Atletico potopil Barcelono

Objavljeno 15. april 2016 10.23 | Posodobljeno 15. april 2016 10.24 | Piše: R. T.

V polfinalu lige prvakov so Real Madrid, Manchester City, Atletico Madrid in Bayern.

Antoine Griezmann je z dvema goloma zapečatil letošnjo usodo velike Barcelone. Foto: Reuters

MADRID, LIZBONA – Slovenija ima v polfinalu nogometne lige prvakov, najimenitnejšega klubskega tekmovanja na svetu, reprezentančnega vratarja Jana Oblaka, ki je s soigralci na madridskem stadionu Vicente Calderon poskrbel za pravljični večer Atletico Madrida in njegovih navijačev. V povratni četrtfinalni tekmi so rdeče-beli lovili minimalni zaostanek iz Barcelone (1:2), v boj pa so se podali v svojem prepoznavnem, agresivnem in nepopustljivem slogu do zadnjega trenutka tekme. Francoski reprezentant Antoine Griezmann je dosegel oba gola, prvega po strelu z glavo v 36. minuti in drugega dve minuti pred iztekom rednega dela tekme, ko je uspešno izvedel kazenski strel, ki ga je z igranjem z roko v svojem kazenskem prostoru zakuhal Andre Iniesta. »Igrali smo proti eni najboljših ekip na svetu. Ponosni smo, ker smo v polfinalu, med štirimi najboljšimi evropskimi moštvi. Naši navijači so nas srčno podpirali in pomagali, da smo prikazali odlično predstavo. Ta zmaga pripada tudi njim,« je vzneseno sporočil 25-letni Griezmann. Atletico je še drugič v treh sezonah v ligi prvakov izločil Barcelono. »Nikoli nismo prenehali verjeti, nikoli se ne predamo, če si nekaj resnično želimo. Lepo je bilo spremljati tekmo z roba igrišča. Ti trenutki se ne bodo ponovili, ker so edinstveni v nogometu,« je prepričan temperamentni trener žimničarjev, Argentinec Diego Simeone. Njegov taktični načrt je povsem uspel, Barçi je spet prepustil, da se je zavozlala v nešteto podajah brez pravega učinka. Ko je kazalo na to, da bi lahko bili Katalonci prenevarni, so naleteli na trde dvoboje na robu incidenta. Četa trenerja Luisa Enriqueja je imela žogo v posesti kar 72 odstotkov časa, a je bila zelo ranljiva po nasprotnih napadih gostiteljev. V zadnjih petih tekmah je le enkrat zmagala. Še ena zanimivost: od leta 1990 nobenemu klubu ni uspelo ubraniti naslova evropskega prvaka. »Imeli smo nadzor, ne da bi bili nevarni za njihova vrata. Ekipa je želela ubraniti naslov prvaka, navijači prav tako, toda danes se nam ni izšlo. Seveda smo žalostni,« je potrto govoril Enrique, ki ga težave čakajo tudi v finišu španskega prvenstva, kjer je Barcelona izgubila velik del zajetne prednosti pred Atleticom (zaostaja za 3 točke) in Real Madridom (4 točke). Takoj po veliki zmagi je bolj kot o današnjem žrebu v Nyonu o la ligi že razmišljal tudi Simeone: »O ničemer drugem ne razmišljam kot o Granadi, našem naslednjem tekmecu. Manchester City ima izjemno finančno moč, odlične igralce. Real Madrid, Bayern... samo poglejte njuno zgodovino. Vse to so velika moštva. Za Atletico Madrid je velik korak, da je v njihovi družbi. Zdaj lahko naredimo še nekaj več.«

Zanimivo, da so vsi polfinalisti napredovali s skupno zmago 3:2. Tudi Bayern, ki je po domači zmagi proti Benfici z 1:0 v Lizboni iztržil neodločen izid 2:2. Benfica je povedla z golom Raula Jimeneza v 27. minuti, Bavarci so izenačili z zadetkom Artura Vidala v 38. minuti, v drugem polčasu pa povedli z mojstrovino Thomasa Müllerja. Orli so na stadionu luči zmogli priti le do izenačenja, zadnji gol na tekmi je zabil Talisca. Gostitelji so bili močno oslabljeni zaradi odsotnih glavnih napadalcev Jonasa in Kostasa Mitroglouja, nemški prvak je imel 68-odstotno posest žoge. Trener Benfice Rui Vitoria je zadnje minute tekme spremljal s tribune, saj je bil izključen zaradi preostrih protestov nad sodniško odločitvijo. »Borili smo se do konca, zato moram čestitati igralcem in izjemnim navijačem. Soočili smo se z zelo močnim nasprotnikom, ki zna narekovati ritem igre. Obljubili smo si, da gremo oko za oko, in tako smo tudi storili.« Bayern se je še petič zapored uvrstil v polfinale LP. »Nedavno so se pojavili namigi, da bo naša sezona neuspešna, če ne bomo osvojili lige prvakov. Na takšne trditve nimam nobenega vpliva. Dobili smo ogromno tekem v zadnjih treh sezonah, zato je jasno, da so pričakovanja zelo velika,« je dejal strateg Bayerna Pep Guardiola. Žreb polfinalnih parov (tekme bodo 26. in 27. aprila ter 3. in 4. maja) bo danes ob 11.30.