Druga vijolična zgodba v nogometnem raju

Objavljeno 28. avgust 2014 11.16 | Posodobljeno 28. avgust 2014 11.18 | Piše: Rok Tamše, Marko Pigac

Slovenski prvak Maribor se je z zmago proti škotskemu Celticu uvrstil v ligo prvakov.

To je neverjetno, čeprav so v uspeh verjeli vsi člani mariborske nogometne delegacije v škotskem Glagowu skupaj s svojimi navijači! Vijoličnim je uspel neprekosljiv podvig, še drugič v zgodovini kluba so se uvrstili v elitno tekmovanje – ligo prvakov. Slovenski prvak je v tej sezoni eden izmed 32 najuglednejših klubov v Evropi, po vsej stari celini bodo spremljali, kako Maribor na svojstven način premaguje vse finančne, organizacijske, logistične, kadrovske in druge omejitve ter stoji ob boku največjih nogometnih klubov na svetu. S pičlim proračunom približno 10 milijonov evrov so si šampioni izpod Pohorja priigrali vsaj šest tekem v skupinskem delu LP. Uvrstitev prinaša tudi 8,6 milijona nagrade od Evropske nogometne zveze (Uefa), blagajna v Ljudskem vrtu se bo dodatno napolnila ob najmanj treh razprodanih tekmah, denar prinaša tudi pozitiven izid na tekmah (zmaga je vredna milijon evrov, neodločen izid pa pol milijona). Pri tem je treba upoštevati, da so Mariborčani že z igranjem v play-offu prejeli 2,1 milijona evrov nagrade. Nove nasprotnike bo Maribor dobil danes zvečer na žrebu v Monaku.

Taktična ukana

Četa trenerja Anteja Šimundže je na povratni tekmi 4. kroga kvalifikacij za ligo prvakov odigrala taktično fantastično ter izjemno pogumno. Mariborčani so zlahka utišali 60.000-glavo množico na stadionu Celtic Park, med katerimi je bilo le nekaj deset navijačev iz Slovenije. Šimundža se je odločil za drzno potezo, ko je na klopi pustil razigranega strelca iz prve tekme v Ljudskem vrtu, ki se je končala z izidom 1:1. Damjana Boharja je zamenjal Jean-Philippe Mendy, Amirja Derviševića pa Aleš Mertelj. Celtic je napadal v uvodnih minutah prvega in drugega polčasa, vse drugo je bilo v nogah Mariborčanov. Edini zadetek je v 75. minuti zabil kapetan Marcos Tavares, ki je izkoristil zmedo ožje obrambe zeleno-belih po predložku Mitje Vilerja. Glede na priložnosti bi lahko Maribor zabil še kakšen gol, je pa tudi res, da je na drugi strani Callum McGregor v drugem polčasu zadel prečko, v sodnikovem podaljšku pa je Jasmin Handanović obranil zelo nevaren strel Virgila van Dijka.

Uspeh za
 vso Slovenijo

»Celticu ne ustreza ekipa, ki goji kombinatorno igro. Vršič, Tavares, Ibraimi so oddelali fazo obrambe in bili nevarni v napadalnih akcijah. Namen smo dosegli, ohranjali smo posest žoge in tako prišli do cilja,« je dejal Šimundža in pojasnil: »Pričakovali smo takšen Celtic. Vedeli smo, da bodo začeli previdneje in poskušali skozi tekmo dvigniti ritem. Celtic Park je zahtevno gostovanje za vsako ekipo, navijači ustvarjajo pritisk, zato sem verjel, da bodo morali po zmago. Temeljito smo se pripravili na tekmo.« Šimundža je v sezoni 1999/2000 sodeloval pri prvi uvrstitvi Maribora v ligo prvakov (takrat je padel francoski Lyon), potem je v Kijevu proti Dinamu celo zabil prvi gol za vijolične v skupinskem delu LP. »Petnajst let je minilo, zmagali smo drugače. A so občutki fenomenalni. Naredili smo, kar smo si želeli. Vemo, kako trdo delamo. In zaslužili smo si to slavje,« je prepričan zdaj že kultni trener iz najbolj nogometnega mesta v Sloveniji. Profesor za ligo prvakov je še takole opisal novo pravljično poglavje v zgodovini slovenskega nogometa: »To je velik uspeh za vse nas. Za klub, za navijače, za mesto Maribor, za celotno Slovenijo. Trdo smo delali za ta korak, nocojšnja zmaga pomeni uresničitev želja in je nagrada za ves trud vseh v klubu. Ter najlepše darilo za naše navijače, ki nam vedno stojijo ob strani. Velike čestitke ekipi za veliko predstavo!«

Zahovič:
 Največja zmaga

V poznih nočnih oziroma včerajšnjih zgodnjih jutranjih urah je na letališču Edvarda Rusjana v Mariboru vijolične junake pričakalo več kot 1000 navijačev, ki niso štedili z glasilkami, dlanmi in baklami. V totalni evforiji so padali objemi, čestitke, prav vsak je hotel zgodovinski trenutek z igralci ovekovečiti tudi s fotografijami. »To je naša največja zmaga. Načrtovali smo jo in jo tudi dosegli,« se je v primežu privržencev veselil športni direktor Zlatko Zahovič, alfa in omega sodobnega in uspešnega Nogometnega kluba Maribor. Željko Filipović je še poln adrenalina razlagal: »Ko Maribor dobro deluje, se nam ni treba bati niti Celtica. Težko je igrati pred 60.000 gledalci, toda to je generacija, ki je zmožna vsega. Igrali smo izjemno. Z Mertljem sva tvorila dobro navezo na sredini igrišča.«

Zagotovo je najskromnejši vijolični bojevnik vratar Jasmin Handanović, ki je s 36 leti tudi najizkušenejši. Zanimivo, da bo nastopil v ligi prvakov, njegov bratranec, številka 1 v reprezentanci in pri slovitem Interju iz Milana Samir Handanović, pa ne. Jasmin niti v trenutkih velikega slavja ni pozabil na svojega trenerja: »Mislim, da je Mitja Pirih naredil izvrstno delo, je najboljši trener. V drugem polčasu se je Celtic odprl, zato smo imeli dovolj prostora v napadu. Moja obramba v 93. minuti ni bila obramba kariere, ampak obramba ekipe.«