Domžalski hudo varljivi občutek, Šimundža ne dovoli samovšečnosti

Objavljeno 24. november 2014 11.44 | Posodobljeno 24. november 2014 11.45 | Piše: Drago Perko

Olimpija je v, tudi lokalnem, derbiju prve slovenske nogometne lige v Stožicah odpravila vodilne Domžalčane.

Ne Ljubljančani, na koncu so se spotaknili nogometaši iz Domžal. Foto: Blaž Samec/Delo

Na polovici nogometnega državnega prvenstva na vrhu in tik pod njim nastaja gneča. Domžalčani so zapravili prvo zaključno žogico za naslov jesenskega prvaka. Olimpija je slavila z 2:1, dobro formo so potrdili Mariborčani, Celjani in Velenjčani so podaljšali svoj niz, Gorica pa je z novim trenerjem petič zmagala.

»Zamudili smo v tekmo. Glavni razlog za to je takoj po tekmi težko najti. Predvidevam, da so igralci imeli občutek, da se nam to ne more zgoditi. Tako je bilo tudi pred tekmo v Celju,« je po derbiju 18. kroga domžalski trener Luka Elsner (to je bila njegova 48. tekma v trenerski karieri) obžaloval poraz v Stožicah (1:2). Zmaji so se vodilni ekipi lige vsaj malce oddolžili za izpad v pokalu. Ljubljančani so se s tremi novimi točkami še bolj približali Domžalam, 35 točk ob tekmi manj imajo, Domžale pa 41. »Zmaga nad Domžalami nas ne sme uspavati. Za nami je taktično dobro odigrana tekma. Zadovoljen sem s tem, kar so fantje prikazali v prvem polčasu, medtem ko smo v nadaljevanju malce padli v igri,« je Darko Karapetrović pohvalil predstavo svojih varovancev. Za domačo zmago Olimpije sta gole prispevala Darijan Matić in Marko Vukčević. »Olimpija je le Olimpija, ne moremo in ne želimo se zadovoljiti s povprečjem. Letos nam je uspelo sestaviti kompaktno moštvo, ki je osredotočeno na vsako tekmo posebej. In ko si osredotočen na cilj, ti ne more spodleteti,« je odločno sklenil ljubljanski strateg, ki ga čakata še obračuna s Krko in Luko Koper. Domžalčanom za naslov jesenskega naslova manjka točka.

Novomeščanom derbi začelja

Vsi izidi 18. kroga v Prvi ligi Telekom Slovenije – Gorica : Zavrč 1:0 (300; Marshal Mfon Johnson 9.; rdeči karton za Andreja Dugolina iz Zavrča v 89. minuti), Maribor : Luka Koper 4:0 (4500 gledalcev; Marcos Tavares 12., Jean-Philippe Mendy 28., Soares Bordignon Arghus 39., David Biton 89.), Rudar : Celje 0:0 (850 gledalcev), Olimpija : Domžale 2:1 (3000 gledalcev; Darijan Matić 6., Marko Vukčević 40.; Nemanja Maksimović 77.), Kalcer Radomlje : Krka 0:2 (400 gledalcev; Nana Welbeck 41., Marin Perić 89.; rdeči karton za vratarja Radomelj Vjekoslava Andrića v 83. minuti). Vrstni red strelcev: Luka Zahovič (Maribor) 8 golov, Marcos Tavares (Maribor) 7, Benjamin Verbič (Celje), Andraž Šporar (Olimpija) in Sunny Omoregie (Celje) po 6, Nik Omladič in Marko Vukčević (oba Olimpija), Valon Ahmedi (Celje), Sasha Aneff (Domžale) in Dino Kresinger (Zavrč) po 5.

Izraelec ga je zabil

Tradicija se nadaljuje – Luka Koper tri točke v Mariboru čaka vse od leta 2009. Niti tokrat se jim ni izšlo. Vijoličasti so bili siloviti, tekmo pa so dobili s 4:0. Za zmago in tri korake bližje Domžalam so zabili Marcos Tavares, Jean-Philippe Mendy, Arghus in David Biton. To je bila že 30. tekma Mariborčanov v tej sezoni. Nad prikazanim je bil navdušen tudi trener Ante Šimundža. »Ob visoki zmagi in osvojitvi treh pomembnih točk veseli spoznanje, da smo pokazali ambicioznost tudi po doseženih golih. Imeli smo ogromno priložnosti, bili zbrani v fazi obrambe. Ta predstava je zelo spodbudna, pozitivna.« Vse skupaj je tudi dober obet pred nadaljevanjem lige prvakov, Maribor bo jutri gostoval pri lizbonskem Sportingu. »Fantje so ves čas verjeli v to, kar počnejo, vem pa, da se tukaj ne bodo ustavili. Ne bomo si dovolili samovšečnosti, iz preprostega razloga, saj si vsi sami izbirajo minute, koliko bo kdo igral. Vsi zavzeto delajo, igra jih lahko enajst, veseli, da so vsi na visoki ravni in da imamo široko izbiro posameznikov,« je še pristavil Šimundža.

Svoj prvenec v osmi tekmi Prve lige telekom Slovenije je dosegel 26-letni David Biton - Dudu. Izraelca je na Štajersko posodil belgijski Standard iz Liegea. »To je zame veliko olajšanje, za napadalca je najpomembneje zabiti prvi gol. Srečen sem, ker mi je uspelo zatresti mrežo. To mi bo vlilo samozavesti in se že veselim naslednjih tekem,« je dodal nekdanji izraelski mladi reprezentant.

Rekordnih 20 tekem

Lokalni derbi v Velenju se je končal brez zmagovalca, kar 850 gledalcev, sodil je Damir Skomina, pa tudi zadetkov ni videlo. Na koncu so bili lahko zadovoljni, ker se je tekma sploh začela. Uvod je zamujal, saj na stadionu ni bilo elektrike. Izpadla je, kar je povzročil požar v Velenju. Da se mreži nista tresli, gredo zasluge vratarjema Matjažu Rozmanu in Maticu Kotniku. Ta je dvakrat ukrotil strela domačega Ivana Firerja, v zadnji minuti pa tudi poskus Dragana Jelića. Obema ekipama je v uteho dejstvo, da so ostali neporaženi. Velenjski niz traja sedem tekem, celjski pa rekordnih 20. Ker so temperature vse nižje, so domači navijači Velenjski knapi trenerju Jerneju Javorniku podarili šal, ki ga bo odslej grel na tekmah prve lige.

Iztok Kavčič je svoje delo na klopi Goričanov začel z zmago, z 1:0 so vrtnice odpravile Zavrč, ki ostaja pri 29 točkah, Goričani skoraj pol manj (15). Tristo gledalcev je prvič, izkazalo se je, da tudi edinkrat, skočilo na noge v 9. minuti. Parmina naveza, posojena v Slovenijo, je režirala gol. Amedej Vetrih je bil podajalec, 24-letni Nigerijec Marshal Mfon Johnson pa eksekutor. Gostje iz najbolj nogometne vasi iz Slovenije niso bili pri strelu – še najbližje zadetku so bili v 54. minuti, ko je Boris Sambolec po strelu z glavo stresel okvir novogoriških vrat.