AFERA

Nad Blatterja še Svet Evrope

Objavljeno 06. maj 2012 19.50 | Posodobljeno 06. maj 2012 19.50 | Piše: O. G.

Ali je predsednik Fife ob vnovični izvolitvi kupil glasove?

Je Sepp Blatter prišel na položaj tudi s podkupovanjem? Foto: Reuters

Svet Evrope (SE) je od Mednarodne nogometne zveze – Fife zahteval, naj sproži preiskavo o morebitnem kupovanju glasov ob lanski vnovični izvolitvi Seppa Blatterja za predsednika. Švicar naj bi namreč izkoristil svoj položaj, kar naj bi mu prineslo odločilno prednost pri glasovanju. »Hočemo vedeti, ali so bili ob njegovi vnovični izvolitvi nekateri ljudje podkupljeni. To pač smemo vprašati,« je po zasedanju izjavil poročevalec, francoski konservativec Francois Rochebloine.

Blatter je na čelu Fife že od leta 1998, junija lani pa so ga vnovič izvolili za obdobje štirih let. Obenem pa naj bi Fifa na zahtevo SE razjasnila še drugo afero, povezano s stečajem švicarske marketinške agencije ISMM/ISL leta 2001. Očitki temeljijo na zaslišanju Thomasa Hildbranda, švicarskega posebnega preiskovalca v tej aferi na odboru za kulturo SE. Po Hildbrandovem poročilu so med letoma 1989 in 1999 za podkupnine funkcionarjev v zvezi s televizijskimi in marketinškimi pravicami izplačali 122 milijonov švicarskih frankov (približno 102 milijona evrov). Dodatnih 37,4 milijona frankov (dobrih 31 milijonov evrov) naj bi neznanim osebam izplačali od junija 1999 do januarja 2001. »Vodstvo Fife in njen predsednik nista prav veliko storila, da bi identificirali krivce,« pravi Rochebloine. »Imam vtis, da Fifa namenoma molči.«

Hildbrand v svojem pričanju ni navedel imen

Omenil je le dva visoka funkcionarja Fife, od katerih je eden še vedno aktiven. Oba naj bi prejela milijonske zneske, denarja pa nista posredovala Fifi. Rochebloine meni, da je malo verjetno, da predsednik Fife s tem ni bil seznanjen. »Blatter je bil tehnični direktor Fife od leta 1975 do leta 1981, za tem pa do 1998. njen generalni sekretar. Ni si mogoče predstavljati, da Blatter ni vedel nič o velikih denarjih, ki so jih izplačali nekaterim funkcionarjem.«

Moč Sveta Evrope je sicer v takšnih primerih omejena, vendar Francoz stavi na sodelovanje ministrstev in vlad. Prepričan je namreč, da so razsežnosti korupcije v nogometu – in tudi v drugih športnih panogah – tako velike, da postajajo huda grožnja za prihodnost športa. 

Deli s prijatelji