NA ZELENICAH

Kampl: Ne smemo biti zadovoljni s točko

Objavljeno 06. september 2016 10.05 | Posodobljeno 06. september 2016 10.06 | Piše: Rok Tamše

V slovenski nogometni reprezentanci različni pogledi na remi v Litvi.

Kapetan Boštjan Cesar je Sloveniji v izdihljajih tekme z Litvo zagotovil točko. Foto: Reuters

Tudi dan po prvi tekmi slovenske nogometne reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ko je četa selektorja Srečka Katanca proti Litvi v gosteh iztržila remi 2:2, potem ko je po prvem polčasu zaostajala za dva zadetka, ni moč govoriti o veliki točki, temveč o velikem spodrsljaju. Gre namreč za izgubo dveh pomembnih točk v boju za najvišja mesta v skupini F, kjer bo Slovenija igrala še proti Slovaški, Angliji, Škotski in Malti. Katanec se je najraje osredotočil na dogajanje v drugem polčasu, ko je Slovenija pritiskala, si priigrala številne priložnosti za zadetek in na koncu le izenačila z golom Boštjana Cesarja v zadnjih sekundah tekme. »Fantje so pokazali enormno željo, voljo po preobrnitvi rezultata. Žal se ni izšlo za tri gole, kar je bilo možno, saj smo imeli številne priložnosti. Na koncu koncev je točka v Litvi pozitivna. Predvsem zaradi tega, kako smo prišli do nje. Imeli smo kup težav že pred tekmo, a o tem nisem hotel govoriti. Bolni so bili Oblak, Skubic in Kampl, Iličić pa je bil poškodovan. S točko sem zadovoljen. Ta rezultat bo gotovo dvignil fante v nadaljevanju kvalifikacij,« je zatrdil Katanec, ki upa, da bi se lahko ponovila preteklost, ko je njegova ekipa podobno začela kvalifikacije in se pozneje uvrstila na veliki tekmovanji.

Toda v tekmo z Litvo so šli Slovenci kot izraziti favoriti za zmago po vseh nogometnih kriterijih. Zato njihov mrk v prvem polčasu (»To je karakter fantov. Pride trenutek, ko se zadovoljiš z neko posestjo žoge, ki ti ne prinese nič. Tako pa samega sebe omrtviš,« je razložil Katanec.) in še nekatere napake v obrambi tudi v nadaljevanju, ko bi Litovci lahko zabili še tretji gol, toliko bolj vzbujajo skrb. Res pa je tudi, da so si z vstopom Josipa Iličića v drugem polčasu Slovenci priigrali kup priložnosti za gol. »Če bi prvi polčas igrali tako kot v drugem, bi z lahkoto vzeli tri točke. Moramo biti zadovoljni s točko, saj smo zadeli v zadnji minuti. Med odmorom smo se dogovorili, da moramo ubrati drugačen pristop do igre in iztržiti kar največ,« je Nejc Skubic razkril, kakšni občutki prevevajo slovensko slačilnico: »Zaradi tega izida ne bomo šli sklonjenih glav v naslednje tekme. Dobra igra v drugem polčasu nam bo vodilo za naprej, ta nam vliva določeno samozavest.«

Saj, treba je izhajati iz pozitivnih stvari, a tudi oziroma predvsem analizirati vse napake, slabosti, zablode v razmišljanju. Daleč od tega, da je v slovenski vrsti vse lepo in prav in da so Litovci nezasluženo vodili z 2:0. Kevin Kampl je bil iskren kot običajno: »Nisem zadovoljen s tekmo, čeprav smo iztržili neodločen izid. Sem smo prišli po zmago, prvih 15, 20 minut nam je igra lepo tekla. Tako bi morali tudi nadaljevati, toda mi smo začeli zadrževati žogo, Litovci so dobivali dvoboje in iz tega tudi nasprotne napade. Tako so dosegli prvi gol, ker jih pač nismo prej ustavili. Bili smo v šoku in kmalu po naši napaki prejeli še drugi zadetek. Bilo je težko, toda dogovorili smo se, da bomo poskusili dati vse za preobrat. Škoda, da je njihov vratar obranil strela Novakovića in Bezjaka. Če bi prvi zadetek dosegli prej kot v 77. minuti, sem prepričan, da bi na koncu zmagali. Toda zdaj moramo živeti s tem, nikakor pa ne smemo biti zadovoljni s to točko. Dve izgubljeni točki bosta lahko na koncu odločilni za položaj na lestvici. Dvigniti moramo glave, v domači tekmi proti Slovaški in Angliji oktobra moramo prenesti igro iz drugega polčasa.«

Prizadevanje slovenske ekipe sta z zadetkoma kronala Rene Krhin in Cesar, oba sta padla po predložkih Iličića, strelca sta litovsko mrežo zatresla po strelih z glavo v obdobju, ko so gostitelji fizično padli in se osredotočili le na krčevito branjenje pred svojimi vrati. »Golman nas je spravljal v zadrego, resnično je branil na visoki ravni,« je omenil Cesar, ki ni namenil posebne teže dejstvu, da portugalski sodnik Artur Dias v prvem polčasu ni segel po rumenih kartonih, ko so Litovci po vrsti zakrivili grobe prekrške. »Nismo se ubadali s tem, saj vemo, da smo bili že dostikrat v podrejenem položaju pri sodnikih. Skoncentrirani smo bili na svojo igro, je pa res, da bi se Litovci vsaj malce umirili, če bi jim sodnik pokazal kakšen karton.« O črnih minutah, ko so prejeli dva zadetka, je Cesi dejal: »Nismo storili vsega, kar je treba storiti proti ekipam, ki se branijo. Ko so dosegli zadetka, so se še bolj krčevito branili. Za nas je spodbuda igra v drugem polčasu, takrat smo pokazali, da lahko igramo na visoki ravni. V tem slogu moramo tudi nadaljevati.«