PRVA LIGA

Eleke dosegel prvenec pri Olimpiji, Mendy z goloma zamenjal Novakovića

Objavljeno 04. april 2016 11.33 | Posodobljeno 04. april 2016 11.33 | Piše: Rok Tamše

V nogometni Prvi ligi Telekom Slovenije se nadaljuje mrtvi tek vodilnih moštev Olimpije in Maribora, ki sta zmagala v gosteh. Krško je presenetilo tretjeuvrščene Domžale in pobegnilo z dna lestvice.

Jean-Philippe mendy je zabil dva gola Gorici. Foto: Mavric Pivk

LJUBLJANA – Po reprezentančnem odmoru sta vodilna nogometna prvoligaša Olimpija in Maribor z odliko opravila svoj posel na gostovanjih. Maribor je bil izrazito boljši v dvoboju z Gorico, Olimpija je podoben obraz pokazala v Novem mestu. Francoz Jean-Philippe Mendy si je izboril mesto v udarni enajsterici Maribora, iz katere je iztisnil reprezentanta Milivoja Novakovića, in čudovito izkoristil priložnost, saj je zabil oba gola za prvake. Tako Štajerci še naprej za Olimpijo zaostajajo za štiri točke. Trener Darko Milanič je bil zadovoljen s prikazanim na Goriškem: »Globoko postavitev tekmecev pred njihovimi vrati je bilo težko prebiti, tudi zaradi spoznanja, da je bila igra na tem igrišču počasna. A smo ostali ves čas prepričani, da nam nič ne more preprečiti namere. V drugem polčasu je bilo jasno, da se domači nogometaši ne morejo več braniti. Takšen vtis smo imeli na klopi in na igrišču. Fantje to najboljše občutijo, tako da so že med polčasom spodbujali drug drugega, da je treba ohraniti ritem in da bodo prišli tudi zadetki ter bodo tekmeci padli v igri. In imeli so popolnoma prav.« Trener Gorice Miran Srebrnič je bil realen ob premoči gostov: »Maribor je bil boljši že v prvem polčasu, a se nam je nekako uspelo izvleči. Mariborčanom smo omogočili, da so na lahek način prišli do vodstva. Potem nismo imeli energije niti ideje, da bi preobrnili rezultat.« Kapetan Goričanov Alen Jogan se je zahvalil navijačem za podporo in razkril slabo voljo v slačilnici: »Preprosto, smo razočarani. Nismo prikazali niti približno tiste igre, ki jo znamo in ki smo je sposobni. V prvem delu smo uspešno ubranili vse nalete Maribora. Med odmorom smo se dogovorili, da poskušamo zaigrati še bolj bojevito, s še večjo željo. Dokaj hitro smo v nadaljevanju nekoliko nesrečno dobili prvi zadetek in potem nam je bilo še veliko težje. Kot vidite, si tekme hitro sledijo. Že v sredo nas čaka novo dokazovanje, zato moramo takoj dvigniti glave. Že proti Mariboru smo bili odločeni, da osvojimo tri točke. To je naš cilj tudi proti Olimpiji. Upam, da nam navijači niso zamerili. Njihovo podporo potrebujemo na vsaki tekmi, tudi v sredo. Rad bi vse povabil na stadion. Ekipa je mlada, imamo veliko nogometašev iz domačega okolja.«

Samozavestni zmaji

Niti na stadionu Portoval v Novem mestu ni bilo dvomov, katero moštov je boljše. Najdražja okrepitev zeleno-belih Blessing Eleke je v igro vstopil v drugem polčasu, potem ko se je poškodoval Julius Wobay, in dosegel prvenec v dresu zmajev. Zagotovo mu je pošteno odleglo, kakor tudi soigralcem in strokovnemu vodstvu. »Upam, da mi bo zdaj veliko lažje. Za moj zadetek proti Krki ima največ zaslug Miha Zajc, ki je odlično izvedel strel s kota. Če potegnemo črto, smo bili skozi vso tekmo bistveno boljši nasprotnik od Krke, zato je naša zmaga čista kot solza,« je dejal Nigerijec. Svoj drugi gol v dresu Olimpije je dosegel Miroslav Radović, ki je znatno popravil tudi fizično pripravljenost: »Tekmo v Novem mestu smo odigrali po dogovoru: agresivno v obrambi z veliko medsebojne pomoči, v napadu pa kontrolirano in kombinirano, kar nam je prineslo veliko priložnosti za zadetek. Menim, da smo bili veliko boljši tekmec, upravičili smo vlogo favorita, s čimer je Olimpija v preteklosti imela nemalo težav. Že v sredo nas čaka še težji obračun v Novi Gorici, ki ga moramo dobiti.«

»Vselej poudarjam, da moštvo, ki se bori za naslov državnega prvaka, mora igrati natanko tako, kot smo igrali na Portovalu. Od začetka smo vedeli, po kaj smo prišli v Novo mesto. Poleg obeh zadetkov smo si priigrali še nekaj zelo lepih priložnosti, tako da bi naša zmaga rezultatsko lahko bila še višja. Najpomembneje je, da smo si priigrali novo zmago, ki je zagotovo dvignila samozavest moštva pred novo zahtevno preizkušnjo v Novi Gorici,« je dejal trener Olimpije Marko Nikolić, njegov kolega na klopi zadnjeuvrščenega dolenjskega prvoligaša pa je pripomnil: »Nismo odigrali slabe tekme, nimamo si kaj očitati, saj so fantje dali vse od sebe. Olimpija ima pač kakovostnejšo in izkušenejšo ekipo, od svojih štirih priložnosti je dvakrat zadela. Na drugi strani mi nismo izkoristili svojih priložnosti, zato je Olimpija zasluženo zmagala.«

pri Luki Koper). Lestvica strelcev: Andraž Šporar 17 golov,
Blessing Eleke (oba Olimpija) 13, Jean-Philippe Mendy (Maribor)
in Rok Kronaveter (Olimpija) po 12 ... Pari 28. kroga
v sredo, 6. aprila: Gorica – Olimpija, Krka – Rudar, Celje –
Krško, Zavrč – Maribor, Domžale – Luka Koper.

Podarjeni goli

Velik šok so ob Kamniški Bistrici doživeli Domžalčani, ki so po dveh zmagah v gosteh zelo samozavestno pričakali Krško. Očitno so bili preveč lahkomiselni, saj jih je David Poljanec z druščino neprijetno presenetil. Ko so nukelarci povedli s 3:0, je bilo že prepozno za preobrat. »Na kateri koli tekmi tekmecu podariš tri zadetke, nimaš nobenih možnosti, da boš osvojil vsaj točko. Pri 3:0 bi lahko bilo še slabše za nas. Nasprotniku smo podarili zmago, s tem pa nočem podceniti njihovih naporov. Tri gole smo si zabili sami. Nadaljujemo bitko za mesto v evropskem tekmovanju, ki pa bo zelo težka,« je razočarano ugotovil trener Domžal Luka Elsner. Na njegovo srečo je izgubila tudi Gorica in jim zato ni dodatno pobegnila na lestvici. Krčani so osvojili zelo pomembne tri točke v boju za obstanek na prvoligaški sceni. Šef Tomaž Petrovič je dejal: »Videlo se je, da nimamo dovolj kilometrine in izkušenj, da bi lahko bolj mirno zaključili tekmo. V gosteh smo premagali Domžale, zato moram biti zadovoljen, čeprav nisem povsem zadovoljen z našo igro. Vseeno vsa čast fantom za tri zadetke in druge priložnosti. To je njihova zmaga.«

Podobno težo kot za Krško ima tri točke za Rudar, ki je dobil šaleško-savinjski derbi na stadionu Ob jezeru. Celjani so sicer pokazali zelo podjetno igro, a so bili pri zaključnih strelih premalo odločni in nenatančni, hkrati pa je v domačih vratih blestel rezervni vratar Matic Čretnik, ki je odlično zamenjal kaznovanega Mateja Radana. Knapi so spretno in srečno izkoristili oba kazenska strela. »Osvojili smo zelo pomembne tri točke po nizu porazov. Lahko igramo še bolje, a je svoje naredila pomembnost tekme. Fantom čestitam za pristop, borbenost, verjamem, da bodo prišle še boljše igre,« je dejal trener Rudarja Jernej Javornik, Iztok Kapušin pa je lahko na klopi Celja obžaloval nekonkretnost svojih fantov: »Premoči, ki smo jo kazali vso tekmo, nismo znali unovčiti. Če ne streljaš proti vratom, pač ne moreš doseči zadetka. Prvič smo poskusili s strelom šele v zadnji minuti prvega polčasa. Potem smo imeli kar nekaj priložnosti, vendar se v ključnih trenutkih ne znamo umiriti in biti natančni. Poraz nas je pahnil v velike težave.«