FINALE

Oblak navdušil Evropo, sledi posladek v Milanu

Objavljeno 05. maj 2016 10.35 | Posodobljeno 05. maj 2016 10.36 | Piše: R. T.

Slovenski nogometni vratar Jan Oblak je Atletico Madridu prinesel finale lige prvakov.

Takole je Jan Oblak obranil kazenski strel Thomasu Müllerju in odločilno pripomogel k uvrstitvi Atletico Madrida v finale lige prvakov. Foto: AP

Slovenski reprezentant Jan Oblak žanje hvalospeve, navdušenje in občudovanje za briljantno vratarsko predstavo na povratni polfinalni tekmi lige prvakov, v kateri si je njegov Atletico Madrid v Münchnu proti Bayernu priigral nastop v finalu elitnega tekmovanja 28. maja v Milanu. Madridčani so na Allianz Areno prišli z minimalno prednostjo (1:0). Že v 18. minuti je po prostem strelu Xabija Alonsa odbita žoga od noge soigralca presenetila Oblaka in končala v mreži. Nadaljeval se je siloviti juriš Bavarcev, ki so si priigrali celo enajstmetrovko. Toda v 34. minuti igre je Oblak obranil kazenski strel velikega mojstra Thomasa Müllerja in napovedal mrk nemškega velikana. V nadaljevanju smo spremljali izenačenje Atletica prek Antoina Griezmanna v 54. minuti, dvajset minut pozneje gol Roberta Lewandowskega za 2:1, potem pa še zapravljeno enajstmetrovko Madridčanov, ko je Manuel Neuer obranil strel Fernandu Torresu. Kljub strašanskemu pritisku proti vratom rdeče-belih zvezdnikom Bayerna ni več uspelo premagati Oblaka, ki je branil kot v deliriju. Končni skupni izid 2:2 je pomenil zmago Atletica zaradi doseženega gola v gosteh. Po resnično atomski predstavi so gostje slavili svoj drugi nastop v finalu lige prvakov po letu 2014, ko jih je v Lizboni po podaljšku premagal Real Madrid.

»Tekma je bila zelo zahtevna. Za nas je bilo še posebno težko v prvem polčasu, ko nismo bili dobro organizirani in smo imeli veliko težav. Imeli smo srečo, da smo po prvem polčasu zaostajali le za zadetek. Med polčasom smo se dogovorili, da moramo spremeniti način igre. Ko smo zadeli, je bilo vse lažje. Najpomembneje je, da smo v finalu lige prvakov,« je dejal Jan Oblak, 23-letni junak večera iz Škofje Loke, ki uživa v sanjski sezoni z rojiblancosi. Če še kdo do včeraj ni bil povsem prepričan o Oblakovih sposobnostih med vratnicama, je zdaj vse drugače. Atleticov čuvaj mreže je zrasel v enega ključnih mož ekipe, ki ne pozna predaje, ki igra poudarjeno borbeno, že na meji fanatičnosti. Vse to je zakrivil temperamentni argentinski strateg Diego Simeone, ki je po veliki predstavi priznal: »Igrali smo proti najboljšemu nasprotniku v vsej moji karieri. Neverjetno je, kar smo dosegli. Dobro smo prenesli pritisk in zadeli, kar je bilo zelo težko. Premagali smo eno izmed treh najboljših moštev v Evropi. Ni naključje, da nam gre tako dobro. Kot moštvo smo napredovali. Imamo precej mladih igralcev, ki so se prilagodili ekipi in klubu v celoti. Radi imamo svoj način igre. Zdaj smo v finalu in tudi tam želimo zmagati.«

V taboru Bayerna vlada veliko razočaranje. Trener Pep Guardiola v treh sezonah z Bavarci ni mogel splezati na vrh Evrope, kar mu je uspelo z Barcelono. »Čestitam Atleticu. tekma je bila zelo dobra, prepričan sem, da so v njej uživali po vsej Evropi. Storili smo vse, kar je bilo v naših močeh. Zato sem ponosen na svoje fante. Hkrati sem žalosten in vesel zaradi naše igre, ponosen sem na svoje moštvo. Ta klub ima svetlo prihodnost,« je dejal Guardiola, ki po koncu sezone odhaja na klop Manchester Cityja, o obdobju pri Bayernu pa je dejal: »Seveda sem želel osvojiti ligo prvakov z Bayernom. Potrudili smo se in igrali najbolje, kar zmoremo. Žal se nam ni izšlo. Vseeno sem vesel zaradi obdobja v Münchnu, tukaj sem užival. Hoteli smo to lovoriko, toda to ne spremeni mojega zadovoljstva s preteklim obdobjem. Naslovi so samo statistika. Lahko vam povem, da sem dal vse za igralce. Trdo sem delal, da sem se privadil na bundesligo in naredil svoje igralce boljše. Ničesar ne obžalujem.« V zadnjih dveh krogih mora Katalonec še potrditi naslov nemškega prvaka, zagotovo pa na Bavarskem za njim ne bodo točili solza. Pri njih bo nastopila era velikega trenerskega gospoda, Italijana Carla Ancelottija. Še prej pa bodo žalostno spremljali Jana Oblaka in tovariše v finalu lige prvakov na stadionu San Siro.