramo priti k sebi, čeprav smo vsi šokirani. Estonci bodo verjetno igrali bunker, a mi moramo zmagati,« je bil Kampl brez dlake na jeziku.

Pogled na lestvico kvalifikacijske skupine E je vse prej kot prijeten za Slovence. Anglija (21 točk) si je že zagotovila uvrstitev na EP, Švica, ki jutri gostuje prav v Londonu, ima prav tako vse v svojih rokah. Estonija se je z zmago v baltskem derbiju proti Litvi (1:0) povzpela na tretje mesto (10), Slovenija na četrtem zaostaja za točko (9). Tukaj ni potrebne nobene posebne filozofije: Slovenija mora za končno tretje mesto zmagati na preostalih treh tekmah, najprej jutri ob 20.45 proti Estoniji v Ljudskem vrtu ter potem oktobra proti Litvi v Ljubljani in San Marinu v gosteh. Na mukah se prepoznajo junaki. Torej...

Brez penala, energije in zbranosti

Ob izenačenem izidu 2:2 sodnik Pavel Kralovec ni pokazal na belo točko, potem ko je bil v kazenskem prostoru Švice zrušen Kevin Kampl. Čeh je pustil prednost, ker je žoga prišla do Jasmina Kurtića, ta pa je zgrešil vrata. »Toda penal je penal, ne vem, kaj ima puščati prednost, tega ne razumem. V teh kvalifikacijah nismo najsrečnejši, kar se tiče določenih situacij,« je komentiral Srečko Katanec. Kampl je dodal: »Bil je prekršek, bil sem na žogi, a mi je spotaknil noge, toda sodnik je pustil prednost. Mi pa moramo biti v takšnih situacijah tudi malo bolj pametni in pri sodniku glasno zahtevati enajstmetrovko.« Katanec je še opomnil, da so njegovi igralci po nepotrebnem izgubljali energijo in zbranost v prepiru po zaigranem prekršku domačega kapetana Stephana Lichtsteinerja v 64. minuti. »Absolutno nepotrebno. Očitno smo takšni, tako mora biti. Če so nas tako kaznovali, si očitno ne zaslužimo kaj več.«

Čeferin: Skoraj me je zadela kap

»Ves čas se nam ponavljajo iste napake. Z dobro igro in koncentracijo moramo zdržati 90 ali 95 minut, ne pa samo 80. Zdaj ni časa, da bi obžalovali ta poraz, čeprav bo v podzavesti prisoten in nam nagaja pri pripravi na tekmo z Estonijo. Zavedamo se, kaj nas čaka, ostajam pozitiven,« je z daljšimi presledki govoril kapetan Boštjan Cesar, ki je včeraj med čakanjem na polet v domovino dolgo govoril tudi s predsednikom Nogometne zveze Slovenije Aleksandrom Čeferinom. Prvi mož NZS prav tako ni skrival razočaranja: »Skoraj me je zadela kap. Težko komentiram, lahko pa rečem, da še imamo nekaj stvari odprtih. Najtežje se bo sestaviti in motivirati za torkov obračun. Počakajmo, bomo videli.« Moštvo zdaj potrebuje podporo navijačev. Bo prisotna v zadostni meri? »To bi bilo v redu. Toda kolikor poznam naše občinstvo, bo manj podpore po tem porazu. Mislim, da prava ekipa zdaj niti ne sme čakati samo na pravo podporo. Moramo igrati in zmagati, druge ni.«