Bayern raztrgal Porto, Guardiola hlače

Objavljeno 23. april 2015 15.32 | Posodobljeno 23. april 2015 15.33 | Piše: M. U.

Bavarski nogometni velikan se je v velikem slogu uvrstil v polfinale lige prvakov.

Thiagu Alcantari je s čudežnim napojem z Bayernovimi sogralci uspel veličasten zasuk za Portovo izločitev. Foto: Reuters

Bavarski pancer je zmlel uboge Portove pare. Bayern je v Münchnu v povratni četrtfinalni tekmi nogometne lige prvakov v svoji Allianz Areni lovil zaostanek z 1:3 z uvodne tekme na Portugalskem, na koncu pa je Porto ponižal s kar 6:1. Kaj ponižal, raztrgal, četa trenerja Pepa Guardiole je že prvi polčas dobila s 5:0, vsi zadetki so padli v razmaku le 26 minut. Bavarci so prvo moštvo, ki je v končnici zadelo petkrat v prvih 45 minutah igre. Če je Bayern raztrgal Porto, pa je katalonski strateg med furioznim dvobojem po šivih raztrgal svoje hlače. V neverjetni ofenzivi nemškega prvaka so zadeli Robert Lewandowski (dvakrat), Thiago Alcantara, Jérôme Boateng, Thomas Müller in Xabi Alonso, za goste pa je častni zadetek prispeval Jackson Martinez. Upoštevati je treba tudi, da je nogometni klub iz metropole Južne Nemčije nastopil brez poškodovanih Arjena Robbna, Francka Ribéryja, Bastiana Schweinsteigerja in Davida Alabe. »V dneh pred tekmo sem čutil, da bomo napredovali. Šlo je za vprašanje življenja ali smrti. Vedel sem, da je pri Bayernu, tako kot pri Barceloni, osnovno bistvo le v zmagovanju. No, lahko pa igramo še bolje, kot tokrat. Igralci so bili po porazu v Portu moji junaki, nič čudnega, da jih je zdaj zlahka ljubiti,« je bil evforičen Guardiola, ki si svoje varovance želi pripeljati do finalne tekme 6. junija na olimpijskem stadionu v Berlinu v Bayernovi rodni Nemčiji. »Mnogi so menili, da nismo zmožni zasuka, a ljudje božji, mi smo Bayern,« je Robert Lewandowski podčrtal eno od bistev. Je pa tudi še dodatno zdramatiziral zgodovinsko tekmo: »Vedeli smo, da bomo morali občutno pospešiti ritem igre, a pet golov v polčasu, to je res noro.«

Bayern je četrto leto zapored v polfinalu elitnega klubskega tekmovanja stare celine, v soboto, če doma užene Hertho, pa lahko že slavi naslov nemškega prvaka, tretji zapored. A seveda lovi, z nemškim pokalom, kar trofejni trojček. »Bayern je eno najboljših svetovnih moštev, če pogledamo obe tekmi, se strinjam, da so Bavarci zasluženo napredovali,« je bil stvaren Portov strateg Julen Lopetegui, ki je bil v izdihljajih tekme kaznovan z izključitvijo s trenerske klopi. Zanimivo, münchenska katastrofa je bila edini Portov poraz v njihovih enajstih tekmah letošnje lige prvakov.

PSG še ni zrel

Barcelona je bila po uvodni gostujoči četrtfinalni zmagi s 3:1 tudi v povratku gladko, z 2:0, boljša od Paris Saint-Germaina. Neymar je z dvema zadetkoma Zlatana Ibrahimovića in druščino poslal na evropski počitek, po sprehodu na Camp Nouju pa navrgel: »Smo v izjemni formi tako v španskem prvenstvu kot v ligi prvakov. Le nadaljevati moramo tako.« Luis Enrique je denimo postal celo najuspešnejši Barçin trener vseh časov, torej tudi pred Guardiolo. Dobil je kar 42 od 50 uvodnih tekem na strateškem prestolu. »V obeh dvobojih obrambno nismo bili na zahtevani ravni, v napadu pa nismo imeli odločujočega udarca. Potrebujemo pač več časa, da ujamemo druge na evropskem klubskem vrhu,« je resignirano ugotavljal trener PSG Laurent Blanc